You are currently viewing העצמה אישית: 10 טיפים לגדילה וצמיחה בניהול עסק פרטי מהבית
העצמה אישית

העצמה אישית: 10 טיפים לגדילה וצמיחה בניהול עסק פרטי מהבית

העצמה אישית זה תהליך בדרכו מקבלים סט של כלים שיקלף ממך את האמונות המגבילות, את הפחדים, הבושה, הכעס והקינאה שיוצרים חיכוך ומחביאים את האני האמיתי וחסר המעצורים שבפנים.

והכלים שהסט מכיל הם…

 • פיתוח מודעות עצמית.
 • להיעזר ולהקשיב לאנשים.
 • לשאול את השאלות הנכונות.
 • נטרול אמונות מגבילות.
 • קביעת מטרות ויעדים.
 • דחיית סיפוקים מידיים.
 • צבירת ידע ולמידה.
 • יצירת סביבה תומכת.
 • ללמוד להיות אמיץ.

העצמה אישית מלמדת אותך להיות בשליטה, לקבל החלטות חיוביות וחכמות ומאפשרת ליזום פעולות שמקרבות אותך להשגת המטרות והשאיפות שלך.

הרבה אנשים מרגישים תסכול תחת הלחץ והעומס שבהתנהלות היומיומית ובמיוחד היום כאשר המוח שלנו נאלץ לעבד את זרם הנתונים האדיר שמגיע מכל כיוון אפשרי ותשומת הלב שלנו הוא המשאב המבוקש ביותר ע"י כל מי ומה שסביבנו.

אך התסכול שנתמקד בו היום הוא של אנשים שתקועים במקום העבודה כי הם לא מאמינים שהם מסוגלים למצוא משמעות בחיים ולעשות את מה שהם חולמים עליו או אפילו כי הם עדיין לא מבינים מה הם רוצים באמת לעשות עם החיים שלהם.

והבעיה הזאת הופכת אפילו לקריטית כשאדם כזה מפוטר או שהוא מכל סיבה שהיא מוגבל ולא יכול לצאת לעבוד. במיוחד עבור אנשים בגילאים של 40-50 שכל מה שהם יודעים זה רק איך להיות שכיר ושמתקשים לחזור למעגל העבודה.

החדשות הטובות הן שכל אחד שהרגיש או שמרגיש את הפחד שבחוסר היכולת להתפרנס בכבוד יכול ללמוד להעצים את עצמו ולא משנה איפה ובאיזה שלב הוא נמצא בחיים. זה אף פעם לא מאוחר מידי וזה מתאים לכל גיל, רקע, רמת הכנסה והשכלה.

כל אדם יכול ללמוד העצמה אישית.

ומיד תבינו באיזה מצבים העצמה אישית יעילה.

האם העצמה אישית יעילה רק בניהול משברים?


להמתין למצבי חירום כדי ולחפש פתרון שיעזור לנו להתמודד איתם, זאת צורת התנהלות שמקורה בחשיבה לטווח הקצר כי העצמה אישית היא דרך חיים. זה ידע שאפשר להתחיל ללמוד להשתמש בו בכל גיל ולא רק כדי שיעזור לנו לצאת מהבוץ, אלא גם כדי שנוכל הרבה לפני לנווט את עצמנו סביבו.

העצמה אישית לפני תחילת משבר
העצמה אישית לפני תחילת משבר

 

מה שאנשים מוצאים בהעצמה אישית ובהתפתחות אישית זה תהליכים מתמשכים של עדכון למערכת ההפעלה הבסיסית ביותר שלהם וזה מיועד עבור כל אדם שמחליט לחקור ולממש את הפוטנציאל שבו, להפוך לאדם אחראי ועצמאי שמצליח לנווט את הספינה שלו מול מכשולים וגם להתמודד ביעילות עם מצבים שלפני כן היו מביאים אותו לקצה היכולות ואפילו לקריסה.

העצמה אישית והתפתחות הם עבור אנשים שמחפשים כלי שיעזור לצלוח כישלונות ונפילות בחיים וגם כדי למנף אותם ולנצל אותם כמקור לכוח ולמידע חיוני שמזניק אותם בעוצמה קדימה. מקור כוח שיעזור להם להבין מה הן התכונות החזקות ביותר שלהם ולהפוך אותן לשירות או מוצר בעל ערך שאפשר למכור.

מה ההבדל בין העצמה אישית והתפתחות אישית?


