You are currently viewing התפתחות אישית: 12 טיפים שיחזירו אליך את השליטה בחיים

התפתחות אישית: 12 טיפים שיחזירו אליך את השליטה בחיים

התפתחות אישית זה תהליך לטווח ארוך, זה אורח חיים שמצריך…

 • לקיחת אחריות.
 • קריאת ספרים, לפתח סקרנות ולצבור ידע.
 • קביעת מטרות ויעדים בכל תחום אפשרי.
 • להתחיל לפעול, ולהנות מהחיים.
 • שמירה על אורח חיים בריא.
 • יצירת מערכות סביבך שדוחפות אותך קדימה.
 • להנות מהתהליך. חשוב ללמוד לצחוק על עצמך.
 • ללמוד להביט על העולם מזוויות שונות.
 • התפתחות אישית – להפוך למנהיג.

התפתחות אישית לשאוף שהמחר יהיה יותר טוב מהאתמול


התפתחות אישית זה אחד הנושאים הלוהטים היום ובמיוחד לאור מה שקורה בתקופה האחרונה. השנים האחרונות היו עבורנו מאתגרות ברמה אישית והחברתית וגם ברמה הכלכלית אנחנו מרגישים חזק את השפעת האינפלציה ועליות המחירים ומומחים חוזים שגם השנים הבאות לא יהיו פשוטות יותר.

עם זאת, זה עדיין לא מאוחר כי יש לך את היכולת אפילו בתקופה הלא פשוטה הזאת לפעול כדי ליצור הצלחה. פעולה שגם תעלה חיוך על הפנים אבל יותר חשוב, שתגרום לך להרגיש שיש משמעות, דרך ומטרה בחיים.

עכשיו, המדע יודע היום מה היא הצלחה ואיך להגיע אליה כי כל הצלחה אפשר לפרק לגורמים הקטנים שהובילו אליה. ניתן היום ללמוד את הכמות הנכונה של כל גורם ומרכיב ולתזמון הנכון שלו כדי לשחזר אותה בדיוק כמו מתכון לעוגה שצריך להקפיד על המרכיבים, הכמויות וזמן האפיה כי אחרת נצטרך להתחיל את הכול מהתחלה.

נכון, זה בסדר להתחיל שוב להכין את העוגה כי כך צוברים מיומנות וניסיון, כך לומדים ומתמקצעים. אך יש כמה הבדלי מפתח בולטים בין אלה שנמצאים על הדרך להצלחה והמושג התפתחות אישית היא נר לרגלם לעומת אלה שלא כי המצליחים הם המהירים והאחראיים שמגיעים ראשונים בתחום שלהם לראש הפירמידה ונשארים שם למשך זמן ארוך.

האחריות באה לידי ביטוי דרך יכולת ההתמדה שלך בביצוע המשימות וחזרה על הפעולות גם כשצצים פיתויים והסחות דעת וגם כשאין תמורה מידית למאמצים שלך ומי שנמצא בראש הפירמידה סביר להניח שגם מרוויח יותר מהשאר בתחום.

אז מה הוא המתכון שילמד אותך איך להצליח בחיים ויוביל אותך להתפתחות אישית?

הנה רשימה של 12 טיפים שישפרו את הסיכויים שלך להצליח.

איך לקיחת אחריות משפיעה על התפתחות אישית?


הנה סיפור קצר שאני אוהב לספר לילדים שלי:

"אדם מצא גולם בגינה שלו.

יום אחד הוא הבחין בפתח קטן וצר שנוצר בפקעת והוא הביט שעות בזמן שהפרפר דוחק בקושי את גופו החוצה דרכו ואז הפרפר הפסיק להתקדם והיה נראה שהוא תקוע ולא מסוגל להמשיך.

האדם שליבו היה טוב החליט לעזור. הוא לקח מספריים והרחיב את הפתח ועכשיו הפרפר שגופו היה גדול ומנופח וכנפיו היו קטנות החליק החוצה בקלות.

האדם המשיך לשבת והמתין שהפרפר יפרוש כנפים ויעוף אך לצערו זה לא קרה והפרפר חי את שארית חייו זוחל באיטיות עם גוף גדול וכנפיים קטנות ומקומטות".

המסע של הפרפר הוא התפתחות אישית
המסע של הפרפר הוא התפתחות אישית

 

האדם שרצה להפגין טוב לב, לא ידע שהפקעת הצפופה והקושי שהיא יוצרת עבור הפרפר בהידחקות החוצה, עוזרת לעביר נוזלים מגופו אל הכנפיים וכך הכנפיים מתמלאות, נפרשות ואחר כך יכולות לתמוך בפרפר בזמן שהוא עף.

מוסר ההשכל הוא שבמהלך החיים אנחנו מגלים את הכוחות שלנו תוך כדי לקיחת אחריות, מאבקים וקשיים. ללא קושי וחיכוך אנחנו לא מתפתחים, לא מתחזקים ולא מגשימים את הפוטנציאל שתמון בנו.

ברוב המקרים כדאי ללמוד להסתדר לבד מאשר להיסתמך על טוב ליבם ועזרה של אחרים. כי אולי הם ישמחו מאוד לעזור כמו שהאיש עזר לפרפר אך הם לרוב לא יהיו מודעים לנזק שהם גורמים בלהקל עליך.

ואם הגעת לכאן בתקווה לעלות על הדרך להצלחה, חשוב להבין ש…

התפתחות אישית מתחילה בלקיחת אחריות!


עכשיו זה הזמן המושלם להפסיק לחכות שמישהו ישחרר אותך מהפקעת כי האדם שאמור לעזור לך להחליק החוצה ממנה, נמצא בך והמצב ישתפר רק כשמבינים שאנחנו גיבורי מסע החיים שלנו וכשהאצבע המאשימה תתחיל לפנות לכיוון הנכון… חזרה אליך.

תמיד היתה לך ברירה ותמיד היו הזדמנויות וזה לא משנה אם התעלמת מהם מבחירה או שבכלל לא ראית אותם. כי לרוב אנחנו מבינים יחסית מוקדם אם אנחנו עומדים לעשות טעות בשיקול הדעת ובהחלטה הבאה.

אינטואיציה או מצפון, לא משנה איך נקרא לזה, הם קיימים ואנחנו לפעמים בוחרים לא להקשיב להם. ללא ההבנה הזאת, כל מה שכתוב בהמשך וגם במאמרים נוספים בבלוג הזה לא יעזרו לך.

הרצון לשינוי צריך לבוא ממך ותלוי ביכולת שלך לקחת אחריות אישית.

התפתחות אישית – האנרגיה זורמת למקום שאליו תשומת הלב ממוקדת


זה קורה לכולם וזה גם קרה לך שבפעולה שגרתית שעשית עשרות פעמים, הרגשת שעברת למצב אוטומט. עברת למצב שהגוף שלך יודע בדיוק מה צריך לעשות אבל המוח חושב על דברים אחרים לגמרי. וזה כי יש לך שני מוחות שמפעילים יחד את הגוף שלך. מוח אחד הוא איטי, מחושב ושוקל כל דבר והוא האני המודע שלך והמוח השני הוא השותף הסמוי ששולט בך ברוב הזמן.

שניהם מתפקדים כמו טייס ראשי וטייס משנה שכל אחד יודע בדיוק מתי הזמן שלו הגיע לתפוס את ההגה בידיים. הרבה חושבים שהמוח המודע הוא הטייס הראשי אבל האמת היא שהטייס האוטומטי שולט בגוף שלך הרבה יותר ממה שנדמה.

