You are currently viewing איך לקבל החלטות: שיטה בקבלת החלטות שתמנע את 8 מלכודות החיים
איך לקבל החלטות

איך לקבל החלטות: שיטה בקבלת החלטות שתמנע את 8 מלכודות החיים

איך לקבל החלטות נכונות בחיים?

 1. משתמשים בשיטת ההיפוך לקבלת החלטות.
 2. לא מתמכרים לכימיקלים כמו סמים ואלכוהול.
 3. מפסיקים לכעוס ולהתרעם.
 4. תהיו אנשים שאפשר לסמוך עליהם.
 5. מפסיקים לקנא ולפזול אל אנשים מצליחים יותר.
 6. לא לוותר ולא לפחד מכישלון.
 7. לומדים להתמודד עם לחץ.
 8. קובעים מטרות ויעדים לחיים.

דמיינו לכם איפה הייתם נמצאים היום אם בכל צומת דרכים שנתקלתם בכל שלבי החיים הייתם מקבלים את ההחלטה החכמה והנכונה ביותר שיש.

איך זה היה משפיע עליכם?

מה היו יכולים להיות ההישגים שלכם היום?

אילו בכל סיטואציה הייתה לכם את היכולת להבין מה הן היתרונות והחסרונות של כל פעולה ולבחור את הנתיב שמספק את התמורה הגדולה ביותר בהתאם למה שהחלטתם שאתם מחפשים להשיג דרך המטרות והיעדים שהצבתם לעצמכם

איפה הייתם מבחינה כלכלית, מקצועית ואישית?

רובנו מקבלים החלטות על פי מה שמרגיש לנו נכון. גם כשנדמה שאנחנו חושבים בצורה הגיונית, ברוב המוחלט של המקרים הטיעונים ההגיוניים רק באים לחזק ולתמוך בטיעונים הרגשיים שלנו וזאת בהסתמך על הניסיון שלנו ושל אנשים אחרים סביבנו שנאלצו להתמודד עם דילמות דומות.

זה יהיה הגיוני לחשוב שמטרת החשיבה הרגשית היא למנוע מאתנו את תחושות התסכול, הכאב והסבל שאנחנו עלולים למשוך אלינו כתוצאה ממהלך שזורק אותנו החוצה למקום זר ולמצב לא מוכר שמעולם לא חקרנו, אך האמת היא שהמוח שלנו מתוכנת לשמור על הביטחון שלנו ולגדיל את סיכויי ההישרדות שלנו.

בין אם זה מצב שיכול להשפיע עלינו כלכלית, מצב שיכול להשפיע על המעמד החברתי שלנו או סיטואציה שעשויה להשפיע על מערכת היחסים שלנו עם בן או בת הזוג, אנחנו כמעט תמיד נבחר בדרך שמרגיש לנו שהיא הבטוחה ביותר עבורנו שמספקת מינימום סיכון ומקסימום תמורה. לא בדרך הנכונה וההיגיונית.

הבעיה היא שקבלת החלטות ושיקול דעת מבוססי רגש יכולים להתקבל בצורה פזיזה מידי ואפילו להפוך לקבלת החלטה אינסטינקטיבית שלא מאפשרת בחינת הדילמה לעומק. צורת חשיבה שבהחלט לא מועילה כאשר אתם מנהלים עסק ויש לקוחות, ספקים, משכורות ועובדים שמונחים על הכף.

בפרק הבא אתם תלמדו על שיטה לקבלת החלטות ולפתירת בעיות שבאמצעותה תכלו להבין בצורה מדויקת אם הכיוון שבחרתם בצומת ה-T שמולכם הוא הכיוון שהכי תואם למטרות והיעדים שהצבתם לעצמכם.

איך לקבל החלטות ולפתור בעיות בשיטת ההיפוך?


או אולי אתם מכירים את השיטה בשמה המוכר יותר והוא הנדסה הפוכה או באנגלית Reverse Engineering.

וורן באפט ושותפו צ'רלי מאנגר מדברים הרבה על השיטה הזאת ואיך היא עוזרת להם עד היום להוביל בחכמה את אחת מחברות ההשקעות הגדולה בעולם נכון להיום.

הם מסבירים שרוב האנשים כאשר הם נתקלים בתקלה, בבעיה או במכשול, הדרך היחידה שהם יודעים לגשת אליה כדי למצוא פתרון היא בצורה המוכרת ביותר והיא להתחיל עם בעיה ולהתקדם קדימה עד למציאת הפתרון.