עכשיו, לפני שנמשיך אני רוצה להסביר את ההבדל בין שני המושגים כי יש הרבה שמבלבלים בין העצמה אישית והתפתחות אישית.

 • התפתחות אישית זה תהליך כוללני שמיועד עבור אנשים שמחפשים שיפור או שינוי באופי, באישיות, ביכולות ובהתנהגות שלהם.
 • העצמה אישית היא יותר פרוצדורה נקודתית עבור אדם שמחפש להיות בשליטה בסיטואציה מאוד מסוימת.

לדוגמה, אם יש לך נטייה להגיע בקלות למצבי לחץ אז פעולת העצמה תהיה קודם להיות מודע ולהבין שמדובר במצב לא רצוי ואז לנסות ולמצוא דרך להפיג אותו. במידה והחלטת בהמשך לפתור את הבעיה לצמיתות וללמוד לבצע בקביעות טכניקת נשימה מסוימת שעוזרת במצבים של סטרס וחרדה אז עברת לתחום הרחב יותר של התפתחות אישית.

מה היתרון של העצמה אישית ואיך התהליך תורם לנו?


להעצמה אישית יש יתרונות ברורים בהרבה אספקטים, אך אם נתמקד בנושא של פתיחת עסק עצמאי ולהפוך מאדם שכיר לאדם שמנהל את עצמו, לדעתי היתרון הגדול ביותר שיש בה זאת היכולת של התהליך לעזור לך להאמין בעצמך ולהבין את עצמך טוב יותר.

זה יעזור להבין איך ואיפה עדיף לך לתרום לעסק שלך ואיך לשרת את קהל הלקוחות שהם המקור העיקרי לרווחים. כי העצמה אישית והתפתחות הם תהליך יזום של שינוי או חיזוק תכונות אישיותיות והתנהגותיות. בגדול מדובר בלמידה ויישום של טכניקות שיעזרו לך להגשים את המטרות והיעדים שהצבת לעצמך. כלים שיעזרו לך להבין מה הן היכולות, המיומנויות והכישורים שבאופן טבעי הצטיינת בהם כדי להמשיך לחזק ולשפר אותם.

ברגע שנבין מה הן היכולות והכישורים שאנחנו יעילים בהם בצורה יוצאת דופן, נוכל לספק דרכם ובאמצעותם ערך (שירות או מוצר) לאנשים אחרים שיהיו יותר ממוכנים לשלם לנו עבורו כדי שגם הם יכלו להנות ממנו או כדי שאותו הערך יהיה גם ברשותם.

אבל יש בעיה קטנה…

איפה הבעיה עם העצמה אישית?


הבעיה עם העצמה אישית היא שבני האדם לרוב לא רואים שהם צריכים אותה כי יש לנו נטייה "לא לנדנד את הסירה שלנו" כשהמים רגועים אבל מאחר ושינויים ואתגרים בדרך כלל נכפים עלינו, אנחנו עסוקים בלבצע התאמות לסיטואציה החדשה. אנחנו צריכים סיבה טובה ומשכנעת מאוד שתגרום לנו לקום וליזום שינוי בחיים.

רוב האנשים, לא מאזינים "לתדר הפנימי הנכון" שיעזור להם להבין את דברים הבאים:

 • שהם בעצם נמצאים במסלול התנגשות חזיתית עם מכשול, בעיה או אתגר.
 • שהם בכלל לא מתקרבים ביכולות שלהם למה שהם באמת מסוגלים.
 • ושהם זקוקים לשינוי חשיבתי שיקרב אותם למיצוי הפוטנציאל כדי ולהתגבר על האתגר הגדול שמעכב אותם.

ובהמשך נדבר על שיטה פשוטה להתחבר אל אותו התדר כדי להבין טוב יותר את המצב שלך.

1. באופן מאוד מוזר אנחנו נמשכים לסיפורים


מאוד יכול להיות שבחרת לעסוק בתחום שלך מתוך אהבה למקצוע ורק התשוקה הזאת לבדה מייצרת דחף ומוטיבציה קדימה. אך לצערי עבור רוב האנשים זה לא מספיק. כי הכלים שנולדת איתם ושצברת במהלך החיים, התאימו לאדם שהיית עד לרגע שקיבלת החלטה (וכרגע זה לא משנה למה) לנהל את עצמך. ועכשיו כדי ליצור שינוי, חובה עליך לזרוק את ארגז הכלים הישן, לקנות ארגז כלים חדש וללמוד להשתמש בכלים החדשים שבו.