לתת המודע יש הרבה תפקידים ואחד החשובים הוא לתפוס פיקוד על הפעולות שאנחנו חוזרים עליהם בתדירות גבוהה ולתקופה ארוכה ולהפוך אותם להרגלים.

למה זה טוב?

כי זה דורש אנרגיה עצומה להיות כל הזמן במלוא תשומת לב ולהיות ממוקדים מול כל מה שקורה לנו ומול כל מה שאנחנו עושים ותת המודע עוזר להוריד את הלחץ המנטלי. אז המוח מצא דרך גאונית להוריד את המעמסה ממנו. כל פעולה שאנחנו חוזרים עליה במהלך היומיום הוא מעביר את האחריות עליה למערכת ההפעלה השנייה שעובדת ברקע.

בדיוק כמו במחשב, יש אפליקציות ותוכנות שפועלות לפי דרישה ויש מאות תהליכים שפועלים ברקע ואנחנו אפילו לא מודעים אליהם וכל זה קורה כדי לחסוך באנרגיה ולשמור אותה למקרי חירום.

הטייס האוטומטי שלך נכנס לפעולה כשהכול כרגיל, בשגרה, כשהכול זורם לפי התוכנית שקבעת אבל כשמשהו לא צפוי קורה, לדוגמה אם שפכת קפה, הילד שבר כוס, פגשת מישהו לא צפוי ברחוב או התעוררת מאוחר ואין סיכוי להגיע בזמן לעבודה, זה מוציא אותך מהמצב חזרה להכרה וכל החושים מתחדדים ובמיוחד הראייה כדי לספק לך כמה שיותר אינפורמציה על מה שקורה סביבך.

ומה שאני מציע לעשות אם התקלת בסיטואציה שתפסה אותך עם המכנסיים למטה זה…

לקחת צעד אחד אחורה


כשהייתי חייל בסדיר (30 שנה לך תזכור 😊) למדתי שכל תכנית היא בסיס לשינוי ותמיד יש סיכוי שיקרה משהו שלא נלקח בחשבון. אנחנו תמיד נתקלים בסיטואציות שלא התכוננו אליהם וכדי שהתגובה שלך לא תישלף מהמותן ותהיה שקולה וחכמה…

מה שאני מציע זה לעצור ולנשום, להתנתק מהמצב ולקחת צעד לאחור כדי להגדיל את שדה הראייה ולא לאפשר לרגש האינסטינקטיבי להשתלט עליך ולהגיב במקומך.

 • האתגר שמולך יקבל מענה מדויק יותר.
 • הבוס שלך או העובדים שלך יקבלו אדם אינטליגנטי, שקול וראוי להערכה.
 • המשפחה שלך תקבל מנהיג והורה קשוב, מבין ושנותן השראה.

ברוב המקרים, האנרגיה שלך תזרום למקום שתשומת הלב שלך מופנית אליו, לכן חשוב לוודא שתשומת הלב שלך מופנית למקום הנכון והמדויק שאליו רוצים שהאנרגיה תגיע.

ובהמשך אני מגלה מה עזר לי יותר מכל דבר אחר לצאת "מהבור" שנפלתי אליו.

איך קריאת ספרים מגבירה מוטיבציה ומעודדת התפתחות אישית?


אני מאוד מצטער על זה שעד לא מזמן, הזנחתי לגמרי קריאת ספרים. אם יש משהו שהאנשים המצליחים בעולם מסכימים עליו ללא שום צל של ספק, זה על החשיבות של קריאת ספרים. הם אומרים שקריאת ספרים והמרדף אחר ידע הם מהדברים החשובים ביותר שכיוונו ושעדיין מכוונים אותם אל הצלחה. קריאת ספרים סיפקה להם את הידע והמוטיבציה שדוחפים אותם קדימה.

הסופרים הם בעצם מנטורים מנוסים שמספקים לך גישה לידע האדיר שהם צברו במשך שנים של עבודת מחקר מעמיקה בנושאים שמעניינים אותם. נכון שיהיו ספרים שלא יתרמו לך כלל אך יהיו ספרים ששורה אחת מהספר כולו יכולה להספיק לך.

שורה או משפט בספר יכולים ללוות אותך לכל החיים ויהיו גם ספרים שהם פשוט רצף של פניני חכמה וידע ששווים זהב ולהקליק כאן כדי לעבור לעמוד ספרי מוטיבציה מומלצים ולהקליק כאן כדי לעבור לעמוד ספרי התפתחות אישית מומלצים.

עכשיו…

 • יש נושא שמעניין אותך במיוחד?
 • נושא שבאופן טבעי יש לך בו קצת יותר ידע וניסיון מרוב האנשים שסביבך?
 • האם זה בתחום שאנשים יכולים לשלם לך כסף עבור הידע שלך?

אם כן, עכשיו זה בדיוק הזמן ללמוד את התחום יותר לעומק דרך קריאת ספרים, דרך Youtube, מאמרים, פורומים, מדריכים, מורים, קורסים ועוד. קריאת עשרה ספרים איכותיים בתחום שלך כנראה שידחפו אותך להיות בעל ידע גדול יותר מ-99 אחוז מהאנשים בארץ וזה כבר הופך אותך למומחה ואנשים מוכנים לשלם עבור יעוץ של מומחה.

אבל זה לצערי לא מספיק ותכף אגלה עם מה כדאי לשלב את צבירת הידע שלך שיהפוך אותך לאדם חסר מעצורים.

מה הסיבה שקביעת מטרות והתפתחות אישית קשורים זה לזה?


בין אם התחלת את הצעדים הראשונים שלך במיזם גדול כמו הקמת וניהול עסק עצמאי או מעבר לאורח חיים בריא יותר דרך תזונה נכונה ופעילות גופנית או כל שינוי משמעותי אחר בחיים, אז כנראה שזה מרגיש לך כמו להגיע לארץ זרה:

השפה לא מוכרת, גם לא הדרכים ולא האנשים ויחד עם זה שזה מאוד מרגש, זה יכול קצת להרתיע ולהפחיד אותך. כי היית כל כך הרבה זמן במקום שהוא אולי לא הכי טוב אבל לפחות הוא היה שלך. לפחות הרגשת נוחות וחמימות מסוימת ב"חרא" ששקעת לתוכו ובגלל שהיית בו הרבה זמן, יכולת פחות או יותר לצפות ולהתכונן למה שיקרה בעתיד הקרוב.

אבל עכשיו נכנסת למצב של אי וודאות מוחלטת, מצב שאין לך מושג איך הפעולות שלך היום משפיעות על המחר, מה שמגביר עוד יותר את חוסר הביטחון. לכן, זה הזמן הנכון להוציא דף ועט ולכתוב חוזה התחייבות ולהציב מטרות ויעדים לעצמך.

קביעת מטרות ויעדים להתפתחות אישית
קביעת מטרות ויעדים להתפתחות אישית

 

למה?

כי במקום שאף פעם לא היית בו, הדבר החשוב ביותר שצריך למצוא וכמה שיותר מהר זה מורה דרך ונווט אמינים.

יש לך יעד או מטרה כלשהי בראש?

הם כרגע די מטושטשים ולא ממש ברור לך מה לעשות כדי להשיג אותם. חוזה ההתחייבות שלך מול עצמך ודף המטרות יהיו הקפטן הנאמן וה-GPS המדויק שישיטו בבטחה את הספינה שלך אל היעד. גם כשהים רגוע ובעיקר כשהים מתחיל להיות גלי וסוער.

