You are currently viewing מוטיבציה פנימית | איך לעבוד, ללמוד ולכבוש יעדים בלי להרים ידיים

מוטיבציה פנימית | איך לעבוד, ללמוד ולכבוש יעדים בלי להרים ידיים

כולנו נתקלים במשימות ובמטלות שאין לנו מוטיבציה פנימית וחשק לעשות אותן ולכולנו יש את הדברים שאנחנו פשוט לא אוהבים לעשות. זאת יכולה להיות משימה בעבודה, זאת יכולה להיות מטלה כלשהי בבית כמו לשטוף כלים ולעשות כביסה וזה יכול להיות אפילו מטלה בעסק שלך כמו לכתוב את הפוסט החדש לבלוג או את המייל לרשימת התפוצה.

לפעמים זה כל-כך מאתגר להפסיק פעולה שאנחנו אוהבים לעשות או להפסיק משימה קלילה שלא דורשת יותר מידי מאמץ ואנרגיות וזה אפילו יותר מאתגר להקים את עצמך ולמצוא מוטיבציה פנימית כדי לעשות משהו כשאין לך חשק.

אז במאמר הזה אני רוצה לדבר איתך על כמה שיטות אפקטיביות לחיזוק כוח רצון ומוטיבציה פנימית וחשוב לזכור שזה מאוד אינדיבידואלי כי מה שעובד עבורך יש סיכוי שלא יעבוד עבורי או עבור מישהו אחר.

והדבר הראשון שאני רוצה להסביר זה…

מהי מוטיבציה ואיזה סוגים קימים?


אז מוטיבציה בעברית זה הניעה והמשמעות לפי האקדמיה ללשון העברית היא…

"מכלול הגורמים המודעים והלא מודעים המביאים את הפרט לפעול, להשיג מטרה, להתנהג בצורה מסוימת."

אנחנו יכולים להשפיע על המוטיבציה שלנו דרך גורמים חיצוניים ודרך גורמים פנימיים ולא מודעים. דוגמה לגורם חיצוני היא החברה שאנחנו חיים בה והמוטבציה שלנו להתנהג בה בצורה מסוימת מושפעת דרך החוקים והכללים שחלים עלינו במסגרות החברתיות השונות כמו ציונים בבית הספר, שכר בעבודה וחוקי התנועה בכבישים.

מוטיבציה פנימית תלויה בכוח הרצון האישי שיוצא מתוכנו ובדחף שלנו לנוע ולפעול להשגת התוצאה המבוקשת בהתאם למטרות שהצבנו לעצמנו או בהתאם למטרות שהמסגרת החברתית הציבה לנו.

עכשיו, יש דרכים "ליצור" מוטיבציה ואם יש לך משימה שצריך לעשות אותה ולא כל כך מתחשק לך אז הנה כמה טיפים שיכולים לעזור לך…

והראשון הוא המועדף עליי.

מוטבציה וקבלת אחריות אישית


אנחנו מקבלים על עצמנו לא מעט סוגים של אחריות בין אם זה כהורים, כפרטנרים לבן או לבת זוג, כתלמידים, כעובדים שכירים בחברה וגם כבעלי עסק שמשלמים משכורת לעובדים. כי בלי לקחת אחריות איך נוכל לבקש את הזכויות שמגיעות לנו?

כשאנחנו לוקחים אחריות זה אומר שאנחנו מוכנים להקריב ולהשקיע משהו יקר ששייך לנו כי אחריות היא "המטבע" שאיתה אנחנו רוכשים זכויות ובלי לשלם, אין לנו את הזכות לדרוש אותם.

כדאי לזכור שחוסר אחריות יתקע אותך בעבר ובלהיות הקורבן של נסיבות חייך, אבל לקיחת אחריות אישית נותנת לך את האפשרות לראות את האני העתידי באור אופטימי וחיובי. זה יאפשר לך להגיע ליעדים איכותיים כי אחריות מניחה את היסודות להתפתחות, לצמיחה ולגדילה שלך בתוך המעגלים החברתיים שסביבך.

אנחנו מגיעים לנקודת שפל כאשר אנחנו לא מסוגלים להודות שאנחנו לא מושלמים ושאנחנו די פגומים. הגאווה שלנו גרמה לנו לקבל החלטות שהביאו אותנו למציאות הקיימת והגאווה גורמת לנו לקנא בהצלחות של אחרים וזאת הסיבה שהסוד לקבלת אחריות אישית וליצירת מוטיבציה פנימית עוצמתית נמצאת בענווה ובאמונה כי רק בתחושת ענווה נוכל לשאול…

"איך אני יכול לשפר את המצב שלי היום כדי שיהיה קצת יותר טוב מאתמול?"