קשה להסביר בכמה משפטים קצרים איך קבלנו את הכלים הישנים אך בתהליך הזה של העצמה אישית והתפתחות אישית חשוב להבין שאנחנו בני האדם, רוב הזמן עסוקים בלהיות בדיאלוג פנימי תמידי עם עצמנו. אנחנו מספרים לעצמנו כל הזמן את הסיפורים שאנחנו למדנו להאמין בהם.

הסיפורים שנמצאים בראש שלך לא הופיעו פתאום סתם כך והמקור של חלק מהסיפורים הוא מאוד עתיק והם יושבים באזור הקדום ביותר של המוח שלך. הם עברו אליך בירושה מעידן קדום כשהחיים על הפלנטה שלנו עוד היו צעירים מאוד. אבל חלק גדול מהסיפורים למדת אותם תוך כדי החוויות והאירועים שהתרחשו בחיים שלך עד היום.

2. תפקיד השבט והקהילה במודעות העצמית שלנו


בגלל זווית התבוננות ייחודית שלנו על העולם, בגלל פחד או בגלל ידע או מידע מוגבל, אנחנו לא יודעים לראות את עצמנו האמיתי ולכן לא רק שאנחנו גרועים בביקורת עצמית אלה שלרוב גם נאמין שאנחנו מתפקדים לא רע בכלל. לפעמים יש בזה יתרונות כמו חיזוק הביטחון העצמי שלנו אבל יש גם חסרונות וכאן השבט והקהילה שלנו נכנסים לתמונה.

אנחנו זקוקים לאינטראקציה חברתית כי אנחנו צריכים את הניסיון ואת חכמת ההמונים של הקהילה שלנו כדי לקבל הנחיות, יעוץ, הכוונה ולפעמים אנחנו צריכים אותה כדי שתציב מולנו את המראה שמציגה בפנינו את האני האמיתי שלנו.

מחקרים מראים שחוסר באינטראקציה חברתית עלול להביא אנשים לאבד את שפיותם. אנחנו צריכים אנשים סביבנו כדי לדבר איתם, לקבל ולהעביר ידע ורעיונות, לרכל, לרגש ולהתרגש לפרוק מתח ובעיקר כדי להעביר מידע (סיפורים) הלאה שיעזור לאנשים ובמלחמת ההישרדות והקיום שלהם.

ועכשיו אתם בטח תוהים לעצמכם…

3. מה השלב ה-1 בהעצמה אישית ואיך מתחילים?


העצמה אישית מתחילים כאן
העצמה אישית מתחילים כאן

 

העצמה אישית מתחילה בלקיחת אחריות ובעלות על עצמנו. היא מתחילה במודעות עצמית כי חשוב שנבין שאנחנו עומדים מול אתגר או מכשול שתוקע ומונע מאתנו להתקדם אל המטרה שהצבנו לטווח הרחוק. אם יש סיטואציה שאנחנו בכל פעם מגיבים אליה באותה הדרך והיא חוזרת פעם אחר פעם זה אומר שהפתרון שלנו לבעיה הספציפית הזאת הוא לא יעיל.

ואחרי זה אנחנו רוצים לשאול את השאלות הנכונות, וכן, השאלות הנכונות יגרמו לנו לפעמים לעבוד יותר זמן ויותר קשה על הפתרון אבל, אם כבר מחפשים פתרון, לא יהיה עדיף לפתור את הבעיה אחת ולתמיד במקום שנבזבז עליה פעם אחר פעם אנרגיה ומשאבים יקרים שעדיף להשקיע אותם במטרות ויעדים שדוחפים, מחזקים ומשפרים אותך?

איך שואלים את השאלות הנכונות?


מוקדם יותר דיברנו על שיטה פשוטה שתעזור להבין את המצב שלך.

רוב האנשים שנתקלים בבעיה, המטרה העיקרית שלהם היא להיפטר מהמצב עכשיו וכמה שיותר מהר. בלי לחשוב איך הפתרון המהיר הזה משפיע על העתיד הקרוב או הרחוק. מה שמעניין אותם הוא רק העכשיו.

השאלות שצצות להם בראש הם בסגנון של "למה זה קורה לי ולמה דווקא עכשיו?" וזה לא משנה אם הבעיה תחזור שוב מחר, בשבוע הבא או בעוד כמה שנים. הם יעדיפו לטאטא אותה מתחת לשטיח.