ובשיטה הקונבנציונלית אנחנו מתחילים עם המצב הנתון וממנו נסיק מסקנות ורעיונות שינסו לשפוך אור על מה שלא עובד בצורה תקינה.

אבל מסתבר שאם מתחילים הפוך אז מגיעים מהר לפרספקטיבה הנכונה ומשם לתוצאות ופתרונות הרבה יותר יעילות. והכוונה בלהתחיל הפוך היא להתחיל עם המצב שאתם לא רוצים להיות בו, לא מעוניינים שיקרה או להגיע אליו.

טוב, אז איך זה עובד?


נניח ויש לכם עסק אינטרנטי שאתם לא מצליחים למכור את המוצרים שלכם דרכו. אז במקום להתמודד עם השאלה…

למה אני לא מצליח למכור ולייצר רווחים?

השאלות הנכונות יהיו כאלה שמחליפות את שאלות ה"למה" בשאלות "מה" או "איך" ולהתחיל מהסוף:

 • מה אני צריך לעשות כדי שלקוחות לא יקנו ממני?
 • מה עלול למנוע מאנשים לקנות את המוצרים שלי?
 • איך אני יכול לגרום להם לא לצפות בסרטוני היוטיוב בערוץ שלי?
 • מה יגרום לקהל הגולשים באתר לא להירשם לרשימת התפוצה?

ככל שתבינו איזה בעיות יכולות לצוץ ומה יכול להשתבש לפני שהן קורות, כך יהיו לכם את הכלים לספק פתרונות איכותיים יותר.

וזה עובד בכל תחום בחיים, כמו לדוגמה במקום לשאול "למה אני לא מצליח לרדת במשקל עכשיו?"…

בגישה ההפוכה אנחנו נשאל…

 • מה אני צריך לעשות כדי להפוך המצב הבריאותי שלי אפילו לגרוע יותר?
 • איפה אני ממש לא רוצה להיות בעוד 5 שנים?
 • באיזה בעיות רפואיות אני עלול להיתקל בהמשך בעקבות המשקל העודף?
 • האם הבעיות האלה ישפיעו רק עלי?
 • איך המשקל שלי ישפיע על הזוגיות שלי?
 • איך זה ישפיע על הילדים שלי או על הורים שלי?
 • האם הבעיות הרפואיות יכולות להשפיע עלי כלכלית?
 • האם הן ישפיעו כלכלית רק עליי?

נסו לדמיין מה יהיה המחיר הנפשי, הפיזי, הבריאותי, הכלכלי והחברתי שתשלמו אם תמשיכו באורח החיים הנוכחי ואחרי זה דמיינו מה תרוויחו כשתעשו את השינוי. ואפשר לשאול הרבה מאוד שאלות בסגנון הזה שיעזרו לכם להתמודד ביעילות עם הבעיה שנוצרה.

למה קבלת החלטות בשיטת ההיפוך זה כל כך קשה?


צ'רלי מאנגר מסביר שזה מאתגר להתחיל לחשוב ולקבל החלטות בצורה שמעולם לא תרגלנו כי יש מספר חסמים פסיכולוגיים שמפריעים ושפועלים נגדנו.

הראשון הוא שבני אדם לא אוהבים לשנות את הדעות והאמונות שלהם וברגע שקבלתם החלטה אתם תתאהבו בה יותר ויותר בכל דקה שעוברת.

בני אדם אוהבים להיות עקביים ולדבוק באמונות, בעמדות וברעיונות. ברגע שאתם עולים על רעיון שמאוד מוצא חן בעינכם, אתם תתקבעו עליו ותדבקו בו באש ובמים.

בנוסף, אנחנו גם נשלטים על ידי תמריצים כי המוח שלנו מקשר לרעיון שאנחנו אוהבים את התגמול או הפרס שנקבל תוך כדי הגשמת אותו הרעיון.

המוח מתחיל לבנות תרחישים שבהם הוא מתחיל לדמיין איך הכול מתרחש בצורה שהוא תכנן ואנחנו מתחילים גם להאמין שזה יקרה. זאת אומרת שבראש שלנו הרעיון כבר רקם עור וגידים, הוא כבר במצב של תפיסת עולם ואנחנו יודעים שהוא כבר הפך להיות חלק מהאמת הפנימית ומהמציאות של חיינו.

איפה הבעיה עם לדעת איך לקבל החלטות?


הבעיה נוצרת כשאנחנו רוצים לשנות את ההחלטה שקיבלנו כי עכשיו אנחנו צריכים להתנגד ולהילחם באמיתות ובאמונות שלנו ולהפסיד להן. בכך לוותר גם על התמורה ועל הרווח שדמיינו וציפינו שנקבל.

