You are currently viewing אמונות מגבילות: מה זאת אמונה מגבילה ואיך היא מונעת ממך הצלחה
אמונות מגבילות

אמונות מגבילות: מה זאת אמונה מגבילה ואיך היא מונעת ממך הצלחה

אמונות מגבילות שמפריעות לך להשיג עושר:

 1. לימדו אותך לשנוא כסף כי הוא המקור לכל הרוע שבעולם.
 2. לימדו אותך שלא מדברים על כסף בבית, במיוחד לא עם הילדים שלך.
 3. הבנת שלהיות עצמאי זה יותר מסוכן מלהיות שכיר.
 4. זה נכון שחברים, משפחה והקהילה רוצים שתתעשר. אבל הם תורמים יותר להיפך.
 5. אתה חושב שאין לך מזל ולא יודע שיש דרך למצוא אותו.
 6. לדעתך אנשים עשירים הם שונים לגמרי ממך ושהם אנשים מיוחדים.
 7. למדת שעושר לא קונה אושר? צודק! מוצאים אותו בדרך לעושר, הרבה לפני שמגיעים אליו.

אמונות מגבילות – מה זה?


ראית פעם פיל קשור לאדמה בקרקס או בטיול בתאילנד?

ונשים כרגע בצד את האכזריות שבזה כלפי בעל החיים המדהים הזה, אבל אם ראית אז בטח הבחנת בקולר המתכת שסביב הרגל שלו ולשרשרת שמעוגנת בקרקע דרך מוט עץ שתקוע באדמה.

אם שואלים אותי, זאת לא הדרך הכי חכמה ואחראית לשמור על הצופים מפני פיל במשקל 4 טון שבקלות יכול להתפרע.

הפיל האדיר יכול בהנפת רגל אחת למשוך את מוט העץ מהאדמה ולעשות כרצונו. אבל משהו עוצר אותו.

מה זה יכול להיות?

אמונות-מגבילות-פיל-תינוק
אמונות-מגבילות-פיל-תינוק

 

אני רוצה להסביר.

גם כשהפיל היה עוד גור, הקולר, השרשרת והמוט החזיקו אותו קשור למקום. אפילו אם הפילון התאמץ מאוד הוא לא הצליח לשבור את השרשרת ולשלוף את המוט מהאדמה.

ואני מבטיח לך שהוא ניסה וניסה ובכל פעם נכשל להשתחרר.

יום יום הפילון הקטן משך ומשך עד שמהחיכוך, הקולר פצע את הרגל שלו באזור הרגיש והכואב שמתחת לעור. זה כבר כאב לפיל הקטן למשוך בכוח ואז קרה משהו ששינה אותו לכל החיים.

הוא הבין שהכאב לא שווה את המאמץ ומאז הוא כבר לא מנסה יותר להשתחרר.

הפיל שהיום הוא כבר גדול ובוגר, לא שכח את החוויה הכואבת עם הקולר שמנע ממנו את החופש שלו. ובכל פעם שקושרים אותו הוא חושב לעצמו…

"אין לי סיכוי להשתחרר ולברוח וחוץ מזה, זה כואב."

כמו שבפיל הבוגר נוצרה אמונה מגבילה, כך בכולנו יש אמונות מגבילות. בכולנו יש את הכוח והעוצמה להפוך למשהו שתמיד חלמנו ורצינו. אבל בנקודה מסוימת בחיים ולרוב זה בילדות, קרה לנו משהו לא נעים או שעשינו משהו שלא הצליח כמו שקיוונו וזה כאב.

מאוד יכול להיות גם שלא שיתפנו אף אחד בחוויה הלא נעימה ואם סיפרנו אז אותם האנשים במקום לעודד ולתמוך בנו הם עשו את ההיפך והחוויה הפכה לכואבת עוד יותר.

וכך ללא הכוונה נכונה של הורים, קרובים, חברים או של עצמנו, ככל שעבר הזמן אותם רגשות הכאב והאכזבה, הפכו לאמונות מגבילות שמקבלות ביטוי היום כשאנחנו בוגרים מתוך תת המודע.