חוזה התחייבות


חשוב להבין את המשמעות של חוזה ההתחייבות

החוזה הוא לא מול עצמך היום. החוזה הוא מול האדם ששמת לך למטרה להיות בעוד 20 או 30 שנים.

הפרת את החוזה?

אז כדאי מאוד שבעוד 20 שנה יהיו לך כמה תירוצים ממש טובים שיסבירו לעצמך למה לא הצלחת עדיין להיחלץ מהבוץ.

החוזה:

אני "שם פרט" "שם משפחה",

מתחייב לדחוף את עצמי בכל הכוח אל הצלחה בחיים.

לדחוף אל הצלחה ועצמאות כלכלית, אל הצלחה חברתית ואל הצלחה בריאותית.

לא משנה מה יהיו האתגרים החיצוניים שבהם אתקל ולא משנה מה יהיו המכשולים הפנימיים שינסו להפיל אותי.

אני אלחם בהם ולא איכנע.

אני אלחם ולא איסוג לאחור.

אשאף לעתיד טוב יותר בשבילי ובשביל אלה שמתלווים אליי.

לכן אני מתחייב לשאת מכתב זה צמוד אליי לכל מקום שאליו אלך ואני מתחייב לקרוא מכתב זה כל בוקר כשאתעורר וכל ערב לפני שינה.

שם פרטי ומשפחה

חתימה

קביעת מטרות להתפתחות עצמית


קביעת מטרות ויעדים הוא נושא סופר חשוב ולכן הקדשתי לזה גם מאמר שלם כאן לנושא הזה

וגם צירפתי לנוחיותך קישור לסרטון/מצגת שמסביר בצורה מפורטת את תהליך קביעת מטרות ויעדים.

קביעת מטרות עוזר לפתח את שרירי דחיית סיפוקים מידיים וחשיבה לטווח הרחוק שהוכח במחקרים רבים שאנשים בעלי היכולות האלה מרוצים יותר ומאושרים יותר בחיים שלהם.

ובמאמר הזה אנחנו נדבר על משמעות החיים, מה זה אושר אמיתי וגם קצת על עושר וביטחון כלכלי.

ממליץ לך מאוד לקרוא אחרי הפוסט הזה.

לא לוותר על השלב הזה!

זהו שלב קריטי להמשך וחשוב לעשות אותו נכון.

האם אפשר להנות תוך כדי התפתחות עצמית?


חוקרים שבדקו את מנגנון התגמול שנמצא במוח האדם גילו דברים מדהימים על ההורמון שנקרא דופמין. מדובר בהורמון שמשתחרר למוח וגורם לתחושת שביעות רצון וכיף. אנחנו מתוכנתים לקבל את התגמול בכל פעם שאנחנו עושים משהו שמבטיח את ההישרדות שלנו.

אבל יש 2 בעיות עיקריות עם דופמין…

הראשונה היא שהיום בעידן המודרני אפשר לרמות את המוח ולגרום לשחרור ההורמון בזמן פעולה שלא תורמת ואפילו כזאת שיכולה להזיק לך והבעיה השנייה היא שהדופמין ממכר בטירוף!!!

עם זאת, המין האנושי לא היה שורד אם ההורמון הזה לא היה ממכר.

למה?

כי דופמין הוא המוטיבטור העיקרי שלנו. זה סוג של תמריץ או פרס בתמורה להשלמת משימות מאתגרות. ממש כמו ממתק לילד. בכל פעם שכיף ונעים לך אז הורמון הדופמין אחראי לזה ולכן אנחנו מתמכרים בקלות לכל הרגשה טובה כמו:

 • אכילה.
 • אכילת מתוקים.
 • זוגיות והתאהבות.
 • סקס.
 • עשיית כסף.
 • רשתות וקהילות חברתיות.
 • משחקים – משחקי חברה, משחקים קבוצתיים ויחידניים, משחקי וידאו.
 • הימורים.
 • אלכוהול.
 • סמים.

המוח שלך מחווט להנות מכל אלה ברמת ברירת מחדל והם מחוברים ישירות אל הדחף החזק ביותר שלנו שהוא הישרדות.

 • מזון, זוגיות וסקס – כדי להבטיח את המשכיות המין האנושי אנחנו חייבים לאכול, למצוא בן או בת זוג ולהביא ילדים לכן אלה הפעולות שהמוח שלנו מתגמל עליהם בנדיבות יתרה.
 • עשיית כסף – אנחנו זקוקים לביטחון ובעולם המודרני ספק הביטחון העיקרי הוא כסף.
 • קהילות – אנחנו מתוכנתים למצוא את מקומנו בשבט ולחיות בקהילות כי קבוצה של אנשים תתמודד ביעילות מול תקלות ובעיות וזה מגביר את תחושת הביטחון ומגדיל את הסיכוי שלנו לשרוד. אנחנו שמחים יותר כאשר אנחנו חלק מקהילה.
 • משחקים – במיוחד בתקופת הילדות, במשחקים קבוצתיים אנחנו לומדים את החוקים והכללים החברתיים. מה מותר ומה אסור, איך לשחק בצורה הוגנת, מה קורה כשמשחקים לפי הכללים ומה קורה כשעוברים עליהם וילדים לומדים שמי שיעבור על החוקים לא ירצו לשחק אתו יותר.
  טיפ להורים – תלמדו את הילדים שלכם שהמנצח הוא לא הילד המהיר והחזק ביותר, אלא הילד שמזמינים אותו הכי הרבה פעמים לשחק.
 • הימורים, אלכוהול וסמים – מספקים תחושה לא אמתית של ביטחון ובמיוחד לאנשים שקשה להם להתמודד עם המציאות.

אגב, אם אולי שמת לב, אבל אלה השווקים שמגלגלים הכי הרבה כסף בעולם ואלה גם נקודות התורפה והחולשה העיקריות שלנו כבני אדם.

עכשיו, הדופמין לרוב נתפס כהורמון שמשתחרר רק כאשר מגיעים להישג כלשהו אך מחקרים היום מראים שדופמין משתחרר גם כשמגיעים למטרות ביניים. בדרך להשגת המטרה, היכן שנרגיש את רוב הקושי, החיכוך והמאמץ. במקום שבו אנחנו כבר מסוגלים לדמיין את הניצחון וההצלחה.

וכאן הסוד האמיתי שלו.

לדוגמה אנשים שרצים למרחקים ארוכים, בעצם מחלקים את המסלול למקטעים קצרים יותר ורובם עושה זאת באופן לא מודע. שחרור הדופמין דוחף אותם לרוץ עד הצומת הקרוב או עד השלט שבהמשך ובכל פעם שהם מגיעים ליעד הביניים שהוא הישג בפני עצמו, הם מתוגמלים בשחרור נוסף של דופמין וזה מה עוזר להם לרוץ למשך שעות ללא הפסקה.

למה כל זה קשור אליך או להתפתחות אישית?


כי כמו ריצה ארוכה גם יזמות, ניהול עסק, ניהול הזמן, התפתחות אישית ושינוי אורח חיים זה לא דבר קל לביצוע וזה יעזור לך לחלק את המטרה שלך ואת מסלול ההתקדמות ליעדי משנה קטנים או קצרים יותר. אך הדבר החשוב ביותר שצריך לעשות באותו הרגע שבו הגעת ליעד המשנה הוא לחייך ולומר לעצמך:

"אני במסלול הנכון, הלילה הזה קרעתי את התחת עד הבוקר וזה היה למטרה נעלה". או "לא הלך חלק עם הלקוח אבל למדתי שיעור חשוב בלמצוא את קהל היעד הנכון שלי".