אני כבר אומר לכם שזה לא יהיה קל להיות בצד המתנגד במקום שבו כולם מסכימים על רעיון, אסטרטגיה או דרך פעולה כלשהי. זה יכול להיות בכל מקום, זה יכול להיות בתוך הראש שלכם, בחברה שאתם עובדים כשכירים או כמנהלים בחברה שלכם.

מה היתרון בקבלת החלטות בשיטת ההיפוך?


היתרון הוא שבמידה ויחד עם ההתנגדות אתם תציעו גם פתרון, הערך שלכם יגדל בצורה משמעותית בכל תהליך של קבלת החלטות. בעייני המעסיקים שלכם, בעייני האנשים שאתם מעסיקים וכמובן שגם בעייני עצמכם.

לפתור בעיות בשיטת ההיפוך זה לא אומר שאתם הופכים להיות אדם שלילי כי כשמתחילים לחשוב בצורה הזאת ופותרים בשיטה הזאת בעיה, אתם שמים את הרגשות בצד ונעזרים בעובדות, בהסתברות ובהיגיון כדי לקבוע מה היא ההחלטה שנכון וחכם לקבל.

זה מאפשר לכם להדליק נר ולהאיר קצת את החדר החשוך שהעתיד נמצא בו ולהבחין במלכודות שאף אחד לא חשב עליהם או צפה אותם וזה חלק מתהליך של העצמה אישית ואתם יכולים ללמוד עליו כאן.

איך לקבל החלטות ולהימנע מ-8 המלכודות של החיים?


איך לקבל החלטות
איך לקבל החלטות

 

צ'רלי מאנגר מסביר שכדי שנוכל להבין מה יכולות להיות המלכודות הגדולות שעלולות להרוס לנו לגמרי את סיכויי ההצלחה בחיים. השאלה שאתם צריכים לשאול את עצמכם בשיטת החשיבה ההפוכה צריכה להיות…

"מה אני צריך לעשות כדי להיות אדם מאוד עני או אדם שיכשל בצורה מרה בחיים?".

אבל לפני שנמשיך אני רוצה להבהיר שאני מציג כאן בפניכם הצעה לשינוי תכונות אישיותיות או התנהגותיות שיביאו לשיפור סיכויי ההצלחה שלכם בחיים.

לשנות אישיות, אופי, התנהגות והרגלים זה כבר נושא לקורס שלם שאני כרגע חושב על לבנות עבורכם בהמשך.

עכשיו…

מוכנים להמשיך?

מעולה!

כי מיד תדעו מה היא המלכודת הראשונה שבעצם מורכבת משתיים שאתם חייבים להתחמק מהם בכל מחיר כדי להצליח בחיים ואחת מהן היא כל כך מסוכנת שזה מפליא שהיא עדיין חוקית.

1. איך לקבל החלטות – התמכרויות לכימיקלים והשפעתם


צ'רלי מאנגר אומר שאם אתם רוצים להיכשל בחיים ולחיות בעוני מחפיר אז כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להתמכר לכימיקלים כמו אלכוהול וסמים.

ולהשיג אלכוהול זה קל, כל אחד מעל גיל 18 או עם תעודת זהות של חבר בגיל הזה יכול לקפוץ לאחד המכולות, הסופרמרקטים או הפיצוציות בשכונה ולשים ידיים על הסם המסוכן ביותר בעולם.

כל כך הרבה אנשים מוצאים את עצמם מתמכרים לכימיקלים ולרוב כי הם לא מצליחים להתמודד עם הקושי של המציאות שהם חיים בה ועם המצבים השונים שצצים להם ביום יום.

אני מרשה לעצמי לומר די בביטחון שמעולם לא ניגש אליכם מישהו ואמר…

"החיים שלי כל כך טובים. הם הסתדרו בצורה מדהימה מאז שאני עושה סמים ושותה אלכוהול!"

בואו נדבר ברצינות על התמכרות לאלכוהול


איך לקבל החלטות - התמכרות לאלכוהול
איך לקבל החלטות – התמכרות לאלכוהול

 

התמכרות לאלכוהול גורמת לנו לעשות דברים טיפשיים! אנחנו פוגעים בעצמנו, אנחנו פוגעים באנשים שסביבנו, אנחנו מסכנים את הבריאות שלנו, זה הופך אותנו לשקרנים, זה גורם לקהילה לדחות אותנו ממנה ולהפסיק לסמוך ולתת בנו אמון.

בקיצור התמכרות לאלכוהול דופקת לנו את החיים.