ההשפעה שלהם עלינו היא עוצמתית כי הצורך בביטחון הוא אחד הצרכים החזקים ביותר שקיימים בנו ואנחנו משכנעים את עצמנו שכך באמצעות האמונות המגבילות, אנחנו מגנים ושומרים על עצמנו מפני הכאב שבכישלון.

אמונות מגבילות הם השרשרת שכובלת אותך ולא מאפשרת לך להתקדם. השרשרת שכל כך התרגלת אליה ושעד עכשיו לא היה לך את היכולת לראות שהיא לא באמת קיימת.

אבל יש עוד…

אמונות מגבילות וסוגי התנגדויות


נניח והחלטת לעשות משהו חדש, משהו לא שיגרתי, משהו שלא עשית מעולם. כמו הקמת עסק או כל דבר אחר שרוב האנשים תופסים כלא נורמלי ומסוכן.

רוב הסיכויים הם שההחלטה הזאת תיאלץ אותך להתמודד מול שני סוגים של התנגדות:

 1. התנגדות חיצונית שמגיעה מאנשים שנמצאים בסביבה הקרובה שלך.
 2. התנגדות פנימית שמגיעה ממך ומנסה להחזיר אותך לאזור הנוח והמוכר.

אמונות מגבילות – התנגדות חיצונית


אין מה לעשות נגד זה, בזמן שאנשים כמוך ששואפים למצוינות מתחילים להראות סימנים של הצלחה, תמיד יהיו את אלה שנוח להם עם הבינוניות שלהם וינסו למשוך אותך חזרה לרמה שלהם. המשפחה, החברים, המכרים ועוד ינסו להסביר לך למה היום בגלל הכלכלה הנוכחית, הבירוקרטיה והמיסים זה לא הגיוני לעזוב משרה בטוחה ולהקים עסק.

הם ימציאו לך רשימה ארוכה של סיבות ותירוצים למה זה לא יהיה חכם מצדך להמשיך ללכת בנתיב שבחרת ויגידו לך שלהיות המעסיק של עצמך זה הרבה יותר מסוכן מלהיות שכיר.

ויהיו להם עוד סיבות טובות מאוד כמו…

 • בגלל הכלכלה.
 • חוסר הניסיון שלך.
 • הגיל הצעיר או הגיל המבוגר שלך.
 • להיות עצמאי זאת הקרבה.
 • מי ישמור על הילדים?
 • יש בזה סיכון.
 • כסף זה לא הכול בחיים.
 • כי בחיים צריך להסתפק במה שיש ואסור להיות תעב בצע.

ועוד המון אמירות מהסוג הזה.

לטענתם, הסיבה העיקרית לזה שהם רוצים להוריד אותך מהנושא יהיה –

"אנחנו רק דואגים ורוצים לשמור עליך".

חשוב להבין שזה לא מגיע מרוע או משינאה כי הם באמת מאמינים שהם שומרים עליך. זה קורה כי אלה הן האמונות מגבילות שלהם ולרוב באופן לא מודע, הם ירצו למנוע ממך לעשות את מה שהם תופסים כמסוכן ומפחיד ולא יודעים ומבינים מספיק בנושא.

הדבר המקובל היום כמעט על כולם הוא להיות שכיר ולקבל משכורת בטוחה כל חודש מהמעסיק. זה הדבר הבטוח כי לא משנה מה יקרה, בסופו של כל חודש השכר הקבוע מראש שלך יכנס לחשבון הבנק, בין אם עבדת בתפוקה של 70%, 100% או 120%.

אבל הנה מגיע החלק הטוב.

אפשר לעשות משהו נגד התנגדות חיצונית?


כן אבל האמת שאף אחד לא יכול להיפטר או להחליף משפחה וחברים… טוב חברים זה סיפור שונה כי אם יש לך חברים שבבירור מושכים אותך למטה ואם באמת חשוב לך להתמלא באנרגיות חיוביות שדוחפות אותך אל המטרה שלך, לא תהיה לך ברירה חוץ מאשר לומר להם שלום ולא להתראות.