יהיו נפילות, קריסות ונסיגות ואיתם יגיעו הכעס והתסכול אך גם אותם חשוב לקבל בפרופורציות.

כי כישלון הוא לא ההפך של הצלחה, אלא חלק בלתי נפרד ממנו!!!

וההצלחה נמצאת בצידו השני של הכישלון.

כך בעצם אנחנו מאמנים את המוח לזכור את התחושה הנעימה לפעם הבאה שנבצע משימות שאנחנו מתקשים בהם.

עוד דבר, כשאנחנו בלחץ ועובדים קשה, ההורמונים שמשוחררים כדי להניע אותנו הם אדרנלין וקורטיזול וזה בדרך כלל מתיש פיזית ומנטלית. מומלץ לצאת להפסקה ולעשות משהו מהנה כדי לשחרר דופמין כי מחקרים מראים ששחרור הדופמין מוריד את כמות האדרנלין בגוף ומחזיר אנרגיה כדי להמשיך.

אבל יש עוד משהו חשוב…

מה הקשר בין בריאות, הצלחה והתפתחות?


עד לא מזמן הייתי בטוח שלחץ הוא סוג של פגם ביצור שעובר אלינו בירושה מאבות אבותינו כבר מאות מיליוני שנים. פגם שהפך לתופעה הידועה לשמצה של העידן המודרני שמפילה חללים ללא רחם ברחבי העולם.

עכשיו, ללחץ וסטרס יש הסבר מדעי הגיוני אבל לפני זה צריך לשאול שאלה חשובה:

מתי בעצם נרגיש לחוצים?

ובדרך כלל נרגיש לחוצים…

 • כשנהיה במקום או במצב שהוא זר לנו שאנחנו לא רגילים אליו.
 • כשמשהו או מישהו ישלוף אותך מאזור הנוחות שלך.
 • כשמורכבות העולם שסביבך היא בלתי נסבלת.
 • כשיש לך הרגשה שיש טורף בסביבה שלך ופתאום הפכת לטרף.

וכדי שלא נהפוך "לאוכל", הלחץ גורם לך לקפוא במקום כי טורפים בטבע ננעלים על התנועה של הטרף שלהם.

אנחנו כמובן לא רוצים להרגיש לחץ כל הזמן וללחץ תמידי יש באמת השפעה שלילית.

מה הקשר בין לחץ לבין התפתחות אישית והצלחה?


הקשר הוא שהתפתחות אישית והצלחה תלויים מאוד במצב הבריאותי שלך ומסתבר שיש דבר כזה שנקרא לחץ בריא.

וכאן אפשר לקרוא את המאמר החשוב והמעולה של על הקשר שבין הצלחה בחיים והצלחה על שמירת אורח חיים בריא.

ומחקרים מראים שלחץ בריא מחזק את המערכת החיסונית וזה מאוד הגיוני שהאבולוציה תטמיעה בנו פונקציה כזאת כי כולנו הרי באופן טבעי מצטיידים בציוד מתאים לפני שנעזוב את הבית הבטוח, הצפוי והמוכר ונצא לנסיעות וטיולי שטח. ליציאות קרובות לבית אנחנו ניקח את הארנק ונתלבש בהתאם.

לטיולים אנחנו ננעל נעלי הליכה בשטח, נצטייד בערכת עזרה ראשונה, נארוז שתיה, מזון וביגוד מתאים וכל זה כדי להגדיל את הסיכוי שנחזור הביתה בריאים ושלמים.

כך גם עושה הגוף שלנו ושל בעלי חיים רבים אחרים בטבע ובעיקר של יונקים. הגוף שלנו מכין את עצמו כשהוא מבין שאנחנו עוזבים את אזור המחייה הטבעי שלנו שהתרגלנו אליו ושמים את פנינו אל עבר הלא ידוע והלא מוכר.

וזה היה יעיל במיוחד בעבר הרחוק במסעות ארוכים ומסוכנים כששבטים נדדו ממקום למקום כדי לחפש מזון. דרך שחרור אדרנלין, הגוף שלנו מייעל את התמודדות נגד חיידקים, וירוסים וזיהומים.

יש תופעה מאוד מוכרת שסטודנטים חווים במיוחד בתקופות מבחנים. הם נמצאים בלחץ בעקבות ההכנות ומהפחד מכישלון. הרבה סטודנטים מספרים שימים אחרי שהתקופה הזאת נגמרת הם פתאום נהיים תשושים או חולים והסיבה היא כי יש ירידה ברמת הסטרס ושל אדרנלין בגוף.

זה קורה גם לאנשים בתקופות של לחץ בעבודה ובבית.

לחץ יזום בריא


כולנו עושים באופן יזום פעילויות שיוצרות לחץ בריא. לדוגמה פעילות גופנית, משחקים, מפגשים חברתיים, טיולים, נסיעות, צפייה בסרטים ועוד. יש אנשים שלוקחים את העניין לכיוון הקיצוני ועוסקים בספורט אתגרי שרמת הסיכון בו גבוה במיוחד כמו צניחה חופשית, צלילה וצלילה חופשית, ספורט מוטורי, טיפוס הרים וכדומה.

התפתחות אישית ובריאות


יהיה לך קשה להגשים את עצמך במידה והמצב הבריאותי שלך לא במיטבו. מצב בריאותי לא תקין עלול להסיח את דעתך מהדרך היזמית שלך, מלרדוף אחרי התפתחות אישית והצלחה ולכן הגוף שלך צריך להיות מתוחזק היטב ואת זה ניתן להשיג דרך אימון פיזי, אימון מנטלי ותזונה נכונה.

אני לא ממליץ על שיטת אימון או דיאטה ספציפית. זה באחריותך לחקור ולבדוק מה מתאים לך ואחרי שמצאת, בריאות איתנה ויציבה תהווה סוג של מאיץ להצלחה בתחומים רבים אחרים בחיים.

עם זאת, מחקרים היום מראים בבירור שפעילות גופנית של חצי שעה ביום שמגבירה את קצב הלב והנשימה לרמה שבה אנחנו כבר מתקשים לדבר, מחזקת את המערכת החיסונית ומעריכה את תוחלת החיים שלנו.

בנוסף, מחקרים מראים שלזמני האכילה שלנו יש יותר חשיבות מאשר למזון שאנחנו אוכלים ושהגוף חייב לקבל מנוחה מצריכת מזון. ההמלצות הן להימנע מאכילה בלילה ולהפסיק לאכול 3 שעות לפני השינה עד לפחות כשעה אחרי שמתעוררים וככל שחלון הזמן שבו אנחנו אוכלים מתקצר, ההשפעה החיובית על המשקל והבריאות הכללית שלנו מתגברת.

ויש עניין שהרבה שוכחים בדרך להצלחה.

התפתחות אישית צריכה להיות מהנה וכיפית


כשהיינו ילדים היינו מכונת למידה מטורפת והיכולת המדהימה הזאת נמשכה בערך עד גיל 15. עד לגיל זה נוצרו רוב הקישורים והחווטים המשמעותיים ביותר במוח שלך וקלטת את המשמעות של כל הדברים החשובים בחיים. משם זה מתחיל להאט עד בערך לאמצע שנות העשרים ואז תהליך תכנות המוח נפסק.

בעצם, בערך מגיל 25 אנחנו תקועים עם מי שאנחנו. תקועים לכל החיים עם כל תכונות האופי שלנו החיוביות והשליליות. מה שמעניין הוא שאצל ילדים הלמידה לרוב מתחברת להנאה ולכיף. קשה להם ללמוד כשמשעמם או כשמצב הרוח שלהם ירוד וחוקרי המוח יודעים היום שרובנו מקבעים את הטראומות שלנו עד גיל 15.