וכלי הנשק שלנו נגד התמכרות זה להבין איך לקבל החלטות נכונות כדי לא ליפול למלכודת ההתמכרות ולהבין שלמצוא לעשות משהו בעל ערך גדול בחיים ישתלם לנו כי אז לא נרצה לדפוק ולהרוס אותו.

להחליט פתאום להפסיק להיות מכור לא יחזיק מעמד כי כל מי ששתה אי פעם הרגיש את היתרונות המדהימים והמפתים מאוד שיש בצריכת אלכוהול.

לדוגמה אלכוהול מאפשר לנו להתמודד עם חרדה בצורה מאוד אפקטיבית, הוא משחרר אתנו מחסמים כמו ביישנות והופך אותנו ליותר מוחצנים, נלהבים וחיוביים מבחינה רגשית. בניגוד למה שאנשים חושבים, אנשים שיכורים לא הופכים ליצורים חסרי אינטליגנציה. הם עושים דברים מטומטמים ולוקחים יותר סיכונים כי הם לא מושפעים יותר מחרדה כי אלכוהול מדכא פחד וגורם לאנשים שלא יהיה להם איכפת מהסיכון.

אלכוהול הוא גם הסם היחידי שהוכח שגורם לנו להיות אלימים יותר כי על פי מחקר בארה"ב, 50% מהאנשים שנתפסו על רצח היו תחת השפעת אלכוהול ו-50% מהאנשים שנרצחו היו תחת השפעת אלכוהול.

תוסיפו לזה את כמות האנשים שנפגעים בתאונות דרכים שנגרמות כתוצאה מנהיגה בשכרות וזה יוביל אתכם למסקנה המפחידה שאם אתם באמת רוצים לדפוק את החיים שלכם אז קבלת החלטות שתוביל לשם בבטחה תהיה בהחלט להתמכר לכימיקלים ולאלכוהול.

חברים, הכוונה בהתמכרות זה לא שתיית בירה אחת לשבוע עם החברה או לגימת כוס יין בקידוש בערב שישי. לאנשים מכורים, אלכוהול תמיד זורם במחזור הדם שלהם, הם לא מתחילים יום ולא מסיימים אותו בלעדיו.

ומיד תבינו איך אנחנו נמצאים בתחרות מתמדת מול האדם הלא נכון.

2. איך לקבל החלטות – קינאה ולמדוד את עצמך לפי סטנדרטים של אחרים


אנחנו חיים במציאות שבה כולם משווים ובוחנים את עצמם על פי סטנדרטים של אנשים אחרים ובמיוחד היום בעידן המדיה החברתית.

אחד הדברים שאנחנו מפספסים הוא שברוב המקרים אין לנו מושג מי הם אותם האנשים שאנחנו מקנאים בהצלחות שלהם בכל מיני תחומים בחייהם.

 • אנחנו לא יודעים מה הם המניעים של אותם האנשים שמייצרים בהם את המוטיבציה שדוחפת אותם קדימה.
 • אנחנו לא מבינים מה הפחד הגדול שלהם ומה היא המפלצת שממנה הם בורחים או שמולה הם מתעמתים באומץ רב כדי לייצר את ההצלחות שהם משיגים.
 • אנחנו לא מבינים לאיזה בור הם בשום פנים ואופן לא יהיו מוכנים ליפול חזרה ושומרים ממנו מרחק בכל כוחם.

לכן אנחנו בעצם מקנאים באשליה שהם אנשים בדיוק כמונו וזאת קינאה שלא תורמת לנו בשום צורה כי משני צידי המשוואה עומדים שני אנשים שונים לגמרי, בעלי אמונות מגבילות שונות, מוטיבציה ברמה אחרת, כישורים אחרים ואנשים אחרים שנמצאים סביבם.

הפרופסור והפילוסוף ג'ורדן פיטרסון אומר בספרו – 12 כללים לחיים, שהאדם הנכון ביותר להשוות את עצמכם אליו הוא לא לאדם אחר ולהישגים שלו נכון להיום אלא אל מי שאתם הייתם אתמול.

הוא טוען שלהתחרות מול אדם שאתם לא מכירים זה לא יהיה מרוץ הוגן עבורכם אבל יש לכם סיכוי לנצח בתחרות מול עצמכם ולהיות קצת יותר טובים היום ממה שהייתם אתמול.

יצירת הישגים ושיפורים קטנים בכל יום מנקודת התחלה כלשהי יכולים לקחת אתכם למקומות שלא יכולתם לדמיין וקינאה והשוואה לאחרים תימנע אותם מכם.