ובמידה וזה מהלך שקשה לך לעשות כי להפסיק קשר עם חבר זה באמת עניין לא פשוט ובמיוחד כשהצד השני לא מבין למה, כדאי לעשות רק דבר אחד וזה להיות כנה וישיר איתם ולומר להם "תודה רבה" על העצות שלהם. להסביר בצורה חדה וברורה על הנחישות האדירה שיש בך להצליח ושעדיף שלא יחזרו על העצות שלהם בפניך.

אפילו לומר להם שאלא אם כן מדובר בעצות של עזרה, תמיכה ועידוד, אין לך רצון לשמוע אותן בכלל. צריך להבהיר להם שהנחישות שלך להצלחה תישאר בין אם תקבל את בירכתם ובין אם לא. אבל עדיף לך שיתמכו בך כי זאת העזרה הטובה ביותר שהם יכולים להציע לך.

אנשים יכולים למשוך אתנו לכיוונים שונים אך ההחלטה אם להצטרף אן להתנגד היא שלנו ודבר אחד שחשוב לעשות הוא להתחבר לאנשים שדומים לך באמביציה, בנחישות וברצון להצליח ולקבל מהם אנרגיות שידחפו אותך קדימה.

בני האדם אוהבים בטוח, צפוי, מוכר ונוח


חינכו, לימדו והרגילו אותך ללכת על בטוח מגיל אפס ואמרו לך אין ספור פעמים לשמור על עצמך, לא לקחת סיכונים. הורגלת לא לסטות ולהישאר תמיד בנתיב המואר כי אי אפשר לדעת מה עורב לך במסלול המסוכן והחשוך.

מה שלא לימדו אותך הוא שזה בסדר להיות בחושך ושכל מה שצריך לעשות הוא לחכות טיפה ולתת לעיניים קצת זמן להתרגל.

ברגע שזה קורה ונותנים לעיניים זמן להסתגל מגלים שזה נכון, החושך באמת נותן מחסה ומסתור "ליצורים" מאוד מפחידים.

אך יש דבר מאוד מוזר במפלצות האלה, הן מפחידות רק אותך וכל אדם שיסטה לנתיב החשוך, "היצורים" שייתקל בהם יהיו שונים לגמרי ויהיו כאלה שמפחידים רק אותו.

יהיו אנשים שיראו את המפלצת שהשם שלה הוא "אני מפחד מכישלון", אחרים יראו מפלצת שקוראים לה "מה יגידו אחרים" ויהיו שיראו את המפלצות ששמן "אחריות" ו"הקרבה".

יש דבר נוסף שמתחילים לראות אחרי שהעיניים שלנו מתרגלות לחושך. אם נשארים מספיק זמן ולא בורחים בצרחות חזרה לאזור המואר מגלים שכל מפלצת יושבת על תיבת אוצר. לא מדובר באוצר שמגיע בצורת כסף, זהב ואבנים טובות אלא מדובר במשהו הרבה יותר יקר.

למעשה האוצר כל כך יקר שאין אפשרות לשים עליו מחיר מאחר ולא מדובר על משהו חומרי.

אלה על…

 • אומץ.
 • מידע, ניסיון, חכמה ותבונה.
 • אחריות ובגרות.
 • מחויבות.
 • הבנת נקודות התורפה והחולשה שלנו.

אלה דברים שלא נגמרים ולא מתכלים ואפשר להשתמש בהם בלי סוף ומה שמיוחד באוצרות האלה הוא שככל שנשתמש בהם יותר, היעילות והתמורה שלהם עבורנו עולה ומתגברת.

אבל צריך להיזהר כי יש מישהו בחיים שלנו שעושה לנו נזק גדול יותר מאחרים.