עוד גילו החוקרים הוא שעוצמת הטראומה נקבעה בהתאם לרצינות או לקלילות שהילדים ייחסו לאירוע שהצית אותה. זאת אומרת שאם יש אדם שיש לו פחד קיצוני מעכבישים אז יש אפשרות לכך שבילדות הוא היה מעורב באירוע מפחיד עם עכביש. אילו ההורה היה מסביר לילד שרוב העכבישים הם לא מסוכנים ושהם עושים טוב לבני האדם בזה שהם מרחיקים חרקים מזיקים כי אז אולי האירוע היה נרשם כחוויה לימודית חינוכית במקום חוויה טראומטית.

מה אפשר לעשות כשאנחנו כבר מבוגרים?


כדי להתחיל התפתחות אישית, פרספקטיבה היא מפתח. אי אפשר לצפות שהמסלול להצלחה יהיה נטול תקלות ומכשולים. נכון שאפשר להתכונן אליהם באמצעות הכנת תוכנית עסקית וקביעת מטרות ויעדים. אך כשהם קורים לך הם כבר חלק מהעבר שכבר לא נמצא בשליטתך.

הדבר היחיד שיש ביכולתך להשפיע עליו הוא על איך האירוע נתפס בראש שלך ורצוי שייתפס כאירוע מחנך ומשכיל ולא כמרתיע או מפחיד שגורם לך להרים ידים ולפרוש.

מומלץ להתייחס לאירוע כאירוע מלמד, מחשל, חיובי ככל שניתן, כזה שמתדלק אותך לדחוף קדימה ביתר שאת. חשוב לקבל כישלונות ונסיגות לאחור בקלילות, עם זאת לא להקל בהם ראש. התפתחות אישית ושאיפה להצלחה צריכים להיות מהנים ככל שניתן אחרת נאבד עניין מהר מאוד.

התפתחות אישית בהנאה ובצחוק…


כשאנחנו צוחקים על משהו שקרה לנו זה אומר שאנחנו על זה, שזה בשליטתנו, שאנחנו מסוגלים להתמודד עם הסיטואציה. לעומת זאת אם זה מכעיס, מרגיז, מדכא או מתסכל אותנו, בדרך כלל זה אומר שזה גדול עלינו וכך זה גם משודר החוצה לאנשים שסביבנו.

 • לא הצלחת במשימה כלשהי?
 • איבדת לקוח חשוב?
 • המוצר שהחלטת למכור לא כזה להיט כמו שחשבת?
 • קרה לך אירוע מביך ולא נעים מול אנשים או כשהיית לבד?

הדבר החכם לעשות הוא לחייך, לצחוק עם עצמך ועם כולם ולקחת עליו בעלות ואחריות. הצחוק וההנאה מהמקרה, יפרישו את הכימיקלים המתאימים למוח כדי לרשום את האירוע כלא שלילי ואפילו חיובי ועם הזמן הפעולה הזאת תרתיע אותך פחות עד שתפסיק להרתיע בכלל.

ועכשיו הגענו לטכניקה שהפתיעה אותי יותר מכל הטיפים והשיטות במאמר הזה.

איך מוצאים את הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר?


כוח הרצון והמשמעת העצמית שלך יהיו בשיאם בתחילת הדרך. מהבוקר עד הלילה ולפעמים גם דרך הלילה עד הבוקר, הדבר היחיד שיעניין אותך זה לא לאכזב את עצמך. יכולת הריכוז שלך תגיע לעוצמה כזאת שלא ידעת שיכולת להפיק ורק המטרה תהיה לנגד עיניך.

טלוויזיה, משחקי וידאו, בילויים, יציאות וחברים יראו פתאום חסרי חשיבות ואני ממליץ להסביר לחברים ולמשפחה שלך מה קורה לך בתקופה הזאת כי צריך שיבינו במה מדובר וגם כדי לקבל את תמיכתם.

עכשיו…

אחרי שבועות ואפילו חודשים ארוכים, יכול לקרות לך משהו שקורה להרבה אנשים. מתישהו הנחישות תיחלש, כוח הרצון כבר לא יהיה בלתי שביר וסדקים יתחילו לצוץ במשמעת העצמית שלך ואני ממליץ לקרוא את המאמר הזה בנושא משמעת עצמית.

יש הרבה שיטות שיעזרו לך להישאר בפוקוס על התפתחות אישית ועל המטרה הסופית שלך, ויש כמה דברים שאפשר לעשות שיכולים לעזור לך להישאר במסלול להצלחה. ולפעולה הזאת קוראים למצוא את הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר או למצוא קיצורי דרך חכמים.

זהירות – יש קיצורי דרך שיכולים להאט את ההתפתחות האישית שלך.

קיצורי דרך שמפריעים להתפתחות האישית שלך


צריך לשים לב כי לקיצורי דרך מסויימים יש נטייה לעשות פעולה הפוכה וזה להאריך את הדרך. לקיצורי הדרך החכמים שאליהם אני מתכוון הם השיטה של הטבע לחסוך באנרגיה.

מים, רוח וחשמל ימצאו את הדרך הקצרה ביותר כדי להגיע מנקודה א' לנקודה ב'.

כולנו אוהבים קיצורי דרך, אנחנו מחפשים אותם בכבישים, מסדרים אותם על שולחן העבודה במחשב… ואפילו חנויות, סופרמרקטים וקניונים משתמשים בקיצורי דרך כדי לשכנע אותך לקנות יותר ומהמוצרים היקרים.

הם שמים אותם על מדפים שהכי קל לנו להגיע אליהם. לא גבוה מידי ולא נמוך מידי, בגובה הפנים ובהישג יד. בסופרמרקטים יודעים גם שמוצרי גבינה, בשר, ירקות ולחם הם המבוקשים ביותר ולכן הם מסדרים אותם בקצוות המבנה והלקוחות נחשפים לשאר המוצרים שעל המדפים בזמן שהם עוברים מקצה אחד של הסופר לקצה השני.

10 דרכים ליצירת נתיב בעל התנגדות נמוכה ביותר


 1. לקרוא שוב ושוב את מכתב ההתחייבות ואת דף המטרות והיעדים שכתבת.
 2. לחלק את הדרך למטרות משנה קטנות וקלות יותר להשגה.
 3. להתחבר לקבוצה או לאדם שעובר תהליך דומה כדי להתקדם יחד ומסכמים שהאחד דוחף את השני לכיוון התפתחות אישית ובמיוחד כשסימנים של סטייה מהנתיב להצלחה מופיעים.
 4. לקבוע מראש יום ושעה עם חבר/מנטור כדי לשוחח על ההתקדמות שלך ועל הקשיים שצצים בדרך.
 5. זה רעיון מצוין לבקש תמיכה ועידוד מהמשפחה הקרובה.
 6. חשוב להשתמש באדיקות ביומן ובאפליקציה לניהול משימות. אני מאוד ממליץ על https://trello.com. הגרסה החינמית מספיקה לרוב האנשים בתחילת הדרך ויש גם אפליקציה לנייד.
 7. להוציא מהבית דברים שיכולים ליצור הסחת דעת או להפיל אותך למלכודת. לדוגמא להפסיק להכניס לבית ממתקים. אני הסרתי את המעבד הגרפי מהמחשב כדי שלא אוכל לשחק משחקי מחשב.
 8. לשים בבית ובחדר העבודה פריטים שמעוררים השראה ורצון לעבוד.
 9. לשלם לאנשים שיעשו בשבילך משימות שקשה לך בהם. לדוגמה ניתן למצוא בקלות שירותי מזכירות חיצוניים שיעשו עבורך עבודה אדמיניסטרטיבית, מענה לשיחות, ניהול היומן ועוד.
 10. פחד הוא מוטיבטור יעיל במיוחד לכן כדאי להזכיר לעצמך את הבור שממנו טיפסת החוצה ולמה לא כדאי ליפול אליו חזרה.