פיטרסון אוהב לדבר על קינאה דרך הסיפור המקראי על קיין והבל ועל צרות העין של קיין שגרמה לו לרצוח את אחיו. קיין לא הבין למה אלוהים העדיף לקבל את הקורבן של הבל ואת הקורבן שלו הוא דחה.

לנו כאנשים בתקופה המודרנית, מנהג כמו הקרבת קורבן שהיה מקובל בעבר הרחוק, נשמע היום פרימיטיבי, מרתיע ודוחה אבל פיטרסון מפרש ומנתח בצורה פסיכולוגית את הפעולה הזאת.

הרעיון שעומד מאחורי הקרבת הקורבן הוא להציע ולוותר היום על משהו בעל ערך גדול ולשרוף אותו כדי שהאל יבין דרך שריפת הקורבן והעשן שעולה לשמים את האיכות שבו. ובמידה ואיכות והערך של הקורבן מספק אותו אז העתיד של מקריב הקורבן ישתפר בהתאם.

ואם תנסו לחשוב על זה אז מדובר בתובנה לא פחות ממדהימה כי כך בעצם הסיפור מסביר את המשמעות של לקיחת אחריות ודחיית סיפוקים. לוותר על משהו היום כדי לקבל משהו טוב יותר בעתיד. מדובר בגילוי והבנת הזמן.

מדובר על גילוי האפשרות של קביעת מטרות ויעדים בהווה כדי להתמקח על העתיד שלנו. לפעול בכל יום כדי ליצר הישגים קטנים שאחרי תקופה מסוימת הם מצטברים למשהו גדול באמת.

כאשר קיין מתעמת מול אלוהים כדי לומר שהעולם שהוא יצר הוא לא הוגן וכדי לקבל הסבר למה כל כך קשה לו בחיים ששום דבר לא מסתדר עבורו ולעומת זאת להבל הכול מגיע בקלות, אלוהים רומז לו שיפסיק להתבכיין ורצוי מאוד שייקח אחריות על עצמו וידחה את החטא שחדר לחייו. שימו לב שלמילה חטא ולמילה להחטיא יש את אותו השורש. קיין החטיא את היעוד והמטרה שלו בחיים.

ואם אתם עסוקים יותר בלהשוות את עצמכם לאנשים שסביבכם אז גם אתם מחטיאים את ייעודכם.

אז איך לקבל החלטות נכונות במקרה הזה?

תשוו אתכם לעצמכם מאתמול ולא לאדם אחר.

עכשיו…

ידעתם שיש לכם רגשות שפוגעים ומזיקים לכם כאשר משתמשים בהם לא נכון?

3. איך לקבל החלטות – כעס ומרמור יכשילו אתכם


קבלת החלטות - כעס
קבלת החלטות – כעס

כעס, טינה ומרמור מזיקים לנו פיזית! אלה רגשות שיוצרים בנו לחץ כדי להכין את הגוף לפעולה ולמצב של עימות שיכול להפוך למסוכן. אנחנו מכלים הרבה אנרגיות מנטליות ופיזיולוגיות במצב של כעס.

מרמור והתרעמות יכולים להיות כלים מעולים שבמידה ונשים לב אליהם, הם יכולים ללמד אתנו כמה דברים חשובים. כמו ללמד אותנו לשים לב לזה שיש מישהו או משהו שרודה בנו, מציק לנו או שחדר לטריטוריה שלנו ושאנחנו חייבים לעשות משהו בנדון.

אנחנו גם יכולים להבין מלהיות ממורמר שאנחנו רוצים לומר משהו או להתבטא ויש מישהו שמדכא ומונע אותנו או להבין שכבר הגיע הזמן להתבגר ולהפסיק להתבכיין, להרגיש כל הזמן הקורבן ולהתלונן כל הזמן.

כמו קינאה במישהו מוצלח מאתנו, גם לכעוס על אדם מוצלח יותר מסיט את הכוונת שלנו מהמטרה העיקרית שהיא לדאוג איך אנחנו משפרים את עצמנו.

כעס זורק אתנו חזרה לחשיבה רגשית שיכולה לגרום לנו לעשות טעויות קריטיות ולהתמקד בגורמים או במטרות שאין לנו שליטה מלאה עליהם או את היכולת להשפיע עליהם בצורה מספקת כדי ליצור את השינוי המבוקש.

להיות אדם מר וכועס יכול להימשך שנים מבלי לשים לב שזה קורה, ללא אפשרות להבין למה זה קורה ובלי היכולת ללמוד שזה הרבה יותר מזיק מאשר מועיל.

