You are currently viewing חוק המשיכה: המדריך השלם להשגת כל מה שאי פעם רצית

חוק המשיכה: המדריך השלם להשגת כל מה שאי פעם רצית

מה זה חוק המשיכה, איך עקרון ההדדיות קשור אליו ואיך למקסם את ההשפעה שלהם עליך ועל הסובבים אותך?

נדבר כאן על כל זה וגם על…

 1. מה מייצר בך את החוק המשיכה?
 2. מה הסיבה שזה כל כך חשוב לקחת אחריות אישית?
 3. איך צבירת ידע וקריאת ספרים עוזרת?
 4. איך מחשבות חיוביות משפיעות על מה שנמשוך אלינו?
 5. למה לרגשות חיוביים יש השפעה על חוק המשיכה?
 6. איך פתיחות בשפה ובגוף יעזרו לנו למשוך אנשים לחיים שלנו?
 7. מה הסיבה שבני אדם ומערכות יחסים הם המקור לאושר שלך?
 8. איך ליישם את עקרון ההדדיות?
 9. והכי חשוב, בלי יוזמה ופעולה מצידך כלום לא יקרה!

חוק המשיכה – זה בכלל אמיתי?


האם שאלת את עצמך, איך זה שיש אנשים "בעלי מזל" שיש להם כסף, בריאות, מערכות יחסים איכותיות וזוגיות כשאין בהם שום דבר מיוחד שנראה לעין ובכל זאת הם מקבלים בחיים יותר "מתנות" מאחרים?

מה הסיבה שהם מקבלים יותר בזמן ש"חסרי המזל" מקבלים את ההיפך שזה רצף של מכשולים, בעיות ואתגרים שמונעים מהם להגשים חלומות, למצוא זוגיות ולהגיע לביטחון הכלכלי שהם כל-כך מבקשים?

מה ההבדל בניהם?

מה גורם לבעלי המזל למשוך את הדברים הטובים ולחסרי המזל לדחות אותם מהם?

חוק המשיכה הוא מסוג "הדברים" השנויים במחלוקת שיגרמו לך להרים גבה ויחד עם זאת לחשוב לעצמך… "המממ… אולי יש בזה משהו…". קשה להתעלם מהחוק ובמיוחד לאור העובדה שזה שיש בו את הפוטנציאל לשנות אותך, לשנות את צורת החשיבה שלך, את מערכת היחסים שלך עם עצמך, עם הסובבים אותך ואפילו לשנות את החיים שלך.

אני רוצה להדגיש שאני מציג כאן את הפרשנות שניראית נכון ועובדת עבורי וכל אחד כמובן רשאי להסכים או לא להסכים איתה ובכל מקרה, מקווה שתהיה לך קריאה מהנה, מחכימה ומועילה.

עכשיו…

האמת היא שאין חוק רשמי שנקרא חוק המשיכה (ובבקשה לא להתבלבל עם כוח המשיכה 🙂). אין חוקר או מדען שטוען שהצליח להוכיח את קיומו או אי קיומו של החוק.

אז מה בכל זאת יש לנו?

ממה שאני מבין… מדובר בכללים מתחום הפסיכולוגיה החברתית וההתנהגותית וכשהם משולבים יחד עם לקיחת אחריות על עצמך ועל הסובבים אותך, דברים מופלאים מתחילים להתרחש ואפשר למצוא הרבה חומר לקריאה ולצפייה על נושא המיוחד הזה באתרים, בלוגים, סרטים וספרים. אפשר למצוא ספרים מצוינים חדשים וגם עתיקים מאוד בנושא.

חוק המשיכה – הסוד…


אם חיפשת ספר בנושא חוק המשיכה אז אני ממליץ לקרוא שני ספרים והראשון זה הספר המופלא של נפוליאון היל – חשוב והתעשר, Think and Grow Rich והספר השני הוא של וואלס ד. ווטלס – מדע ההתעשרות, The Science of Getting Rich.

הנושא תמיד היה קיים איפשהו ברקע ואת פריצת הדרך המשמעותית של חוק המשיכה אני זוכר בשנת 2007 כשיצא הסרט "הסוד" שמבוסס על הספר מדע ההתעשרות:

"The Secret – Law of Attraction".

למרות שהסרט לא מכיל עובדות מדעיות לגבי החוק, הוא הצליח ליצור BUZZ אדיר וכמעט כולם דיברו עליו. מאז הנושא הזה מוזכר כמעט תמיד בהקשר להעצמה אישית והתפתחות אישית בסדנאות, בפורומים, בלוגים, אתרים, בקבוצות פייסבוק, YouTube ועוד. הבעיה היא שהסרט מטעה וגורם לצופים לחשוב שכל אחד ובלי כל מאמץ יכול להגיע להשגים יוצאי דופן כי חסר בו מספר מרכיבים קריטיים שנדבר עליהם עוד בהמשך.

חוק המשיכה – כוח בלתי נראה


כמו רוב האנשים שנתקלים בו בפעם הראשונה, גם אני התייחסתי לכל העניין הזה די בזלזול. כמו משהו שלקוח מסיפור מעשיות ושאין לו שום אחיזה במציאות. מאז עברו שנים והגיל, הניסיון וחוויות החיים שינו גם את צורת ההתבוננות והתפיסה שלי.

הטעות שלי הייתה בזה שהתייחסתי לחוק כפי שהוא בדיוק כפי שהוא הוסבר בסרט הסוד. כלל יחיד, בודד, ובלי נלווים ושצריך ליישם בצורה מסויימת כדי להביא שינוי חיובי בחיים. כשהבנתי שאם מפרקים את החוק, אז הוא נשמע הרבה יותר מובן, יותר היגוני ואפילו יותר מדעי ולכן החלטתי לחקור אותו יותר לעומק כדי להבין האם עדיין מדובר באוסף של שטויות או שזה אחד הסודות המדהימים ביותר שיש.