הרעיון הוא ליצור מנגנונים סביבך ומערכות שגם כשמרגישים חלשים ונטולי מוטיבציה, הם עדיין עובדים בשבילך. מערכות שדוחפות ומדרבנות אותך להישאר על הדרך להתפתחות אישית ולא לסטות ממנה.

אמונות מגבילות הן האויב מספר 1 של התפתחות אישית


דמיין לך שהגעת לקרקס ובאחד המופעים פיל ענקי הוכנס למרכז הבמה וקשרו אותו בשרשרת ליתד קטנה שתקועה בקרקע. חשבת פעם לעצמך מה מונע מבעל החיים המאסיבי הזה ששוקל 4 טון ונחשב לחזק ביותר על הפלנטה שלנו, מלתלוש את היתד? חשבת מה עוצר אותו?

הוא הרי יכול להשתחרר בקלות.

יש לך רעיון מה זה יכול להיות?

אז אני רוצה להסביר…

השרשת, היתד והקולר מחוברים לפיל עוד מתקופת הגורות כשעוד היה פילון קטן. גם כשניסה בכל הכוח, ואני בטוח שהוא ניסה וניסה ונכשל פעם אחר פעם והוא לא הצליח לשחרר את עצמו מהשרשרת. כל יום מחדש קשרו את הפילון לשרשרת וכל יום הוא נלחם בו עד שהקולר פצע את רגלו וזה כבר הכאיב לו למשוך בכוח.

ובנקודה הזאת קרה לו משהו ששינה אותו לכל חייו כי הוא הבין שהכאב חזק מידי ולא שווה את המאמץ אז הוא הפסיק לנסות להשתחרר. וגם היום, כשהפיל בוגר, גדול וחזק, הוא אולי שכח את הקולר, את השרשרת ואת היתד שמנעו ממנו את החופש כשהיה פילון קטן אבל בכל פעם שקושרים אותו, המחשבה שעולה לו בראש היא…

"זה כואב להיות חופשי! והשרשרת שומרת עלי מהכאב!" והוא לא מנסה לשחרר את עצמו מהשרשרת יותר.

המוח שלנו פועל באופן דומה. בכולנו יש את הכוח להפוך למשהו עוצמתי שתמיד רצינו להיות ולכולנו יש אמונות שמונעות מאתנו את החופש שלנו. כי בשלב כלשהו כשהיינו פילונים קטנים מצאנו את עצמנו עם שרשרת שלא אפשרה לנו להשתחרר. בשלב מסוים קרה לנו משהו או שעשינו משהו שנכשלנו בו וזה כאב מאוד ועם הזמן האכזבה והכאב הפכו לאמונות מגבילות שמקבלות ביטוי היום מתוך תת המודע.

ההשפעה שלהם עלינו היא כמו שרשרת בלתי שבירה כי השתכנענו שהאמונות האלה מגנות ושומרות עלינו מפני הכאב שבכישלון ובדיוק כמו עבור הפילון הקטן, אמונות מגבילות הם השרשרת הבלתי נראית שמונעת ממך את החופש שלך.

אם נחשוב על זה קצת נבין שאנחנו הם אלה שיצרנו את השרשרת שכל כך התרגלנו אליה… ורק אנחנו יכולים לשבור אותה.

אולי אנשים לא מבינים למה היא קיימת, אבל אני מניח שהם מודעים לשרשרת שתוקעת אותם במקום ולא מאפשרת להם להתקדם בחיים.

מה השרשרת שלך?

מה הם נקודות התורפה והחולשות שלך?

בבקשה לקחת עט ונייר ולרשום אותם כדי להיות מודעים לזה שהם קיימים. כי מודעות עצמית ולהודות שהשרשרת קיימת יכולה לעזור בלהתחיל לשחרר את האני הענק וחסר המעצורים שבך.

איך דפוסי חשיבה ותפיסת העולם משפיעים על התפתחות אישית?


דפוסי חשיבה ותפיסת העולם שלך היא תוצאה של החיבור יחד של כל חמשת תתי המערכות שמערכת העצבים אחראית עליהם.

5 המערכות הן:

 1. החושים – הראיה, השמיעה, הריח, הטעם והמישוש הם החיישנים שלנו בגוף שקולטים מידע אמיתי מהסביבה. העיניים קולטות פוטונים, האוזניים קולטות גלי קול, האף קולט מולקולות ריח וכן הלאה.
 2. תשומת לב – מערכת העצבים שלנו לא יכולה להיות ממוקדת בכל החושים כל הזמן. לא נרגיש את הבגד שנוגע לנו בעור או את הלחץ של הנעליים על כפות הרגליים עד שלא נבחר בזאת או עד שמישהו או משהו יסב את תשומת הלב שלנו לזה.
 3. רגשות – אנחנו זוכרים את מה שהרגשנו באירוע כלשהו וזיכרונות עולות לנו בראש בהתאם למה שאנחנו מרגישים.
 4. מחשבות – למחשבות יש חלק גדול בתפיסה ובתשומת הלב שלנו. איך שאנחנו מארגנים את מה שאנחנו תופסים בהקשר למה שאנחנו כבר יודעים וזוכרים ומה המשמעות שלהם עבורנו.
 5. התנהגות – התנהגות או פעולה מתחלקת לשני סוגים: לא רצונית ורצונית. הזזת הגפיים היא רצונית. נשימה ומצמוץ עיניים יכולים להיות גם רפלקסיביים וגם רצוניים. על פעולת הלב אין לנו שליטה.

הייתה תקופה שתפיסת העולם שלי הייתה שלהצליח זה לא תלוי ברצון שלי ואז גיליתי שבעצם שייכתי למזל ולגורל דברים שפשוט לא ידעתי ולא הבנתי. לא הבנתי למשל שלסביבה, למשפחה, לחברים ולמקום שגדלתי בו היו השפעה ישירה על דפוסי החשיבה שלי. כל מה שקלטתי, הרגשתי וחשבתי עיצבו אותי וקבעו מה ימשוך את תשומת הלב שלי, איך ארגיש בנוגע אליו ובאיזה התנהגות אפעל אל מול זה.

רוצה לעלות על המסלול הנכון להצלחה והתפתחות אישית?

לקבל החלטה שיש צורך בשינוי הוא משהו שתלוי בך והוא יגיע בעקבות מידע שעד לרגע ההחלטה לא היה ברשותך. לכן, להיחשף לאנשים חדשים, למקומות חדשים, לתחומי עניין חדשים ולהרחיב אופקים באופן כללי הם המפתח כדי להתחיל לראות את העולם מזוויות שלא חשבת שהן בכלל קיימות. ואז מתחילים לגלות שתפיסת העולם והאמת שהאמנת בהם בעצם היו רק חלק קטן מאמת גדולה ומדהימה הרבה יותר.

בסרטון שמתחת אני מדבר על דפוסי חשיבה בהרחבה ואני ממליץ לצפות בו…

אחת מהתפיסות הנפוצות היא שכדי להצליח בחיים, אנחנו צריכים להיות ממוקדים בעצמנו ובמה שאנחנו יכולים לקבל מהקהילה שסביבנו.