אני ממליץ לשאול את השאלות הבאות…

 • "איפה אני לא בסדר בשרשרת האירועים שגרמה לתקלה?"
 • "מה אני עושה לא נכון שגורם לבעיה לחזור על עצמה?"
 • "מה אני צריך לעשות כדי שהתקלה לא תחזור יותר?"

במאמר הזה תלמדו את השיטה שוורן באפט והשותף שלו צ'ארלי מאנגר משתמשים לפתירת בעיות.

4. איך העצמה אישית מתחילה לפעול ולהשפיע?


דרך נטרול אמונות מגבילות!

בערך עד לגיל חמש עשרה, כולנו עברנו את החוויות החשובות של החיים שלנו. החוויות שעיצבו אותנו באופן המשמעותי ביותר. החינוך שעברנו בבית, המשפחה והאנשים החשובים בחיינו, הזמן והתקופה שחיינו בה, המיקום שגדלנו בו והקהילה שסביבנו קבעו מה יהיו הגבולות שנצייר על המפות המנטליות שלנו ושנפחד ונשתדל להימנע מלחצות ולחרוג מהם.

כדי שנגיע אל המטרות שהצבנו לעצמנו, אנחנו נדחפים לכיוון שלהם ע"י מה שאנחנו מרגישים, חושבים ופועלים ואני חושב שתשובה מספקת על הנושא הזה אפשר למצוא במאמר בנושא חוק המשיכה שבו אני מסביר על איך אנחנו מושכים אלינו ומרחיקים מאתנו בחיים הזדמנויות שליליות וחיוביות.

זאת הסיבה שאנחנו תקועים בחשיבה ותפיסת עולם מסויימת (חלק מהכלים שלנו) ולא מצליחים להבין שכדי לקבל תוצאות אחרות צריך להתחיל לחשוב אחרת ולהביט על העולם מכיוון טרי וחדש, שיש גם אמיתות אחרות ושהן יכולות להיות טובות או רעות עבורנו.

יש בך אמיתות שיצרו את ההתנהגות והאישיות שלך שהיו מספיק טובים כדי להיות שכיר. אמיתות שיש בהם מינימום רצון או שאיפה למשהו גדול יותר כי כל מה שלמדת זה איך להיות אדם שמנוהל ע"י אחרים.

בני אדם מתוכנתים להיות עקביים כאשר מדובר בעמדות, בדפוסי התנהגות ובאמונות. כשאנחנו נחשפים לרעיון או לתפיסה כלשהי באופן תדיר, עקבי ומתמשך ובמיוחד בגיל הילדות, אנחנו מתקבעים עליו ובונים סביבו מנגנונים פסיכולוגיים ורגשיים. אנחנו מייצרים ומדמיינים במוח את התמריצים ואת התמורה שנקבל אם נשאר נאמנים לרעיון הגדול שלנו ולא נרפה ממנו.

כך אנחנו הופכים את הרעיון לתפיסת העולם, לאמת ולבסוף למציאות של החיים ורעיון יכול להיות כל דבר שגדלת לתוכו והאמנת בו בכל ליבך שהיא המציאות שנכונה לך (ואולי גם לאחרים) לחיות בה.

העצמה אישית היא סט של כלים שמשנים ומרימים כל אחד למיינדסט (דפוסי חשיבה) שדוחף אותנו להשתחרר מהאמונות המגבילות שמפריעות לנו להתקדם אל היעדים שקבענו.

לדוגמה, בתחילת הדרך שלי כעצמאי, לא היה לי מושג שזה המצב אבל מסתבר שהייתי בסיטואציה מאוד נפוצה שהרבה נתקלים בה כשהם מחליטים לעשות שינוי בחיים.

היה לי קשה עד בלתי אפשרי להקים את עצמי מהדברים שאהבתי לעשות ולהתחיל לעבוד על הדברים שהם קריטיים לקידום העסק. זאת הייתה מלחמת התשה שלי מול העצמי שנאחז בכוח באמונות הישנות שאמרו לי שאני לא מספיק טוב כדי להיות עצמאי.

וזה יכול להיות שינוי בכל תחום כמו מעבר לאורח חיים בריא יותר, שיפור הכושר הגופני וגם כאשר מחליטים להשתחרר מזוגיות גרועה.

ולכן יש עוד משהו חשוב שיעזור לך מאוד.