איפה חוק המשיכה מתחיל?


כדי להבין את החוק צריך לחזור אחורה בזמן, לילדות. לתקופה שבה ההורים שלנו לקחו על עצמם תפקיד קריטי בהתפתחות ובתוצאה הסופית של האדם שאנחנו עכשיו. ומה שנגלה זה שבלי שום צל של ספק, האנשים המשמעותיים ביותר בחיינו כילדים הם אימא ואבא ובמיוחד בשנים הראשונות של החיים. כי בתקופה הזאת הילדים מעתיקים מההורים התנהגויות, הרגלים, אמונות וערכים.

ההורים הם הבסיס והילדים יעוצבו בדמותם.

הילדים נמצאים רוב הזמן בחברת ההורים שלהם. כך הם סופגים בכל יום את ההתנהגויות ואת דרך ההתמודדות שלהם עם כל מה שהחיים זורקים עליהם והדרך היעילה ביותר שהטבע מצא ללמד ולהעביר אינפורמציה מהורים לצאצאים שלהם היא באמצעות חיקוי.

הנה דוגמה:

ההורים לימדו אותך וחזרו על זה אין ספור פעמים "לא להתקרב לזרים!", "לא ללכת אחרי זרים!". זה די מובן למה צריך להיזהר מזרים אך כולנו מכירים אנשים שהם סובלים מחרדת קהל ופחד במה ואפילו כאלה שמתקשים בלפתוח בשיחה עם מישהו שהם לא מכירים באירוע, במסיבה או ברחוב.

דרך החיקוי, הפחד של ההורים עובר לילדים בצורה קיצונית וחלקם מבין שכל זר מהווה איום.

האם זה באמת המצב בפועל?

האם באמת כל זר הוא איום?

בוודאי שלא.

בגילאים 6,7 אנחנו כבר מאפשרים לילדים לשהות בחוץ לבד, ללכת לבד למסגרות ולחוגים ולבלות עם חברים. הם כבר קולטים ומבינים הרבה מהדברים שאנחנו ההורים מדברים ומסבירים עליהם. לכן, יהיה נכון לספר להם על החשש האמתי שלנו. להסביר להם על כמה כללים הגיוניים שישמרו עליהם בטוחים בחוץ כשהם מחוץ לטווח הראדר של ההורים.

מנטליות של הצלחה בחיים


הנה כמה שאלות למחשבה:

 • מה הסיבה לדעתך שאנשים עשירים לרוב מגיעים מרקע משפחתי מבוסס כלכלית?
 • מאיפה הם מקבלים את המנטליות המצליחנית שלהם?
 • ממי הם סופגים את תודעת השפע שלהם ואת מערכת היחסים שלהם עם כסף?

ובמאמר הזה אני מסביר בהרחבה על תודעת שפע ועל איך למשוך עושר לכל תחומי החיים שלך.

לעומת זאת ילדים שגדלים בחלק הפחות מוצלח של העיר, רוב הסיכויים הם שיישארו שם כל ימי חייהם. הם יהיו ללא 12 שנות לימוד ועל תעודת בגרות אין בכלל מה לדבר. הסיכוי שלהם להישאר תקועים בחיי עוני ואפילו להתדרדר לחיי פשע הרבה יותר גבוה.

ההורים מעניקים לילדים שלהם בנתינה אין סופית כל כך הרבה, אך הירושה האמיתית שהם מעבירים הם האמונות, ההרגלים הרגשיים והמנטליים שלהם.

אולי חשבת לעצמך שאין להם כסף מלכתחילה כדי להוציא את עצמם מעוני אבל יש הרבה דוגמאות של אנשים שגדלו בלי כלום והצליחו בכוחות עצמם להגיע להישגים מדהימים.

ביל גייטס:

"זאת לא אשמתך אם נולדת עני, זאת אשמתך אם תמות עני."

חשוב לזכור את הדברים הבאים לפני שממשיכים…

דברים דומים נמשכים אחד לשני


לנו לבני אדם יש לנו נטייה להתחבר עם אנשים שחושבים כמונו, שמעריצים את אותו הזמר, אותה הלהקה או את אותה קבוצת הכדורגל. אנחנו מתחברים לאנשים שהם בעלי רעיונות, דעות פוליטיות, מטרה משותפת ושמתמודדים עם בעיות ואתגרים דומים לשלנו.

אבל את מה שהכי חשוב להבין זה שהכול מתחיל במחשבות וברגשות. המחשבות והרגשות שלנו ימשכו אותנו למשחקי הספורט, להופעות, למוזאונים ולמקומות שבהם אנשים כמונו מתאספים וזה מאפשר לנו ליצור מערכות יחסים שמבוססות על תחומי העניין שלנו. ומערכות היחסים האלה מייצרות הזדמנויות שלפני כן לא היו קיימות.

אבל המחשבות והרגשות השליליות שלנו ימשכו אותנו למקומות בחיים שבהם נחשף לאנשים או לאירועים שתוקעים אותנו במקום ולא מאפשרים לנו להתקדם ולהתפתח ואפילו מדרדרים ומחמירים את המצב שלנו.

ההווה שלך, בין אם הוא טוב או רע, הוא התוצאה המדויקת שאליה הובילו כל המחשבות, הרגשות והפעולות שלך.

לכן… הווה הוא לא טעות, הוא תמיד מושלם והוא באחריות שלנו.