אך זאת תפיסה שכדאי להשתחרר ממנה והנה ההסבר לזה…

מה הקשר שבין הצלחה לעיקרון ההדדיות?


עיקרון ההדדיות הוא חלק בלתי נפרד מחוק המשיכה ואני מאוד ממליץ לך לקרוא עליו. העיקרון מתייחס אל הצורך המובנה שלך להחזיר טובה תחת טובה. עיקרון ההדדיות (Reciprocity באנגלית) הוא עיקרון פסיכולוגי כל כך עוצמתי וטבעי שלרובנו זה לגמרי לא מורגש כשהוא מופעל.

קיבלת עזרה כלשהי מחבר בעבודה?

רוב הסיכויים הם שכאשר הוא יבקש עזרה ממך, העזרה תגיע ממך בלי לחשוב פעמיים וזה יקרה מתוך כוונה אמיתית ודאגה לאדם שביקש. מתוך רצון אמיתי לעזור ולשפר את מצבו. רובנו רוצים לעזור לאנשים, אך לאדם שעזר לנו אנחנו נתעקש לספק עזרה וזה לא ירגיש לך שזה חובה לעזור.

למעשה התעקשות הזאת היא הסוואה לרצון שלך להיפטר ולהחזיר את חוב שצברת. אחרי "שהחוב" נפדה מרגישים תחושה נעימה של הקלה ונוצר חיבור עם אותו האדם. החיבור שנוצר בינכם הוא בעצם תופעת לוואי של יישום עיקרון ההדדיות והוא נקרא… אמון.

אם רצית לזרז את תהליך יצירת האמון מול אדם אחר אז למצוא דרך לעזור לו ישפר את הסיכויים שלך משמעותית.

חשוב לך לשפר את מעמדך החברתי?

זה לא משנה באיזה מסגרת חברתית מדובר. במסגרת העבודה ובמעגלים השונים של המשפחה והחברים, עיקרון ההדדיות עובד מצוין כדי לבסס אמון.

עכשיו…

איך עיקרון ההדדיות יכול לעזור לך לעלות על הדרך להצלחה?


בכל מקום ותחום שנחפש התפתחות אישית והצלחה, לא משנה אם זה בניהול העסק, עזרה בהשגחה על הילדים, עזרה בלימודים ובעבודה… באיזשהו שלב בדרך נצטרך עזרה של אנשים.

לכן הטיפ שלי הוא:

לחפש הזדמנויות לעסוק בנתינה ובמתן עזרה!

אם זה לבוס שמעליך או לעובדת החדשה שתחתיך. דרך מתן עזרה, ייעוץ והכוונה אנחנו מדלגים הרבה יותר מהר מעל התנגדויות וחסמים שעלולים להפריע בביסוס האמון.

עזרה ונתינה מחברות אותך לתודעת שפע ומעצימות אותה והיא מושכת אליך עושר לכל תחומי החיים. עושר בחיי החברה, הזוגיות, עושר וביטחון כלכלי ועושר מקצועי.

ובמידה ומעניין אותך ללמוד עוד על תודעת שפע, כאן נדבר על הנושא המרתק הזה בהרחבה.

אגב, אם יש לך עסק שמוכר מוצר או שירות, זה יכול להיות רעיון מעולה לספק מידע איכותי שיכול לעזור לקהל הלקוחות שלך. אפילו מידע שבעלי עסק אחרים מאותו התחום מוכרים תמורת תשלום.

מתן "עזרה" דרך המידע יציג אותך באור חיובי ושונה מאחרים. זאת הסיבה שהרבה בעלי עסקים שמוכרים שירותים מעדיפים לעשות וובינרים, הרצאות ומפגשים ללא תשלום.

המידע שהם מעבירים הלאה עשוי להגיע לאדם שבאותו הרגע זקוק לו נואשות ולפתור עבורו בעיה רצינית ועל פי עיקרון ההדדיות הוא ירגיש צורך "לפדות את החוב".

יכול להיות שיהפוך ללקוח ויקנה שירות נוסף או אולי יספר לחברים ויזכיר באור חיובי ברשתות החברתיות את החברה המדהימה שהצילה אותו וזה פרסום מצוין בחינם שעשוי לכוון כל חברה אל הצלחה.

ללמוד לעזור לאחרים הוא חלק בלתי נפרד מהתפתחות אישית.

וחשוב לשאול פחות – "מה או כמה אני מרוויח מהעסק שלי?"

ולהתחיל ולשאול יותר – "איך אני יכול לעזור ללקוחות שלי?"

כי כשמספקים עזרה בצורה נכונה גם מרוויחים יותר.

מידע נוסף על עיקרון ההדדיות אפשר למצוא בספר המרתק של ד"ר רוברט צ'יאלדיני, "השפעה – הפסיכולוגיה של השכנוע".

influence the psychology of persuasion
influence the psychology of persuasion

מה הקשר בין התפתחות אישית, מנהיגות ומעמד חברתי?


המטרה העיקרית של הורים היא ללמד את הילדים שלהם בגיל צעיר ככל שניתן, כללים חברתיים בסיסיים כדי להיות מקובלים. ללמד אותם איך משחקים, איך להסתדר עם אחרים, להתחבב עליהם ולמשוך אליהם את הילדים שהם אוהבים לבלות אתם. הילדים שילמדו מהר יותר מאחרים את הכישורים שנדרשים כדי להיות המקובלים ביותר, הם אלה שיוכתרו כמנהיגי החבורה.

אנחנו בוחרים את המנהיגים שלנו באופן לא מודע ואנחנו מרימים ודוחפים אותם כלפי מעלה על פי היכולות, היעילות והמוניטין שלהם.

אני מניח שיצא לך להכיר אנשים משני הקצוות, כאלה שפעילים מאוד חברתית ומרגישים בנוח בחברת אנשים וכאלה שמרגישים יותר בנוח כשהם לבד. ואני יכול גם לומר די בביטחון שאותם האנשים שהכרת שהם באופן טבעי בעלי כישורים חברתיים טובים יותר, הם גם אלה שנמצאים במצב כלכלי ובריאותי טוב יותר.

יש הרבה מאוד שיטות שיעזרו לך לשפר את מעמדך החברתי ואפילו יגרמו לאנשים להקשיב יותר אליך מאשר לחבר אחר בקבוצה.

מעמד חברתי ומנהיגות מחוברים חזק זה לזה ולכן מיד אספר על שלוש שיטות קלות ויעילות להשגתם. אני ממליץ לעבור למאמר בקישור הזה על 15 טכניקות שילמדו אותך איך להיות מקובל בחברה ומה הם תכונות של מנהיג.

ולהקליק כאן אם מעניין אותך לדעת מה זאת העצמה אישית ולהבין את הההבדל בינה לבין התפתחות אישית.

התפתחות אישית – החיוך


החיוך מדבק ואנשים שמחייכים גורמים לנו להרגשה טובה. בהפעלת שרירי החיוך המוח משחרר את הורמון הדופמין והחיוך שלך גורם לאנשים שסביבך להרגיש טוב יותר.

בניגוד למצב רוח שלילי כמו כעס ועצב שבהם אנחנו מכונסים בעצמנו וקשה לנו לחשוב כלפי חוץ ולקבל מידע חיצוני ולעבד אותו, במצב רוח חיובי קורה לנו בדיוק ההיפך.