5. העצמה אישית זה לקבוע מטרות ויעדים ולהגשים אותם


נסיעה במכונית ללא שהגדרנו יעד הופכת לבזבוז אנרגיה ומשאבים וגם החיים הם תנועה ופעולה ולרוב אנחנו לא יודעים מה המטרה שלנו ולאיזה יעד אנחנו מכוונים את עצמנו. זה כמו לירות חץ בעיניים עצומות ולקוות שנפגע ואז אי אפשר לדעת אם החטאנו ונכשלנו, אם פגענו והצלחנו או אולי פגענו במשהו שהחמיר המצב שלנו.

המטרה העיקרית שלך חייבת להיות להפוך לקפטן שישיט וינווט את הספינה שלך בבטחה אל יעד שקבעת. אחרת היא תסחף בזרם והסיכוי להגיע למקום שלא רצית להיות בו יגדל באופן משמעותי.

רוב האנשים לא קובעים יעדים ומטרות. למעשה רק כ-3% לוקחים דף ועט וכותבים לעצמם מטרה לשאוף אליה. העניין הוא שגם האנשים שקובעים מטרות, עושים את זה בצורה לא נכונה כי הם חושבים שלכתוב כמה מילים על דף זה מספיק והם מקפלים את הנייר, שמים במגירה ושוכחים ממנו.

יש דרך לכתוב יעדים ומטרות כדי להגשים אותם והנה שלושה כללים לכתיבת מטרה שחשוב לקחת בחשבון:

 1. להגדיר מטרה שהאחריות לביצוע הפעולות מוטלת עליך בלבד. לדוגמא במקום מטרה – "תוך שנה אני מכפיל את התנועה לאתר שלי". לרשום את המטרה כך – "אני מפרסם 100 מאמרים חדשים ב-12 החודשים הקרובים כדי להגדיל את התנועה לאתר". במקום – "תוך 12 חודשים אני מכפיל את כמות הלקוחות". לכתוב – "תוך 12 החודשים הקרובים אני פוגש פי 2 יותר לקוחות פוטנציאליים ומכפיל את תקציב הפרסום". המפתח הוא להשאיר את השליטה בידיים שלך ולא בידיים של גורם חיצוני שאין לך שליטה עליו.
 2. מסתבר שאנשים שרצים למרחקים ארוכים מגדירים לעצמם (ורובם באופן לא מודע) יעדי משנה תוך כדי הריצה. "עד השלט הבא", "עד הגשר הקרוב" והשיטה הזאת יוצרת מנגנון ליצירת מוטיבציה תוך כדי הריצה וגם לך השיטה הזאת יכולה להועיל בדיוק באותו האופן דרך חלוקת המטרה לתתי יעדים קטנים וברי השגה. במקום – "עד סוף השנה אני מפרסם 100 מאמרים כדי להכפיל את כמות המבקרים באתר…" לקבוע – "בכל חודש אני מפרסם 10 מאמרים כדי להכפיל…".
 3. והכי חשוב זה להבין מה "הלמה" שדוחף אותך להגשים את המטרה שלך. מה מייצר בך את המוטיבציה? מה מתדלק את כוח הרצון שלך? לכל מטרה יש מניע עמוק ולא תמיד "להרוויח כסף" או "להיות עשיר", הן סיבות השורש לדחף שלנו להקים עסק. לפעמים מדובר בסיבה פסיכולוגית עמוקה יותר שכדאי מאוד להבין אותה.

עכשיו…

בסרטון הבא אני מלמד על שיטת SMARTER לקביעת מטרות ויעדים.

לחצו על התמונה כדי לעבור למדריך…

חשיבה לטווח הרחוק


קביעת מטרות ויעדים ילמד אותך את המשמעות של דחיית סיפוקים ואת היעילות שיש בלפתח חשיבה לטווח הרחוק. אנשים מחפשים היום תוצאות והצלחות מידיות והם מפספסים את הערך האדיר שיש בפעולה ועשייה לאורך זמן ולתקופה ארוכה.

מחקרים מראים שילדים שלומדים לדחות סיפוקים בגיל צעיר, מפתחים יכולות יעילות ביותר בגילים המתקדמים לעומת ילדים שמתקשים בדחיית סיפוקים. הם השיגו ציונים טובים יותר, הפכו למקובלים יותר חברתית והיו פחות נתונים להשפעה שלילית.