עכשיו…

על פי הספרים העתיקים, המקוריים, חוק המשיכה מכיל 3 מרכיבים עיקריים והבעיה היא שהרבה "מהמומחים" שמלמדים אותו היום, מתייחסים למרכיב אחד, אולי שניים. אבל הם מפספסים את מרכיב המפתח ואת העובדה החשובה ששלושת המרכיבים חייבים לעבוד יחד בשילוב כוחות.

אדבר על שלושת המרכיבים בהרחבה בהמשך אך לפני כן כמה הבהרות.

חוק המשיכה אומר בעצם את הדבר הבא:

כאשר כל הכוחות, המחשבה והדמיון, הרגש והעשייה יהיו מאוחדים וממוקדים יחד לתשוקה אחת ועוצמתית. כאשר הם יהיו מכוונים להגשמת חלום, השגת מטרה או כיבוש יעד…

אין לך שום אפשרות אחרת חוץ מלהצליח כי שום מכשול, התנגדות או מחסום לא יעצרו אותך.

בני האדם הם היצורים היחידים ביקום (בינתיים) שיש להם את כוח היצירה וההגשמה. את היכולת להבין מה זה זמן ומה זאת הקרבה ולדמיין את עצמנו בעתיד ולדחוף אליו בנחישות. לבני האדם יש את היכולת להתמקח על העתיד שלהם. אנחנו "נקריב" 4 שנים ויותר באוניברסיטה כי אנחנו מבינים שבעוד 30 שנה זה ישתלם לנו כדי שהעתיד יהיה מוצלח מבחינה כלכלית, חברתית ובריאותית.

אנחנו יצורים שמונעים ע"י שאיפות, קביעת מטרות וביצוע פעולה כדי להגשים אותן.

וולט דיסני:

"אם אתה יכול לחלום את זה, אתה יכול לעשות את זה."

עכשיו…

אמרתי שהכל מתחיל במחשבות וברגשות אבל מרכיב המפתח שהרוב מפספס זה נקיטת פעולה. הוצאה לפועל, ביצוע, עשייה, לעבוד כדי להשיג ולכבוש את המטרה. אבל הרבה חושבים שמה שחוק המשיכה דורש מהם זה לעשות קצת מדיטציה. להיות במצב רוח חיובי ולחזור בראשם ללא הפסקה על מילות ומשפטי אישור, עידוד ושכנוע עצמיים.

במילים אחרות, הם חושבים שזה מספיק להם רק להיות מסונכרנים עם המטרה ברמה המנטלית והרגשית ולא להבין אותי לא נכון כי זה בסדר גמור לחשוב חיובי. אם עידוד של חברים ומשפחה יכולים להוציא אותנו מתסבוכות, אז נראה לי שגם עידוד עצמי והרגשה טובה יכולים לתת לנו דחיפה לכיוון המסלול הנכון.

אך כדי ליצור לעצמך את המציאות החדשה והמבוקשת שלך, מחשבות ורגשות לבד לא יכולים לבוא על חשבון המרכיב החשוב ביותר שזה הפשלת שרוולים "וקריעת תחת" בעבודה קשה בסגנון הישן והטוב. השקעה בעבודה מאסיבית היא הכרחית על מנת להזניק אותך קדימה.

באי ביצוע פעולה וחוסר היכולת להבין שההצלחה שלך תלויה רק בך ובידיים היוצרות שלך רוב הסיכויים הם שדנת את עצמך לכישלון.

ריצ'ארד ברנסון:

"אנחנו לא לומדים ללכת בזכות הקשבה להוראות ההורים, אלא בזכות המעידות, הנפילות וההתמדה."

חוק הדחייה – להתלונן, להתקרבן ולכעוס על חוסר המזל שלך


בנקודה הזאת יהיו אנשים שיגידו שמעבר לרצון שלנו יש עוד כוחות שמשפיעים עלינו. הרבה תלוי בגורל ובמזל של כל אדם ואדם ואני מאוד מסכים כי הרי לא הכל תלוי בך ויש גורמים חיצוניים רבים שלא נמצאים בשליטתך.

כמו לדוגמה מתי נולדת ואיפה. איזה שם קבלת, המראה החיצוני שלך, צבע העור שלך ומה היא היד הדומיננטית שלך אך הגורמים החשובים ביותר שאין לך שליטה עליהם הם מי ההורים שנולדת להם ולאיזה קהילה הם שייכים. את הדברים האלה אין לנו יכולת לשנות. זה כבר קרה ואין שום ספק שיש להם השפעה משמעותית ביותר על מי שאנחנו היום. אבל אנחנו כן בשליטה על מי שאנחנו בוחרים להיות מחר.

"צריך להתחרות ולנצח את מי שהיית אתמול ולקנא במי שאפשר להיות מחר."

זה במובן מסויים לשלוט מה יהיה המזל שלך בעתיד וכאן מחקרים מגלים דברים מרתקים.

המחשבות יוצרות את מציאות האדם.

המוח שלנו קולט דרך החושים גירויים וחוויות חיצוניות. הן מעצבות ומשפיעות על החשיבה, על ההרגשה ועל ההתנהגות שלנו.

לדוגמה:

סרטון קורע מצחוק של גורי כלבים וחתולים ישר מזניק את רמת האנרגיות החיוביות שלך למעלה ומסתבר שזה גם קורה בצורה ההפוכה. זאת אומרת שאנחנו גם משדרים החוצה את מה שנרגיש, את הלך הרוח ואופי שלנו. אנחנו מבטאים את עצמנו באמצעות כל הגוף ולא רק דרך תקשורת מילולית.

איך שפת הגוף שלך מושכת ומרחיקה ממך הזדמנויות?


מכל צורות התקשורת שבני אדם משתמשים בהם, השפה והדיבור מהווים בסך הכל רק 7%. חלקו של טון הדיבור ועוצמת הקול מהווים 37% וב-56% הנותרים אנחנו מתקשרים דרך… שפת הגוף.