התנגדות פנימית – מי אני בכלל?… (סינדרום המתחזה)


הגרועה ביותר שבהתנגדויות היא זאת שמגיעה מתוכנו. האגו שלך יגיד לך לעיתים קרובות שאין בך את מה שצריך כדי להצליח והאמת היא שהוא יהיה הרבה יותר ישיר, חצוף ופוגעני מאשר כל אדם אחר.

אבל יש לי חדשות טובות כי סינדרום המתחזה היא תופעה נפוצה בקרב אנשים יוצרים, חדורי מטרה שלא מסתפקים במה שיש. אלה אנשים שמחפשים תמיד איך לשפר ולהשתפר וכאלה שמכוונים הרבה יותר גבוה מרוב האנשים. כאלה שלא הכישלון מפחיד אותם אלא המחסור באתגרים והמחסור ביעדים לכיבוש.

מפחיד אותם לאבד את הדבר שגורם להם להרגיש כל כך חיים וזה הדחף לפעול וליצור.

אז אם נראה לפעמים שיש לך בראש קולות ושאלות של ספק וחוסר אמונה כמו:

 • מי אתה חושב את עצמך?
 • למה שתצליח איפה שאחרים טובים יותר נכשלו?
 • אתה לא באמת ראוי לזה!!!

אז זה בסדר, כי זה אומר שיש סיכוי טוב מאוד לזה שהמסלול שעלית עליו הוא המסלול שמוביל להצלחה.

אבל יש בנו אמונות שמרחיקות אותנו מהצלחה בחיים ומיד אסביר עליהם.

4 שיטות לביטול אמונות מגבילות


ביטול אמונות מגבילות
ביטול אמונות מגבילות

 

עכשיו, רוב הסיכויים הם שאמונות מגבילות מפריעות לך והיית מאוד מעוניין להיפטר מהן אז יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי למתן ואפילו להעלים אותן.

יש באתר הזה שני מאמרים שאני מאוד ממליץ לקרוא אותם בנושאים של התפתחות אישית והעצמה אישית שבין היתר, אני מסביר גם על התמודדות מול אמונות מגבילות.

בינתיים, אלה הדברים שאני ממליץ לך לעשות כדי להקטין את רמת ההשפעה של האמונות המגבילות שלך.

להתמקד בתוצאות של העשייה שלך


כמו שאמרנו, התופעה מתרחשת כאשר יש כבר סימנים של הצלחה ולא בהכרח כאשר חשבון הבנק גדול ומנופח בכסף, אלא יותר בכיוון של הניצחונות וההישגים הקטנים שמראים התקדמות.

זה יכול להיות כל דבר כמו לקוח מאוד מרוצה שדאג שכולם ידעו על כך. מאמר נהדר שהעלית לאתר שעזר להרבה קוראים או חברה אחרת שיצרה קשר לביצוע שת"פ.

זה יעזור מאוד להתמקד בתשוקה שלך, ברצון להצליח ובאדם החדש שהפכת בעקבות המסע.

להבין שכישלון זה לא ההפך של הצלחה אלה חלק הכרחי ממנו


כשאני מתחיל לשחק משחק כלשהו בפעם הראשונה עם הילדים שלי, כמו משחק לוח או משחק מחשב חדש אני פשוט יותר גרוע מגרוע, אבל רק בהתחלה.

הבן הסנדוויץ' שלי שנכון להיום הוא בן שמונה, עושה לי בית ספר במשחק מחשב על נחש שצריך לאכול נחשים אחרים כדי להיות הגדול והחזק ביותר.

לאט, ככל שאני צובר ניסיון, אני מתחיל להבין את חוקי עולם המשחק ועושה פחות טעויות וזה כל כך דומה לעולם האמתי כי יזם שמתחיל עסק חדש, הוא יעשה המון טעויות. הוא צפוי ליפול ולהיכשל בהרבה מקומות בדרך וזה בסדר כי בנפילות האלה לומדים את השיעורים החשובים ביותר.

מגלים מה מהדברים שנעשו עובד פחות ומה עובד יותר ואחרי זה המפתח הוא לעשות יותר מהדברים שעובדים.