במאמר הזה נדבר על חינוך פיננסי לילדים ועל החשיבות שיש בדחיית סיפוקים.

6. האויב המשובע של העצמה אישית היא דחיינות


העצמה אישית נגד דחיינות
העצמה אישית נגד דחיינות

 

אנחנו במלחמה…

והעצמה אישית הוא בן הברית שלך במלחמה נגד עצמך.

כדי לשנות את המציאות שלנו אנחנו צריכים בעצם להכריז מלחמה נגד עצמנו ולרוב נפסיד בה כי אנחנו יוצאים לקרב נגד האמונות והאמיתות שמגדירים אותנו ושבלעדיהם אנחנו נפסיק להיות… אנחנו.

אנחנו בעצם נלחמים גם בשינוי וגם בעצמנו על הקיום שלנו.

וכשהחלטת לפתוח ולנהל עסק עצמאי, בעצם יצרת קונפליקט פנימי בינך שזה האני שתמיד היה קיים, לבין הרצון שלך לצאת מעצמך ומאזור הנוחות ולהיות מישהו אחר והאמת היא שהסיכויים הם די נגדך כי האני שתמיד היית יקרע לך את הצורה.

חשוב לדעת כשרוצים לפתוח עסק עצמאי ולעבוד מהבית שלא יהיה אף אחד שיגיד לך מה ואיך לעשות, באיזה משימות חשוב להתמקד ואיך לנהל נכון את הזמן שלך שהוא המשאב החשוב ביותר שיש.

אם לא לומדים איך לעבוד בצורה יעילה, ויותר חשוב ללמוד לפתח מיינדסט של אדם שלא מרים ידיים אז רוב הסיכויים שזה יגרום לך לדחות משימות, להתייאש מהר ואולי אפילו ולפטר את עצמך.

כי האני הישן שלך ממש לא פראייר והאסטרטגיה שלו יעילה ביותר…

 • הוא מייצר בך פחד שגורם לך להתרחק ממה שלא מוכר וידוע.
 • מסיח את תשומת הלב שלך מהמשימות שקבעת.
 • יגרום לך לאבד עניין מהר, לוותר ולהרים ידיים כשמתחיל להיות קצת קשה.
 • והכי גרוע, הוא גורם לך לחשוב שמשהו דפוק בך ויגרום לך להרגיש כישלון גמור.

לכן דחיינות לרוב לא נובעת מעצלות והעצמה אישית הוא בן הברית שלך שיעזור לך להתמודד במלחמה מולו.

והנה משהו שהצליח להרים אותי…

7. קריאת ספרים וצבירת ידע מייעלת העצמה אישית ושינוי תפיסת עולם


ספרי מוטיבציה
ספרי מוטיבציה

 

במידה ואחרי תקופה ארוכה עדיין לא הצלחת להבין מה הסיבה שלא מצליח לך להתמיד ומה מקשה עליך לבצע את הפעולות והמשימות היומיומיות בניהול העסק? המסקנה שאולי רצוי להגיע אליה היא שעדיין לא למדת איך לנהל את עצמך בצורה הנכונה.

צריך להבין שכדי לנהל את עצמך מהבית, כדאי תחילה לקבל שיש בך אמונות מגבילות שמונעות התקדמות הלאה והכלים והידע שיש ברשותך כרגע לא יעילים כדי לאפשר להתמודד מולן ביעילות, לתקן אותן ולהחליף אותן באמונות מעצימות.

ומכאן אפשר להתקדם בכיוונים שונים, כמו לחפש מידע בנושא, לקרוא וללמוד איך לעשות את זה בעצמך. אבל אם החלטת להפוך את המסע הזה של שיפור עצמי לדרך חיים ולמצות את הפוטנציאל שבך עד תומו. אז מדריכים ומאמרים כמו זה אמנם יביאו אותך רחוק אבל רק עד גבול מסוים.

קורסים וסדנאות NLP ילמדו אותך דברים מדהימים שיביאו אותך למקומות שלא דמיינת שאפשרי, אבל מנטור יעזור לך להפיק את המירב, מנטור שהמומחיות שלו היא להתבונן פנימה, לבחון, להנחות ולחנוך אותך באופן אישי תוך כדי ההתקדמות וההתפתחות שלך.

שלושת השיטות מתאימות לאנשים שונים בשלבים שונים של מודעות עצמית, צורך והרצון להשתפר. ההמלצה שלי היא להתחיל לפי הסדר, דרך קריאת מאמרים, דרך קריאת ספרי מוטיבציה מומלצים ודרך קריאת ספרי התפתחות אישית ואז להתקדם הלאה לקורסים וסדנאות בנושא העצמה אישית.