מפתיע קצת, לא?

אנחנו, בני האדם, באופן בלתי מודע, מבינים שפת גוף.

והסיבה לזה היא שלפני הרבה מאוד זמן לא ידענו לדבר. תקשרנו באמצעות קולות, צלילים, טון, תנועות ותנוחות גוף. בדיוק כמו שבעלי חיים מתקשרים בטבע והיכולת הזאת עדיין קיימת בנו ומשמשת אותנו גם היום.

כולנו מזהים אדם מדוכא עוד לפני שאמר מילה אחת ואותו הדבר לגבי אדם עם מצב רוח מרומם. ואנחנו לא נפספס אדם כועס שהפנים שלו כמעט תמיד יאמרו את הכול כי הפנים הזועפות, הראש שנוטה קדימה, הכתפיים שמשוכות כלפי מעלה ולאחור, הגב הרחב והקמור והרגליים שמוכנות להזניק אותו קדימה עוזרים להנו להבין שמדובר באדם דרוך ועצבני.

הנטייה שלנו היא לשמור מרחק מאנשים כאלה. אנחנו נשמור מרחק מאנשים ממורמרים שהגוף שלהם מאותת לנו "אל תתקרבו אליי", "אל תתעסקו איתי". אנחנו נתרחק מאנשים שמרוכזים בעצמם ובמר גורלם ונעדיף להיות בקשר עם אנשים שאוהבים לעזור. נרצה לתקשר עם כאלה שמחייכים ומפגינים ביטחון עצמי גבוה ואנחנו נתחבר לאנשים שמקשיבים לנו.

חיבור בין בני אדם שמבוסס על קשר חיובי, אמון הדדי וחיבה הוא סוג החיבור היחיד שיכול להביא אתו הזדמנויות חיוביות. החיבור החיובי הוא זה שמקדם ומשפר את "המזל והגורל" שלך ושל אלה שמתחברים אליך.

רק תקשורת מהסוג הזה תפתח בשבילך את דלתות ההצלחה.

אז על פי המחקרים שהזכרתי מוקדם יותר, "אנשים ברי מזל", אלה שהגורל והמזל אוהבים לחייך אליהם הם אנשים שיודעים ליצור מערכות יחסים שמבוססות על אמון, חברות, נאמנות וכנות. אלה שלא יצליחו להוציא את עצמם מתפיסת עולם של "רע לי", ו"אני מסכן…", אלה שיש להם נטייה להתנהגות של קדוש מעונה. שהכול נגדם וכולם קושרים קשר כדי להכשיל אותם, לצערי, לרוב יישארו באותו המקום ולא יבינו למה כל כך קשה להם בחיים.

הם לא יודעים שום דבר חוץ מלהיות הקורבן וגם אם נוצרת סביבם הזדמנות טובה שתשפר את המצב שלהם, הסיטואציה תגרום להם לחוסר נוחות, לפחד וחרדה.

אילון מאסק

"אני עובד 16 שעות ביום! 7 ימים בשבוע! 52 שבועות בשנה!… ואנשים עדיין חושבים שיש לי מזל."

איך להשתמש בחוק המשיכה ומה הם שלושת המרכיבים העיקריים שלו?


אז אמרנו שלחוק המשיכה יש שלושה אלמנטים עיקריים והם…

 • המחשבות.
 • הרגשות.
 • ונקיטת פעולה.

ועכשיו נדבר על איך האלמנטים מתחברים יחד ואיך להשתמש בחוק המשיכה.

הכל מתחיל במחשבות שלך


העצמה אישית מתחילה בראש שלך. שם למעלה במרכז הפיקוד והשליטה. המחשבות שולטות ברגשות ובפעולות שלך. התמקדות במחשבות חיוביות ובונות יעוררו רגשות חיוביים וידחפו אותך לביצוע הפעולה הנכונה.

מה הן המחשבות החיוביות האלה?

גם מניסיון אישי שלי וגם לפי ספרים ומדריכים בנושא, הכרת תודה מצליחה להכניס אותי למצב של חשיבה חיובית. קשה מאוד להרגיש רגש שלילי כשאומרים תודה למישהו או תודה על משהו שקיים בחיים שלך. תודה על הזוגיות, הילדים, החוויות, החיים, הבריאות, ההורים, המשפחה, החברים הטובים, חיית המחמד שלך ועוד.

לא משנה לאיזה תסבוכת או צרה נכנסת אליהם, חייב להיות משהו בחיים שלך שאפשר להגיד עליו תודה. זאת הדרך המהירה ביותר שאני מכיר להפוך את תחושת הכעס והלחץ לרוגע ונינוחות.

איך זה עובד?

הזיכרון מחובר ישירות לרגשות, אנחנו נזכרים באירועים על פי מה שאותו האירוע גרם לנו להרגיש. ככל שהרגש שנזכור היה עוצמתי יותר, כך אותו אירוע היה יותר משמעותי עבורנו ונוכל לשלוף אותו מהזיכרון מהר יותר. כשאנחנו נזכרים בחוויה מסוימת, אנחנו בעצם נזכרים ברגש הדומיננטי שהרגשנו באותה החוויה. מחשבה על זיכרון או חוויה טובה וכיפית תגרום לנו להיזכר גם בתחושה ובהרגשה הטובה.

בעקבות זה אנחנו נרגיש טוב יותר וההרגשה הטובה תשלוף החוצה עוד זיכרונות טובים שיחזקו את ההרגשה החיובית ואותו הדבר יקרה לנו כשניזכר בחוויה שלילית, זה יכניס אותנו למצב רוח רע ומצב רוח רע ייזמן לנו זיכרונות לא נעימים.