תראו, אני לא נוהג בדרך כלל לדבר על עצמי בפוסטים ומשתדל להישאר אובייקטיבי ככל שמתאפשר לי אבל תרשו לומר שאני מאמין שאנחנו חיים ביקום שמאוזן על ידי משהו גדול יותר מאתנו. יש לזה הרבה שמות ויהיו שיקראו לזה אלוהים, טבע, אנרגיה או קארמה. תבחרו את מה שתואם לאמונה שלכם כי סופו של דבר אנחנו מושכים אלינו את מה שאנחנו מרגישים, חושבים ופועלים לכיוונו.

לכן אם אתם באמת רוצים להיכשל בחיים, תמשיכו לכעוס על עצמכם על העולם ועל כל מי שמצליח יותר מכם כי הראייה הצרה הזאת תעוור אתכם משפע ההזדמנויות שמונחות מולכם ממש ברגעים אלה.

4. איך לקבל החלטות – תהיו אנשים שאפשר לסמוך עליהם


כדי להבין איך נשים מדרגות גברים ומה מושך אותן אליהם, חוקרים הציגו לקבוצות של נשים תמונות של אותו הגבר הנאה במספר סיטואציות, והן…

 1. עובד קשה ועשיר.
 2. בטלן ועשיר.
 3. לא עשיר ועובד קשה.
 4. לא עשיר ובטלן.

הנשים דרגו את הגבר בתמונות 2 ו-4 אחרונים. זאת אומרת שאין להם שום משיכה אליו. והסיבה העיקרית הייתה שהן לא יכולות לסמוך על גבר חסר יעילות. אפילו הבטלן העשיר דורג אחרון כי רוב הסיכויים שהוא עשיר בזכות הוריו ובמידה והוא יאבד את כל הכסף שלו, הוא לא ידע לחזור למעמד הכלכלי שהיה לו.

מסתבר שבכל מקום שנבחן אותו, אנשים מורמים למעלה ונמשכים למטה על סמך יכולת התרומה והיעילות שלהם וכמה אפשר לסמוך עליהם לעשות את מה שמצופה מהם.

אנשים שאפשר לסמוך עליהם עומדים במילה שלהם בכל מחיר ולא משקרים, הם משלימים את המשימות שהטילו עליהם, הם עומדים בהתחייבויות שלהם גם כשקשה להם, הם עומדים בזמנים שקבעו ועוד.

זה אחד מתכונות האישיות שבמידה ויש לכם אותה, יהיה לכם קשה מאוד לא להצליח, יהיה לכם מאוד קשה להיכשל ויהיה לכם קשה להיות אנשים אומללים.

אז איך לקבל החלטות בסיטואציה הזאת?

תהיו יעילים ותיצרו מערכות יחסים שמבוססות על אמון הדדי. תנו לאנשים סביבכם סיבה שתאפשר להם לסמוך אליכם והם בעצמם ירימו המעמד החברתי שלכם ואלה שמגיעים לקצה העליון אלה אנשים שנתפסים כמנהיגים.

5. איך לקבל החלטות – אל תבזבזו יותר ממה שאתם מרווחים


אם אתם רוצים להיפטר מלחץ מיותר וממצב נוראי מתמשך, אתם רוצים למצוא דרך שתעזור לכם לא להיכנס לחובות. אתם רוצים לבזבז פחות ממה שאתם מרווחים וזה ממש לא משנה אם אתם בעלי עסק או שכירים.

לצערי קשה למצוא היום בישראל אנשים שחוסכים, משקיעים ושלא נמצאים בחובות לבנקים אבל בראייה לטווח הרחוק קבלת החלטות חכמה כאן תהיה לשים כסף בצד ליום סגרירי וגשום או כדי לחסוך לזמן הפרישה.

אנשים חושבים שעושר נמדד לפי כמה כסף שיש להם בחשבון הבנק, ובואו ונשווה בין שני אנשים, אחת מרוויחה 100,000 ₪ בחודש והשנייה מרוויחה 10,000 ₪. אם אשאל מי עשירה יותר הרוב יגידו בצדק שרק על סמך הנתון הזה, הגברת שמרוויחה 100,000 ₪ בחודש היא זאת שעשירה יותר.

אבל בעולם האמיתי יש גם הכנסה וגם הוצאות. עכשיו נוסיף שהגברת שמכניסה 100,000 ₪ בחודש, משלמת חובות, משכנתא, על אוכל ומיסים בסכום של 95,000 ₪ בחודש וזאת שמכניסה 10,000 ₪ משלמת חובות, משכנתא, אוכל ומיסים בסכום של 5000 ₪ כל חודש. עכשיו שתיהן נשארות עם 5000 ₪ אחרי כל הוצאות החובה החודשיות. בסוף כל חודש העושר של שתיהן דומה.