לחניכה אישית על ידי מנטור, ייעוץ אחד על אחד יש את היתרון והתמורה הגדולים ביותר עבורך וזה מומלץ כשמחפשים לקבל את מה שלמידה עצמית וקורסים כבר לא יכולים לתת או כשרוצים להגיע מהר יותר לשלב הבא.

8. העצמה אישית והתמודדות מול לחץ שלילי ויצירת לחץ בריא


אם יש משהו שאפשר לעשות שיכול לתרום מאוד ליכולת שלך להתמקד בעשייה שדוחפת לכיוון המטרה זאת פעילות גופנית.

יש היום מחקרים רבים שמראים שבזמן פעילות ספורטיבית וטיולים באזורים לא מוכרים, הגוף משחרר אדרנלין שמייעל את ההתמודדות שלנו נגד חיידקים, וירוסים, דלקות וזיהומים.

מעבר לזה שזה מחזק את המערכת החיסונית שלנו, פעילות גופנית גם משחררת את הורמון הדופמין שאחראי על תחושת המוטיבציה ועוזר מאוד נגד חרדה ודיכאון.

לכן מאוד מומלץ כשעסוקים בפעילות שהיא חדשה עבורך, לשלב תוך כדי פעילות גופנית לשיפור מצב הרוח, הבריאות, הגברת מוטיבציה וכוח רצון.

עכשיו, זה לא קל להתחיל להתאמן ולאכול נכון וזה עוד יותר קשה כשמרגישים שהוויתור הוא גדול מידי לעומת מה שמקבלים חזרה, אבל בהמשך, אני מגלה מה עזר לי לרדת 10 קילו מיותרים ולעבור לאורח חיים בריא.

9. למצוא את הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר


הייתי מכור למשחקי מחשב! האמת היא שגם היום יש בי דחף להמשיך ולא להפסיק לשחק עם הבנים שלי אחרי שהתחננו ממני לעזוב את העבודה ולשחק איתם קצת במשחק Rocket League המעולה. אבל היום, אני מודע לחולשה שלי בנושא ואני יודע לבקר את עצמי ולומר בשלב מסוים שזה מספיק ולעצור.

אבל כשהבנתי לפני שנים שאני פוגע בעצמי כי אני לוקח את התחביב הזה לקיצון הגרוע שלו, הדרך היחידה שעזרה לי להתמודד עם ההתמכרות הייתה להעיף את המחשב למחסן. אחרי כמה חודשים החזרתי את המחשב אבל ללא המעבד הגראפי החזק שמאפשר להפעיל את המשחקים שאהבתי.

וכך שנים לא הפעלתי משחקי מחשב.

לא מזמן נתקלתי במאמר מדהים שמסביר על השיטה אנשים מצליחים לייצר מוטיבציה לאורך תקופה של שנים. מה הם עושים כדי לא להישבר כשמתחיל להיות קשה או כשהם נכשלים ולא מגיעים למטרות שהציבו לעצמם. והשיטה שהם משתמשים בה נקראת "ללכת בנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר".

אתם יכולים לקרוא במאמר הזה על משמעת עצמית שבו אני מסביר במפורט על השיטה הזאת ובגדול הם עושים את מה שעשיתי (באופן לא מודע) עם ההתמכרות שלי. הם מרחיקים מהם את כל מה שמפריע או שהם חושבים שיפריע להם בהמשך. הם בונים מערכת שהיא סביבה תומכת שתדרבן אותם להמשיך לדחוף לכיוון היעדים שלהם.

לדוגמה, הם משלמים לאנשים אחרים לעשות את המשימות שהם מתקשים בהם, שמשעממים אותם או פשוט הם גרועים בהם כדי שהם יכלו לעשות את הפעולות שהם מצוינים בהם ואוהבים לעשות.

אם יש לך בעיה עם אכילת ממתקים, בשיטה הזאת לא קונים אותם יותר וכשאין אותם בבית קל לאכול פרי במקום. מומלץ להניח במקום בולט בבית סלסלת פירות שטופים ומוכנים לאכילה. מומלץ להניח במקום שקל להגיע אליו במקרר כמה סוגים של אגוזים ושקדים. צריך להקל על עצמך ככל שניתן לצרוך מזון בריא ולהקשות למצוא את מה שמזיק ומשמין.