מדובר על תחושות ורגשות שמזינות ומגבירות את עצמן עד שקורה משהו ששובר את המעגל.

 • ראית לאחרונה סרט שגרם לך להרגיש שמחה, עצב או כעס?
 • קרה לך שהרגשת פחד בגלל סרט וצמרמורת עברה לך בגוף?
 • שמעת חדשות נוראיות שפשוט הרסו לך את היום?
 • קבלת בשורות מדהימות שעשו לך את כל השבוע?

מנגנון מצב הרוח שלנו נשלט על ידי חוויות מהעבר והרגש שהרגשנו באותן החוויות וכל אדם יכול לפרש חוויה דומה בצורה אחרת. לדוגמה טיסה במטוס עבור ילד אחד יכולה לעבור כחוויה מדהימה וכיפית ובשביל ילד אחר היא תלווה בסחרחורת כאבי ראש ולחץ באוזניים והמוח זוכר את ההרגשה (טובה או לא נעימה) שבחוויה ויש סיכוי שהיא תצוף גם בטיסה הבאה.

טיפ – איך להרגיש טוב יותר ומהר?


הנה טיפ להגעה מהירה למצב רוח טוב.

אני בטוח שהיו לך בעבר הצלחות וניצחונות מדהימים, חוויות שגרמו לך לקפץ מרוב אושר.

נזכרת באחד שהוא חשוב ומשמעותי?

יש?

אם כן… בישיבה ובעצימת עיניים…

 • איפה זה היה? איך הגעת לשם?
 • מה לבשת באותו הרגע?
 • זה היה יום או לילה? באיזה שעה?
 • איך חגגת את ההצלחה?
 • איך נראית? מה היו הבעות הפנים שלך?
 • האם ישבת או עמדת?
 • הרמת ידיים למעלה כמו WINNER אמתי?
 • התרגשת? צעקת? צרחת?
 • בכית מרוב התרגשות?
 • על מה חשבת?
 • היה רעש? הייתה מוסיקה? איזה שיר?
 • היה ריח? איזה? של מה?
 • היה אוכל? היה טעים?
 • למי התקשרת או רצת לספר? איך הם הגיבו?
 • עם מי התחבקת ואיך הם הגיבו?
 • מה הייתה התחושה?

איך הרגשת?

כדי להרגיש טוב, צריך פשוט להחיות חוויה מדהימה מהעבר. לחיות אותה שוב מחדש ולדמיין אותה לפרטי פרטים. הנקודה היא להתרכז בך ובמה שהרגשת.

שיטה נוספת לחיזוק מוטיבציה פנימית שעזרה ועדיין עוזרת לי מאוד לשנות את צורת החשיבה ואיכות המחשבות היא דרך קריאת ספרי מוטיבציה ודרך קריאת ספרי התפתחות אישית. זה הרגל שאני ממליץ לך לסגל אותו אליך כמה שיותר מהר והאמת היא שהיום זה הרבה יותר קל לקרוא ספרים מהסיבה הפשוטה שכמעט את כל הספרים אפשר למצוא היום בפורמט של הקלטת אודיו. כך אפשר להקשיב להם בזמן פעילות ספורטיבית, נסיעה והכנת אוכל.

המינוס הוא שרובם הומרו לאנגלית אבל הפלוס מגיע בצורת קבלת מידע בעל ערך מדהים. אני לא יכול להדגיש מספיק את חשיבות הנושא וממליץ לך בחום לסגל הרגלי קריאה ואת רוב הספרים אני קונה דרך Audible ואפשר למצוא שם דילים מעולים על תוכן מצוין בכל נושא.

לדוגמה, יש אין ספור ספרים בנושא התנהלות כלכלית נכונה. ספרים שמסבירים מה לעשות כדי לצאת מחובות. איך אנשים עשירים מנהלים את הכסף שלהם, במה הם משקיעים ומה הם קונים. ספרים כמו The Millionaire Next Door שיגרמו לך ממש לשאול בכעס:

למה לעזאזל עדיין לא מלמדים את הדברים האלה בבית הספר?

2. חוק המשיכה תלוי ברגשות


אחרי שהצלחת לסדר את המחשבות שלך וסיגלת לעצמך הרגל שמביא תחושות חיוביות. עכשיו מה שחשוב זה ללמוד להיות מודע לעצמך. זה חשוב להבין ולתפוס את עצמך בדיוק במקום ואפילו קצת לפני שהעניינים יוצאים משליטה. צריך לתפוס את עצמך קצת לפני שחוסר הביטחון, הדיכאון והדימוי העצמי הנמוך משתלטים עליך ואז להפוך ולהסיט את קו המחשבה לכיוון חיובי.

בהתחלה זה יהיה קשה לביצוע וככל שמתרגלים את זה יותר כל זה יהיה קל יותר ולהיות אדם חיובי יהפוך לטבע שלך.

ואם נחשוב על זה…

 • כמה זמן מהחיים שלך בזבזת על דאגה?
 • כמה זמן בזבזת על פחד ממשהו שעלול לקרות?

הרי להיות מודאג, לרוב זה בעצם לפחד ממשהו שעדיין לא קרה ובכלל לא בטוח שיקרה.

בעצם בלהרגיש מודאג, אנחנו מענישים את עצמנו על משהו שעוד לא קרה.

אם נחשוב על זה בצורה הזאת אז זה ממש לא הגיוני להיות מודאג. בלהיות שמחים וחיוביים, אנחנו משדרגים את עצמנו בכל רמה כי הוכח שאנשים בעלי רגשות ותחושה חיובית כמו הודיה ואהבה, פותרים בעיות בצורה יעילה יותר מאשר אנשים מוטרדים, מדוכאים, כועסים ושעסוקים ברחמים עצמיים.