עושר הוא לא מספר, עושר הוא ההפרש היחסי שבין ההכנסה לבין מה שנשאר אחרי כל ההוצאות. עכשיו נניח והאישה שמרוויחה 10,000 ₪ בחודש הייתה בדרך נס מצליחה לשלם מיסים ותשלומי חובה רק בסכום של 4000 ₪ מה שישאיר לה 6000 ₪ ואז היא תהיה עשירה ב-1000 ₪ יותר מהאישה שמרוויחה 100,000 ₪.

אם אתם יכולים לנהל חיים תקינים ומספקים רק על 10% מההכנסה שלכם אז זה הופך אתכם לאנשים הרבה יותר עשירים מאדם אחר שחייב להשתמש ב-50% ממה שהוא מכניס.

יש שני דרכים להגדיל את ההפרש שבין ההכנסה להוצאות שלכם.

 1. להגדיל את ההכנסה שלכם.
 2. להקטין את ההוצאות.

אבל לרוב האנשים יש את היכולת להשפיע באופן מידי רק על ההוצאות שלהם ואולי עם הזמן, במידה ויבצעו השקעה חכמה עם הכסף שחסכו, אולי יכלו להגדיל אפילו יותר את ההפרש שבין ההכנסות להוצאות שלהם.

אבל אם אתם ממש רוצים להיכשל בחיים אז בזבזו יותר ממה שאתם מכניסים.

6. קבלת החלטות חכמה – לדבוק במיומנות אחת להיות תותחים בה


אם יש לכם מיומנות שאתם טובים מרוב האנשים שסביבכם, תתאמנו בה ככל שתכלו כדי להיות המומחים הבלתי מעורערים בה. אם יש לכם כמה מיומנויות תבחרו אחת ותתמקדו בה.

תלמדו עליה כמה שאתם יכולים. תקראו ספרים, תלמדו דרך קורסים ותלמדו ממנטורים בתחום. תעשו כל דבר שיעזור לכם להגיע לרמת המומחיות הגבוהה ביותר שאתם יכולים.

וזה יכול להיות שמושי עבורכם גם כשכירים וגם כבעלי עסק עצמאי.

אבל מה אתם עושים אם אין לכם שום מיומנות או כישורים כדי לגשת איתם להציע את עצמכם לעבודה?

לצערי, רוב בעלי חברות ובתי עסק לא יהיו מעוניינים בכוח אדם שמעוניין לנצל אותם כדי ללמוד על חשבון החברה ובמקביל גם לקבל שכר.

אבל אם אין יותר מידי ברירות, אתם תיאלצו להציע את הדבר היחידי שנשאר לכם וזה את הידיים והכוח הפיזי שלכם ולפעמים כדי לחדור בכוח לשוק העבודה וללמוד מיומנות שתועיל להם לכל החיים, יש אנשים שמציעים את עצמם אפילו בחינם.

משם הם מתחילים לחפש הזדמנות שתוכל להרים אותם לתפקיד איכותי ומכניס יותר או ללמוד מיומנות יעילה על חשבון העבודה ושם לצבור ניסיון ולהתפתח בה.

בשלב הבא שהם עובדים ומרוויחים שכר, הם כבר יכולים להרשות לעצמכם לשלם על קורסים איכותיים, על מנטורים ומאמנים, קבוצות מאסטר מיינד ויועצים.

מדובר בתהליך ארוך שיכול לקחת שנים אך זאת הדרך הקצרה ביותר כדי להגיע לרמת המקצועיות הגבוהה ביותר במיומנות מסוימת.

אז כדי להצליח אתם חייבים למצוא מיומנות, כישור או מקצוע מסוים שאתם טובים בו מאוד, ללמוד אותו ולהתפתח בו לרמה הגבוהה ביותר שאתם יכולים.

7. איך לקבל החלטות – אל תרימו ידיים אחרי כמה כישלונות


לא לוותר
לא לוותר

 

הרבה חושבים שכישלון שווה לכלום, שאי הצלחה זורקים לפח וכל הזמן שהם השקיעו היה בזבוז מיותר. אז בואו ניקח לדוגמא אדם שמחפש נישה וקהל כדי לשרת ולהציע לו מוצר שיעזור לו להתמודד עם אתגר כלשהו.