איך אפשר ליצור סביבה תומכת? הנה 5 שיטות…

 1. ליצור קשר עם אדם או קבוצה של אנשים שעוברים תהליך דומה, קבוצה שכולם בה דוחפים את כולם כדי להתקדם.
 2. להתחבר למנטור ולהחליט על יום ושעה קבועים שבה מדברים על ההתקדמות ועל הקשיים בדרך.
 3. לבקש תמיכה ועידוד של משפחה וחברים קרובים.
 4. להפוך את היומן או את האפליקציה לניהול המשימות לספר "קדוש" עבורך. כל מה שהוא אומר לעשות אתם אומרים "אמן" ומבצעים.
 5. לשלם לאנשים לבצע משימות עבורכם שיפנו לכם זמן לדברים החשובים.

המוח שלנו מחפש קיצורי דרך וידחוף אתכם למה שקל יותר להגיע אליו ואפשר ליישם את השיטה הזאת אל מול כל מטרה.

10. לסיום – טיפ אחרון להעצמה אישית


כולנו מפחדים…

וכולנו ממציאים יותר תירוצים ל"למה לא לעשות" מאשר לחפש סיבות ל"למה כן לעשות".

העצמה אישית מול פחד
העצמה אישית מול פחד

 

אי אפשר ללמוד להפסיק לפחד אבל אפשר ללמוד להיות אמיץ. פחד הוא רגש הישרדותי חשוב ששומר עלינו, הוא מובנה בנו ואין דרך לנטרל אותו. אבל ללמוד להיות אמיץ זה עניין של החלטה ותרגול.

אולי נתחיל להרגיש לא בנוח בהתחלה כשנחליט לעבוד מהבית על הקמת העסק האינטרנטי שלנו אבל חלק גדול של העצמה אישית זה ללמוד להתמודד מול המפלצת שהחלטנו לאלף.

במשחקי תפקידים במשחקי וידאו לניסיון יש חשיבות עליונה וככל שנצבור יותר נקודות XP (Experience) נדע גם להתמודד מול אויבים חזקים יותר ואתגרים קשים יותר. ככה זה גם בחיים ולכן, חשוב לקחת את הזמן כדי ללמוד, להתמקצע, לצבור XP, להבין את התחום ואיך משתלבים בתוכו.

להרים ידיים זה קל. לוותר לא דורש מאמץ ולכן גם התמורה היא קטנה וחסרת משמעות. לעומת זאת את התמורה שמקבלים אחרי השקעה, גדילה וצמיחה של שנה, שלוש או 10 שנים קשה אפילו לדמיין.

היקום מתגמל עזות רוח ואומץ, וזה בדיוק מה שמקבלים דרך התפתחות והעצמה אישית.


 

הגעת לסוף המאמר ואני רוצה לומר לך תודה רבה

אני מעריך אותך ואת הזמן שלך ומקווה שמצאת כאן את מה שחיפשת.

לא לדאוג, אני לא מלקק סתם כי תיכף תבוא בקשה קטנה… 🙂

אבל לפני זה חשוב לי לומר לך שבזכות זה שבחרת לקרוא את הפוסט הזה, עזרת גם לאחרים למצוא אותו ולהנות ממנו.

איך?

פשוט כי ככה גוגל עובדת… היא מדרגת פוסטים על פי צריכת הגולשים ועל זה אני מודה לך.

אני משתדל לכתוב כאן על נושאים ותחומים שמעניינים אותי ומקווה שגם אותך וכדי שאוכל להשתפר עוד יותר ולהציג תוכן עדכני ואיכותי, יעזור לכולם לדעת…

 • איך התרשמת מהמאמר?
 • איך לדעתך ניתן לשפר את התוכן?
 • האם לדעתך חסר כאן מידע עדכני?
 • איזה מידע יש בידך שחשוב לך שאוסיף אותו?

זה מידע שיועיל משמעותית לבלוג ולקוראים שלו.

עכשיו,

כמובן שזאת לא חובה… ואשמח מאוד אם מתאפשר לך, להשאיר טקסט קצר שמסביר את דעתך על הפוסט.

ובמידה ואהבת, כל עזרה בהפצת המידע תתקבל בברכה.

שוב תודה רבה ומקווה שהיה מועיל.

נתראה בערוץ היוטיוב.

מני.

כתיבת תגובה