מחקרים מוכיחים שאנשים שמחים חולים פחות ומחלימים מהר יותר. הוכח שהם משפרים את היכולות המנטליות שלהם והם טובים יותר בפתירת בעיות ובקבלת החלטות. הם דבקים יותר במטרה שלהם ומוסחים ממנה פחות. בקיצור, רמת האינטליגנציה שלנו עולה כשמצב הרוח שלנו מרומם.

לעומת זאת כשאנחנו בדיכאון, זה הפוך לגמרי כי אנחנו מכונסים בעצמנו ובתכונות השליליות שלנו וזה גורם לנו לשקוע אפילו יותר. זה מקשה עלינו להיות מודעים לסביבה שלנו. התפוקה של היכולות שלנו, האינטליגנציה, הזיכרון, שיקול הדעת וקבלת החלטות, כולן מתרסקות וצריך להיזהר ולשים לב שיש שם בחוץ מלחמה על תשומת הלב שלך.

חדשות, תכניות ריאליטי, דואר אלקטרוני, אפליקציות מסרים כמו WhatsApp, רשתות חברתיות כמו Facebook ועוד רבים אחרים, כולם רוצים להשפיע על מצב הרוח ותת המודע שלך ולהשפיע עליו לעשות דברים שלפעמים מנוגדים לרצונות האמתיים הפנימיים שלך והם יוצרים קונפליקטים מנטליים ורגשיים במוח שגורמים ללחץ וחרדות.

קונפליקטים שיוצרים סטרס.

יש אין ספור מחקרים בנושא השפעת רגשות שליליים על הבריאות שלנו שהתוצאות שלהם ידהימו אותך ולחיצה על התמונה תעביר אותך למאמר מורחב ומעניין מאוד בנושא לחץ נפשי וסטרס.

לחץ נפשי וסטרס
לחץ נפשי וסטרס

 

3. המרכיב החשוב ביותר הוא נקיטת פעולה


עכשיו אחרי שהמוח שלך מכוון, משדר ומאזין לתדר הנכון, כאן נכנס לתמונה מרכיב המפתח של חוק המשיכה.

נקיטת פעולה.

אנחנו הגיבורים בסיפור מסע החיים שלנו והיציאה אל ההרפתקה, ביצוע הפעולות העקביות ולמשך תקופה ארוכה שיגיעו כתוצאה מהמצב החדש שלך ירגישו לך שהם הנכונות. יכולות חדשות יופיעו בך כמו הבנה וניתוח נכון של מסרים מהסביבה ומאנשים, תחושות הבטן שלך יהיו מדויקות יותר כי הן בעצם תוצאה של שילוב של מצב מנטלי עם אינטליגנציה רגשית שלא היו בך לפני.

הן תוצר של תפיסת עולם אחרת והתבוננות מזווית שונה והאינסטינקטים שלך יהיו חדים ומדויקים יותר. יציאה מאזור הנוחות לא תלווה יותר בפחד משתק ויהיה לך נוח וקל יותר להעז. הפחד שלך יהפוך לאומץ שידרבן אותך לדחוף קדימה וכל מכשול יהפוך להזדמנות ובכל כישלון תלמד על דרך נוספת שלא עובדת ושלא מובילה אותך ליעד אך תיצור הזדמנות בשבילך לחשב מסלול חדש אליו.

חוק המשיכה אומר שהתדר שהמחשבות והרגשות שלך מכוונות אליו, חיובי או שלילי, ימשוך מאותו הדבר חזרה אליך. את האנשים שדומים לך, את המצבים וההזדמנויות שתואמות למצב הרוח ודפוסי החשיבה שלך. אחד מחוקי הפיזיקה הוא שלכל פעולה יש תוצאה. מחשבות הן פעולה שמכניסה אותך להלך רוח מסוים שגורם לך להרגיש רגשות מסוימים ואותן הרגשות יגרמו לך לפעול בדרך שתואמת ומרצה את אותו הלך הרוח.

רק אחרי שההבנה הזאת תשקע ותתקבע בתוכך, רק אז דברים יתחילו להשתנות.

יישום חוק המשיכה הוא לא תהליך של ימים, שבועות וחודשים. זה תהליך שאת ההבנה המלאה שלו הצלחתי לתפוס שנים אחרי שנחשפתי אליו לראשונה. לקיחת אחריות אישית על עצמך ועל מה שקורה לך וסביבך היא קריטית. עבור כל יזם מתחיל וכל אדם שמעוניין לפתוח עסק ולהיות עצמאי המחשבות והרגשות השליליות הן המכשול הראשון שיש להתגבר עליהן.

השיחות שמתנהלות בראש שלך הן אלה שיקבעו את העתיד עבורך כי אם מחשבות שליליות שולטות בך ובראש שלך מתנהלים דיאלוגים של:

 • מחסור.
 • פחד.
 • מסכנות.
 • אין לי.
 • אני לא יכול.

ועוד אחרים דומים.

מחשבות אלה גם יממשו עבורך את העתיד השלילי שכל כך ניסית להימנע ממנו. פתיחת עסק דורשת הרבה אנרגיות ותעצומות נפש והבעיות מתחילות להופיע כאשר המחשבות והרגשות שלך… שהם הדלק העיקרי שמזין את התהליך, מבוזבזות על הרגעת הפחדים מעוני וממחסור.

במיינד-סט של "מה אני מרוויח מהעסק הזה?", רוב הסיכויים שהתוצאות לא ימצאו חן בעיניך. התהליך יהיה מתיש עבורך ועבור כל מי שיעבוד אתך ובשבילך. כדי להפוך את המיינד-סט, את המחשבות והרגשות שלך לחיוביות, השאלה הנכונה שצריך לשאול היא:

איך אני עוזר לאנשים ככל שניתן עם הידע, הניסוין והעסק שלי?