למצוא את הנישה שלכם זה שלב שיכול לתקוע אתכם במקום להרבה זמן וזה כי לאנשים יש פחד מלעשות את ההחלטה הלא נכונה. עכשיו אם נחשוב על זה קצת אז אולי נגיע למסקנה שזה פחד שמטרתו לגרום לכם לקפוא במקום כדי לשמור ולהגן עליכם מהכאב שבכישלון.

אבל האמת היא שמי שלא ממשיך הוא זה שנכשל! והבחירה לתת לפחד להשתלט ולשתק אתכם היא שלכם. אנשים בוחרים להיתקע במקום (ולא משנה באיזה תחום בחיים) כדי שיהיה להם תירוץ לא להמשיך.

לא רק שהכישלון הוא לא ההיפך של הצלחה אלא שהוא חלק הכרחי מהלמידה וההתפתחות האישית שלכם. אתם חייבים להרשות לעצמכם להיכשל כדי להצליח ולא תמצאו יזם מצליחן שלא ניכשל מעולם.

אני מזמין אתכם להפנים שכישלון מוביל להצלחה.

בואו נניח שבחרתם בנישה והשקעתם ובניתם אתר או בלוג ואתם מגלים בהמשך שאתם לא ממש מתחברים לנישה, לקהל ולבעיה שאתם הייתם אמורים לפתור עבורם.

חברים…

אם זה קורה לכם אתם כבר על הדרך להצלחה!

והנה הסיבות…

 • כי בינתיים אתם למדתם כישורים שישמשו אתכם כיזמים ובחיים בכלל.
 • למדתם איך להקים נכס אינטרנטי שעושה כסף.
 • אתם יכולים למכור את הנכס האינטרנטי ולהתחיל מחדש בנישה אחרת.
 • גיליתם דרך אחת שלא עובדת וזה מקרב אתכם יותר למציאת הדרך שכן עובדת.

תתייחסו לכישלון כשווה ערך לצבירת המון ניסיון והזדמנות מצוינת להפקת לקחים.

תבינו שרק אלה שדוחפים קדימה הם אלה שמשיגים תוצאות. וקבלת החלטות לא נכונה מבחינתכם תהיה לעשות את מה ש-90% מהאנשים עושים… הם מרימים ידיים.

8. טיפ אחרון לסיום – להתמודד עם לחץ


להתמודד מול לחץ
להתמודד מול לחץ

 

זה נכון שלהקים עסק, להתקדם ולעבור שלבים זה יציאה מאזור הנוחות וכשאנחנו מחוץ לאזור הנוחות שלנו זה מרים את רמות הלחץ והסטרס. אז אפשר לומר שאנשים מצליחנים יודעים גם להתמודד עם לחץ.

יש כמה טכניקות שיכולות לעזור לכם בהתמודדות מול מצבים מלחיצים כמו בעיות, תקלות ואתגרים שצצים בדרך והנה דרך אחת קלה ומהירה.

ויזואליזציה שלילית


קחו מצב מאוד לא רצוי שיש בו פוטנציאל לגרום לכם לכעס, תסכול ומרמור. זה ממש לא משנה איזה סיטואציה אבל לצורך ההדגמה, נניח שהכלבה שלכם עשתה את הצרכים שלה בבית על השטיח. עכשיו דמיינו שזה קורה עוד 1000 פעמים ברצף.

איך תרגישו כשזה יקרה בפעם ה-1000?

אם הכלבה שלי הייתה עושה את הצרכים שלה בבית על השטיח בפעם ה-1000, אני מניח שכבר לא היה איכפת לי כל כך מזה. הייתי מקבל שזה מה שהיא ושאי אפשר לשנות את המצב והייתי משלים אתו.

זאת אומרת שהציפיות שלי יתאימו את עצמם למציאות החדשה מהר יותר ולא הייתי מתחרפן מזה שאני צריך לשטוף את הריצפה בסלון ואת השטיח במקום לבלות עם הילדים או לעבוד על העסק שלי.

אותו הדבר אם חבר אומר לכם משהו שפגע בכם. האם הייתם נפגעים ממנו גם בפעם ה-1000? סביר להניח שלא ואולי אפילו כבר לא היה אכפת לכם מהאמירה הפוגענית.

עכשיו כשאתם רגועים והרגשות כבר לא סוערות, אתם יכולים לגשת אליו ולהסביר לו בצורה רגועה ומחושבת שהאמירה שלו לא הייתה במקום.

זהו חברים, מקווה שהיה מועיל ונתראה בפוסטים אחרים.

כתיבת תגובה