לתקן את הבאגים במערכת ההפעלה שלך


מחקרים מראים שהמוח שלנו בונה את האופי שלו עד גיל 6-7 והוא מושפע מאוד מהסביבה ומהאנשים הקרובים אלינו שזה בגדול ההורים שלנו.

לרובנו כהיינו ילדים הוכנס לראש באופן קבוע אמירות שעם הזמן הפכו לאמונות מגבילות ויש מחקרים שמאוד תומכים במדיטציה.

יש לזה השפעות חיוביות ביותר בכל הקשור ל…

 • הרגעה, הורדת לחץ וחרדה.
 • שיפור הזיכרון, הריכוז ובהירות המחשבה.
 • השפעה חיובית על הבריאות המנטלית והפיזית.

תוך כדי המדיטציה, נסו להסביר לעצמכם את הסיבות שבזכותם תהיו מסוגלים, תהיו חזקים, ותהיו מוצלחים וזה יכול לספק תוצאות מצוינות כשרוצים להיפטר מסינדרום המתחזה.

למה?

כי בדיוק כך הכנסנו לראש שלנו את האמונות המגבילות כשהיינו ילדים.

היום האמונות האלה גורמות לנו להרגיש שאנחנו לא ראויים להצלחה, שאנחנו מתחזים.

להתרכז בלתת ולא בלקבל


זאת אחת הטכניקות הטובות ביותר שיש להשתקת אמונות מגבילות כי קורה משהו מדהים למוח כשהפוקוס והחשיבה שלנו משתנים ממצב של –

מה אני מקבל?

למצב של –

מה אני נותן?

כשאנחנו ממוקדים יותר בקהל היעד, הלקוחות שלנו והאנשים שסביבנו, אנחנו מתחילים להרגיש סוג של רוגע. עבור הרבה זאת הקלה אדירה כאשר הם לא נמצאים יותר במרכז העניינים.

כשהעיניים של כולם ובמיוחד של עצמנו לא ממוקדים בנו זה מחליש את חרדת הביצוע ופחד הבמה וזה פתרון גאוני להוריד את הלחץ רק בהזזת המיקוד שלך.

במקום להתמקד ולחשוב על:

 • "איך אני עושה טוב לעצמי עם העסק הזה?".
 • "איך אני מרוויח יותר כסף?".
 • "איך אני מרגיע את רגשות הלחץ והסטרס שלי?"

אני ממליץ להתמקד על:

 • "איך אני משפר את חייהם של הלקוחות שלי?".
 • "במה למקד את העשייה והפעולות של החברה כדי להטיב עם הלקוחות?".

העניין הוא שאנשים חושבים שהחשיבה הזאת היא מזיקה לעסקים כאשר למעשה היא הכי נכונה במחשבה לטווח הרחוק. לשתף אנשים בידע שלך ולתת אותו לכל מי שמבקש, ימשוך אליך עוד אנשים וגם כאלה שירצו מידע נוסף, כי הם האנשים שיהיו מוכנים גם לשלם עליו והרבה.

חוק המשיכה מתבסס על יצירת אמון דרך מתן עזרה לבני אדם ובדרך זו ליצור הזדמנויות חברתיות, מקצועיות ועיסקיות עבורנו.

להסיט הפוקוס מהרגשות השליליות שלך לנקיטת פעולה ומתן ערך ועזרה לאנשים, יעזור לך מאוד להגדיל את הביטחון והדימוי העצמי. בנוסף, כתופעת לוואי מאוד חיובית, האמון של קהל הלקוחות שלך בך ובמוצר שלך יעלה ויגדל משמעותית.

בלחיצה כאן ניתן לקרוא עוד על אמון וכנות והמשמעות של שתי התכונות בעולם העיסקי והבין אישי.