אנחנו פתוחים יותר לעצות של אחרים ומסוגלים לחשוב מחוץ לקופסא. אפשר לומר שבמצב רוח מרומם אנחנו מקבלים תוספת של אינטליגנציה ומוטיבציה והחיוך שלך הופך אותך לנגיש יותר, הוא גורם להורדת מחסומים באנשים שמעוניינים לתקשר ולשוחח אתך.

ילדה מחייכת
ילדה מחייכת

 

התפתחות אישית נמצאת בלהקשיב ולהבין אחרים


יש כמה סיבות לזה שאנחנו אוהבים לדבר על עצמנו כי קודם כל חשוב לנו לקבל חיזוקים, אישורים והערכה מאחרים ואנחנו מתוכנתים להעביר הלאה מידע שעשוי לעזור לאנשים שבשבט שלנו לשרוד.

גם כאן הורמון הדופמין מעורב וגורם לנו לתחושה נעימה כשאנחנו מדברים על עצמנו ובהעברת הידע שברשותנו. למעשה אנחנו כל כך אוהבים לדבר על עצמנו, שאנחנו עושים את זה בכ-60 אחוז מהשיחות וברשתות חברתיות הנתון הזה עולה לכ-80 אחוז.

אנחנו גם נעדיף לדבר יותר עם אנשים שמקשיבים לנו מאשר עם אנשים שמאלצים אותנו להקשיב להם וגם נעדיף לדבר עם אנשים שמראים התעניינות בנו ובמה שיש לנו לומר. לכן אני ממליץ לך להקשיב יותר בשיחות ולדבר פחות.

בלהקשיב אני לא אומר לשתוק ולהסכים עם כל מה שאחרים אומרים לך אך חשוב להבין את הצד שלהם ואת המניעים שלהם ועדיף לשאול שאלות של למה ואיך מאשר שאלות של מה ומתי כי שאלות של למה ואיך הן פתוחות ודורשות מחשבה עמוקה שמביאה אותנו לתובנות ולמסקנות שלא חשבנו עליהם לפני.

להביט ישר בעיניים


למה זה חשוב להסתכל בעיניים של האדם שאתו מדברים?

יש כמה סיבות לכך ואחת היא שמנהיג מסתכל תמיד בעיניים. הסיבה נוספת היא שהעיניים עוזרות לנו ללמוד על האדם שמולנו מידע נסתר. למשל גיל, מצבי רוח, או אם הלבן של העין בצבע צהוב או אדום זה יכול לומר שמשהו לא תקין במצבו הבריאותי.

בן האדם הוא בין הבודדים שבבעלי החיים שרואים לו את הלבן של העיניים וזה כדי שנוכל לראות לאן תשומת הלב של האדם שמולנו מופנית. כשאנחנו מביטים למישהו בעיניים, זה מראה לו שיש לו את כל תשומת הלב שלנו, שאיכפת לנו ממנו ושחשוב לנו לשמוע את מה שיש לו לומר.

זה בעצם להחמיא לאנשים בלי לומר מילה.

לסיכום – לפעול, לעשות ולבצע


ביישנים והססנים לא מתוגמלים בעולם שלנו כמו אנשים שמוכנים להסתער קדימה.

מנהיגים לא מבקשים רשות לפעול!

הם קודם כל יפעלו ואחר כך במידה ויהיה צורך יבקשו סליחה. אנחנו נמשכים ומעריצים אנשים שלוקחים יוזמה, פועלים ויוצרים.

כולנו בורכנו בכוח היצירה.

היקום שלנו מבוסס על כוחות בלתי נתפסים של תנועה, פעולה, בריאה והרס ומאחר ואנחנו חלק מהיצירה שלו, מעט מכוח הבריאה וההרס הזה הוטמע בכולנו. אין בריאה ללא הרס ואין הרס ללא בריאה ושניהם לא קיימים בלי יוזמה ופעולה.

יש לך היזדמנות…

יאללה, קדימה הסתער!!!


 

הגעת עד לסוף המאמר ואני רוצה לומר לך תודה רבה…

אני מעריך אותך ואת הזמן שלך ומקווה שמצאת כאן את מה שחיפשת.

לא לדאוג, אני לא מלקק סתם כי תיכף תבוא הבקשה… 🙂

חשוב לי לומר לך שבזכות זה שבחרת לקרוא את הפוסט הזה, עזרת גם לאחרים למצוא אותו ולהנות ממנו.

איך?

פשוט כי ככה גוגל עובדת. היא מדרגת אתרים על פי צריכת הגולשים ובזכותך ועוד רבים אחרים…

הפוסט הזה נמצא בין המקומות הראשונים בגוגל ועל זה אני מודה לך.

אני משתדל כאן ב-Its Up 2 Me לכתוב על נושאים ותחומים שמעניינים אותי ומקווה שגם אותך וכדי שאוכל להשתפר עוד יותר ולהציג תוכן עדכני ואיכותי, יעזור לכולם לדעת…

 • איך התרשמת מהמאמר?
 • איך לדעתך ניתן לשפר את התוכן?
 • האם לדעתך חסר כאן מידע עדכני?
 • איזה מידע יש בידך שחשוב לך שאוסיף אותו?

זאת אינפורמציה שתועיל משמעותית לבלוג ולקוראים שלו.

עכשיו,

כמובן שזאת לא חובה ואשמח מאוד אם מתאפשר לך, להשאיר טקסט קצר שמסביר את דעתך על הפוסט.

ובמידה ואהבת, כל עזרה בהפצת המידע תתקבל בברכה.

שוב תודה רבה ומקווה שהיה מועיל.

נתראה בערוץ היוטיוב.

מני.

לפוסט הזה יש 14 תגובות

 1. Frances Eaton

  I am really grateful to the owner of this web page who has
  shared this great piece of writing

  1. מני קריחלי

   You R most welcome

 2. Sharon

  פוסט מעניין מאוד שמועבר בכתיבה עניינית, קראתי הכול למרות באריכות.
  לגבי התוכן, הייתי שמח אם היית מרחיב על התמודדות עם מצבי לחץ (פוד עמידה מול קהל, דופק מואץ, שיתוק רגעי וכו') שאני חווה ומעוניין לטפל בהם.

 3. מני קריחלי

  תודה רבה על הפידבאק החיובי.
  לגבי המצבים שאתה חווה, זה לא יהיה אחראי מצידי לכתוב על נושאים שלא במסגרת המטרה שלשמה האתר הזה הוקם. אני חושב שכדאי לך לפנות למומחה בעניין ולהתייעץ אתו.
  מאחל לך הצלחה.

 4. אביבית

  ישר כח. תימצות יפה של גישת הנלפ. עיצות מעשיות. החכמתי. ונהנתי תודה!

  1. מני קריחלי

   תודה רבה.

 5. אביבית

  ציפיתי לרשימת ספרים יותר עשירה. פה קצת התאכזבתי.

  1. מני קריחלי

   אני קורא ומקשיב לספרים לפני שמקבל החלטה אם להמליץ עליהם או לא ולכן זה יכול לקחת קצת זמן.
   בכל מקרה, מקבל את הביקורת ומעריך את הזמן שהשקעת.

 6. לין

  מעניין מאוד. לוקחת הרבה מהפוסט ואנסה ליישם! תודה לך.

  1. מני קריחלי

   בבקשה,
   בהצלחה.

 7. לין

  ובהמשך לתגובתי, אשמח להמלצה על 2-3 ספרים..

 8. שלומצי

  מהמם אתה מני !!! הכל מועבר בצורה קלילה ומעניינת . תבורך !!!

  1. מני קריחלי

   תודה רבה שלומצי.

כתיבת תגובה