איך אני עוזר לאנשים לפתור בעיות?

וזה מוביל אותנו לנושא הבא.

חוק המשיכה ועקרון ההדדיות


עקרון ההדדיות הוא חלק בלתי נפרד מחוק המשיכה והוא בעצם אומר ש… צריך לתת כדי לקבל. מערכת יחסים שמבוססת על אמון, נוצרת דרך נתינה, דרך הענקת ערך לאחר אם זה בשירות או במכירת מוצר שקהל היעד שלך ממש זקוק לו. כי אחרי ביסוס האמון, יהיה לקהל המטרה שלך נוח יותר לפנות אליך לבקשת שירות.

יהיה לו נוח יותר לשלם עליו מאשר לפנות לאדם אחר שמספק את אותו השירות אך האמון ביניהם עדיין לא קיים. עיקרון זה קיים בכל מקום שיש בו אוכלוסיות של אנשים, זה קיים בין חברים ובין בני משפחה ואנחנו מיישמים את עקרון ההדדיות לא רק כלפי בני אדם אלא גם כלפי בעלי חיים, צמחים וחפצים.

בעצם לא משנה מי או מה, כי כל עוד אנחנו מקבלים ערך כלשהו ממנו או מזה, אנחנו נתחבר ונרגיש כלפיו רמה מסוימת של אמון. חשוב להבין שלרוב, כאשר נספק ערך למישהו, לא בהכרח נקבל תגמול חזרה ישירות מאותו האדם. גם לא בהכרח שבכלל נקבל תמורה מידית באותו הזמן או שנקבל בכלל משהו חזרה. חשוב לזכור שאין כללים ספציפיים לקארמה, לחוק המשיכה ולעקרון ההדדיות ומאחר ואין כללים גם אי אפשר לבחון אם העקרונות פועלים לפי מתי, איך וכמה נקבל.

ככל שניתן יותר, הסיכויים  גדלים לקבלת ערך כלשהו חזרה. הכלל היחיד הוא לספק ערך מועיל לכמה שיותר אנשים.וזה לא משנה באיזה תחום העסק שלך.

יש לך אתר או בלוג? דף ברשת חברתית? רוצה לפתוח ערוץ ביוטיוב?

פרסום תוכן ומתן ערך איכותי ובתדירות גבוהה יחשוף אותך בפני יותר אנשים שמחפשים עזרה בנושא. ככל שהתכנים שלך יעזרו ליותר אנשים… יותר אנשים יגיעו אליו כדי למצוא פתרון לבעיה שמציקה להם כדי להקל על עצמם.

עקרון ההדדיות לא בהכרח יחזיר לך בצורה של לקוחות חדשים והגדלת הכנסות ורווחים. יכול להיות שזה יחזור חזרה בצורה של הצעות לשיתופי פעולה, הזדמנויות עסקיות ואפשרויות השקעה חדשות.

דוגמה מצוינת שאני מכיר היא חנות אינטרנטית שהקימה בחורה צעירה בתחום האופנה עם ליין מדליק וייחודי של ביגוד ואביזרי אופנה. לאחר כשנתיים של השקעה בתוכן איכותי ובעל ערך רב, האתר צבר אלפי עד עשרות אלפי כניסות בחודש וחברות גדולות התחילו לשים לב אליה ובקשו ממנה להשתמש בנדל"ן שבאתר שלה לפרסם את עצמם.

היא העניקה, נתנה והשקיעה והתוצאה היא שנוצרה הזדמנות.

זה לא עניין של מזל, פשוט כך עובדת הפסיכולוגיה החברתית של בני האדם.

אנחנו חיים בעולם שהשיטה הכלכלית ברובה היא קפיטליזם. כולנו קונים מתישהו וסביר להניח שנקנה יותר מאדם שאנחנו מרגישים אמון כלפיו, אדם שאנחנו מכירים, מחבבים וסומכים עליו. נסמוך על בעלי העסקים שיגידו לך "אין בעיה שתשלם לי מחר" כי שכחת את הארנק בבית. נרגיש אמון לאנשים שיגידו לך שזה בסדר לקנות את המוצר הזול יותר מבין שניים שעושים את אותה העבודה.

נעדיף לקנות מאנשים שנתנו לנו ייעוץ טלפוני למרות שלא היו חייבים, אפילו שבזמן ששוחחו אתך, הם יכלו לעשות מכירה רווחית.

המטרה כאן היא לעזור לך לנטוש את החשיבה של "מה אני מרוויח מזה?" כי כאשר השאלה הזאת היא שמייצרת את האנרגיה שדוחפת אותך קדימה, הלחץ הזה יורגש במהלכים, בפעולות ובהתנהגות שלך. והעסק שלך ישדר ללקוח "אני כאן כדי לקחת ממך" יותר מאשר "אני כאן כדי לשרת אותך".

הרווח שלך יהיה הרבה יותר גדול כאשר תתפתח בך מנטליות של "מה הערך שאני נותן?" ו"איך אני עוזר לאנשים?".

צפו בסרטון הבא שמסביר את המשמעות של עקרון ההדדיות ויצירת אמון עבור יזמי אינטרנט, בעלי עסקים ולהצלחה בחיים בכלל :

לסיום


מה שצריך לעשות הוא להתחיל לשנות את עצמך בענווה כדי שהעולם יתאים את עצמו אליך כי גאווה תגרום תעזור לך להיכשל. כן, אני יכול להבין כמה לא מציאותי זה יכול להישמע, אך האמת היא שיש בכל העניין הזה שנקרא חוק המשיכה ועקרון ההדדיות הרבה מאוד מדע ממה שנראה.