לסיום


אמונות מגבילות יוצרות רגשי נחיתות וחוסר ביטחון עצמי, דברים שיכולים לגרום לפחד להפריע בתהליך של בניית עסק:

 • למה שאנשים בכלל יפנו אליי עם הבעיות שלהם?
 • יש לי בסך הכול כמה שנים של ניסיון.
 • איך זה הופך אותי לבעל סמכות בתחום?

אם שאלת את עצמך את השאלות האלה אז אני מבטיח לך שניסיון של שנה אחת בתחום כלשהו, שם אותך ברמה או כמה רמות מעל האדם הממוצע שאין לו ניסיון בכלל.

ברגע שיש לך אפילו יתרון קטן על האדם הממוצע, זה כבר הופך אותך לאדם בעל הסמכות ובעל היכולת לספק לו תשובות ופתרונות לשאלות ולבעיות שלו.

קריאת 3 ספרים איכותיים בתחום שלך כנראה שיספיקו לך כדי להיות בעל יותר ידע מ-90 אחוז מהאנשים בארץ וזה בהחלט מספיק כדי לתת ייעוץ לאחרים שאין להם ידע בכלל או שצברו את הידע שלהם משיטוט באינטרנט ובשיחות עם חברים.

אנחנו עוזרים ומייעצים באופן טבעי וקבוע לאנשים שקרובים אלינו כמו לחברים, למשפחה ומכרים. אנחנו פותרים להם תקלות מחשב ואינטרנט מייעצים להם איזה ציוד אלקטרוני לקנות, איזה דילים לקחת לחופשת הקיץ, מה באופנה מבחינת לבוש, בילוי ועוד.

אז מה הבעיה לספק את אותה העזרה ולקבל על זה תשלום בתמורה?


 

הגעת עד לסוף המאמר ואני רוצה לומר לך תודה רבה…

אני מעריך אותך ואת הזמן שלך ומקווה שמצאת כאן את מה שחיפשת.

לא לדאוג, אני לא מלקק סתם כי תיכף תבוא הבקשה… 🙂

חשוב לי לומר לך שבזכות זה שבחרת לקרוא את הפוסט הזה, עזרת גם לאחרים למצוא אותו ולהנות ממנו.

איך?

פשוט כי ככה גוגל עובדת…

היא מדרגת אתרים על פי צריכת הגולשים ובזכותך ועוד רבים אחרים…

הפוסט הזה נמצא בין המקומות הראשונים בגוגל ועל זה אני מודה לך.

אני משתדל כאן ב-Its Up 2 Me לכתוב על נושאים ותחומים שמעניינים אותי ומקווה שגם אותך…

וכדי שאוכל להשתפר עוד יותר ולהציג תוכן עדכני ואיכותי, יעזור לכולם לדעת…

 • איך התרשמת מהמאמר?
 • איך לדעתך ניתן לשפר את התוכן?
 • האם לדעתך חסר כאן מידע עדכני?
 • איזה מידע יש בידך שחשוב לך שאוסיף אותו?

זאת אינפורמציה שתועיל משמעותית לבלוג ולקוראים שלו.

עכשיו,

כמובן שזאת לא חובה…

ואשמח מאוד אם מתאפשר לך, להשאיר טקסט קצר שמסביר את דעתך על הפוסט.

ובמידה ואהבת, כל עזרה בהפצת המידע תתקבל בברכה.

שוב תודה רבה ומקווה שהיה מועיל.

נתראה בערוץ היוטיוב.

מני.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. פודרביניק שלמה

  לפני כמה ימים מצאתי את האתר המיוחד הזה
  שמשקף במלוא מובן המילה "נתינה"
  אם יש לך רשימת תפוצה אשמח לדעת איך להצטרף
  תודה רבה
  והלואי שנזכה גם להיות בנתינה אמתית

  1. מני קריחלי

   שלמה,
   תוכל להרשם לרשימת התפוצה מכאן.
   ותודה רבה.

 2. עינב כהן

  תוכן מעולה, כיף לקרוא את זה ולהרגיש שמישהו ממש מבין לליבך

  1. מני קריחלי

   תודה רבה עינב.

כתיבת תגובה