כאשר הכללים של חוק המשיכה ועקרון ההדדיות יהיו חלק ממך ויהפכו להתנהלות טבעית, אז חוקי הטבע והפסיכולוגיה החברתית של בני האדם ידאגו כבר לכל השאר עבורך.


 

הגעת עד לסוף המאמר ואני רוצה לומר לך תודה רבה

אני מעריך אותך ואת הזמן שלך ומקווה שמצאת כאן את מה שחיפשת.

לא לדאוג, אני לא מלקק סתם כי תיכף תבוא בקשה קטנה… 🙂

אבל לפני זה חשוב לי לומר לך שבזכות זה שבחרת לקרוא את הפוסט הזה, עזרת גם לאחרים למצוא אותו ולהנות ממנו.

איך?

פשוט כי ככה גוגל עובדת… היא מדרגת אתרים על פי צריכת הגולשים ובזכותך ועוד רבים אחרים הפוסט הזה נמצא בין המקומות הראשונים בגוגל ועל זה אני מודה לך.

אני משתדל לכתוב כאן ב-Its Up 2 Me על נושאים ותחומים שמעניינים אותי ומקווה שגם אותך וכדי שאוכל להשתפר עוד יותר ולהציג תוכן עדכני ואיכותי, יעזור לכולם לדעת…

 • איך התרשמת מהמאמר?
 • איך לדעתך ניתן לשפר את התוכן?
 • האם לדעתך חסר כאן מידע עדכני?
 • איזה מידע יש בידך שחשוב לך שאוסיף אותו?

זה מידע שיועיל משמעותית לבלוג ולקוראים שלו.

עכשיו,

כמובן שזאת לא חובה… ואשמח מאוד אם מתאפשר לך, להשאיר טקסט קצר שמסביר את דעתך על הפוסט.

ובמידה ואהבת, כל עזרה בהפצת המידע תתקבל בברכה.

שוב תודה רבה ומקווה שהיה מועיל.

נתראה בערוץ היוטיוב.

מני.

לפוסט הזה יש 36 תגובות

 1. Leayee

  פשוט אומר תודה

  1. מני קריחלי

   מעריך מאוד :)…
   בבקשה.

  2. מתי

   היי מני תשמע קראתי את כל המאמר המרתק שלך בסקרנות בהתלהבות כל כך מעניין השפה כזאת ברורה אקרא אותה עוד הרבה פעמים עד שזה יחלחל לי בתת מודע .כל כך דיבר אלי אני מאוד מזדהה עם כל מה שכתבת ומאחל לי האמת להפנים ולעשות ואין לי ספק שאצליח
   רוצה לומר לך המון המון תודה על הידע שמסרת.מתי

   1. מני קריחלי

    מתי,
    אני מאוד שמח שמצאת את מה שחיפשת ומאחל לך הצלחה בכל דרך שתבחר.

 2. עדי

  מאוד מעניין! 🙂 תודה רבה:)

  1. מני קריחלי

   בבקשה ותודה גם לך.

 3. גילי

  תודה רבה:) זה מאוד מעניין ומאוד מלמד

  1. מני קריחלי

   בבקשה.

 4. עדי

  תודה רבה על המידע !

  1. מני קריחלי

   בבקשה.

 5. נתי

  כמה ידע, אני חייב לחזור על זה שוב
  תודה ענקית!

  1. מני קריחלי

   בבקשה נתי.

 6. אביטל

  מאמר נפלא! למדתי המון

  1. מני קריחלי

   תודה רבה אביטל,
   כיף לקבל תגובה כזאת.

 7. שלומצי

  מדהים + כל הלינקים ושבדרך = אוצר

  1. מני קריחלי

   תודה רבה

 8. יסמין

  מני תודה רבה על המאמרים והשפע שאתה מעביר הלאה. למדתי המון

  1. מני קריחלי

   בבקשה יסמין. 🙂

 9. אביבה

  תודה רבה

  1. מני קריחלי

   בבקשה אביבה

 10. סרגיי

  אחלה מאמר שבעולם מאוד מעניין קראתי עד הסוף מה שלא קורא בדרך כלל אז תודה רבה לך 😁

  1. מני קריחלי

   בבקשה סרגיי,
   שמח שאהבת.

 11. קרן

  המאמר מרתק, כתוב בצורה הגיונית ומובנית. השפה בגובה עיניים הדוגמאות גם כן
  תודה רבה על סדר ובהירות בנושא חוק המשיכה .

  1. מני קריחלי

   תודה רבה קרן.

 12. עמית

  מאוד מעניין , תודה רבה

  1. מני קריחלי

   בבקשה עמית

 13. אורית

  מאמר מדוייק ! תודה רבה !

  1. מני קריחלי

   בבקשה אורית

 14. אור

  תודה לך שמחתי לקרוא את מה שכתבת

  1. מני קריחלי

   תודה רבה אור

 15. אגרה

  תודה רבה לך על המאמר משנה חיים.

  1. מני קריחלי

   וואו…
   לזה לא ציפיתי.
   בבקשה.

 16. לידר

  מאמר מדהים!! תודה על כל הערך הנפלא הזה. בול מה שהייתי צריכה 🙂

  1. מני קריחלי

   בבקשה לידר

 17. הילה

  מני, הגעתי למאמר הזה שלך אחרי שקראתי את "הסוד". הנחתי שהמאמר יזכיר דברים שכבר כתובים בו. אבל ככל שהמשכתי לקרוא, חידשת לי. הצגת דברים בזווית אחרת, הוספת את עניין שיתוף הפעולה, קישרת את זה למוכר-לקוח ועוד. אהבתי ואקרא ממך עוד. תודה רבה על המאמר המועיל והמעניין.

  1. מני קריחלי

   תודה רבה הילה.
   מעריך מאוד.

כתיבת תגובה