והאמונה בעצמך ובדרך שבחרת להתקדם, תעזור לך לתכנן את העתיד החדש.

איך התפתחות אישית מחזקת מוטיבציה פנימית?


אחת הדרכים להגברת מוטיבציה פנימית היא לחשוב על הצמיחה האישית שחווים דרך ביצוע מטלות ומשימות. טוב, אולי שטיפת כלים וניקיון הבית הם לא בדיוק פעולות שמקרבות אותך לרמה עליונה של נשגבות בתהליך ההתפתחותי שלך ועדיין, גם אם פחות מתחברים לפעולות מסוימות, אני מאמין שכל חוויה ופעולה הן הזדמנות להתפתחות אישית.

התפתחות אישית להגברת מוטיבציה פנימית
התפתחות אישית להגברת מוטיבציה פנימית

 

לדוגמא, אני פריק של ספרי אודיו להתפתחות אישית ואני מקשיב לספרים ככל שמתאפשר לי. אם יש לי חצי שעה שבה אני יכול במקביל לנהוג, לעשות כלים או אפילו לצאת לריצה אני דוחף לראש שלי דרך אפליקציית ה-Audible שעל הסלולרי את המידע שאני בחרתי על הנושאים שהכי מעניינים אותי ושהכי תורמים לי.

זאת הדרך שלי לבחור ולספק למוח את האוכל הנכון והמזין ביותר עבורו במקום שהאלגוריתם של יוטיוב, של פייסבוק או המפיקים של ערוץ מסחרי כלשהו בטלוויזיה יבחרו בשבילי. אז אם גם לך יש הזדמנויות פז כאלה במהלך היום, אני מזמין אותך לאפשר לעצמך להשקיע אותם בצמיחה, בגדילה ובהתפתחות אישית.

וזאת השקעה בטוחה שבוודאות תניב לך תשואה!

כמה? אז זה כבר עניין אישי ותלוי בכמה החלטת להשקיע בעצמך.

אגב, יש אנשים שלא סומכים על המוטיבציה, על כוח הרצון ועל המשמעת העצמית שלהם והם בונים מערכות ומנגנונים סביבם שידרבנו ויכריחו אותם לפעול בצורה אפקטיבית פיננסית, בריאותית ועסקית.

ועכשיו נדבר קצת על פסיכולוגיה הפוכה.

הגברת מוטיבציה פנימית דרך חשיבה על השלכות אי הביצוע


לא משנה מה בחרת לעשות כי בסופו של דבר גם לא לבצע את המשימה היא פעולה ולכל פעולה והחלטה בחיים יש השפעה ותוצאה. אנחנו מכונה של קבלת החלטות ולרוב מה שמכריע את הכף לאיזה כיוון נפעל יהיה התמורה המיידית והרגש שזה מעורר בנו.

המטרה העיקרית של המוח שלנו היא הישרדות ולפעמים הוא משיג את זה דרך חיסכון באנרגיה ודרך מציאת אנרגיה כי ללא אנרגיה (מנוחה, מזון) הסיכוי להישרדות יורד משמעותית.

העניין הוא שהיום אנחנו חיים בעידן של שפע שלא חווינו מעולם וכשהמוח שלנו מתוכנת לזוז כמה שפחות כדי לחסוך באנרגיות ומצד שני לאכול כמה שיותר כדי לקבל אנרגיה אז זה יכול להיות מתכון בעל השלכות לא בריאות עבורנו וזאת הסיבה שכדאי לך לחשוב על איך אי ביצוע משימה כלשהי יכול להשפיע עליך.

הפרופסור למדעי המוח אנדרו הוברמן טוען בפרק על יצירת והגברת מוטיבציה בפודקאסט שלו ביוטיוב שהפחד הוא המוטיבטור היעיל ביותר שלנו ושאחת הדרכים ליצירת דחף עצמתי ומתמשך לכיוון יעד כלשהו וזה לא משנה אם מדובר בטווח המיידי או ליעד בטווח הרחוק, היא לדמיין את המשמעות של התוצאה הגרועה ביותר שבאמת יכולה להתגשם מאי ביצוע הפעולות או מאי רדיפה אחרי המטרה הסופית.

אם יש לך תכנית שאמורה לשפר את המצב הפיננסי שלך ושל המשפחה אז לדמיין את עצמך ללא כסף בכלל וגם להתחבר לרגש ולתחושה שמתלווה למצב יעורר בך דחף חזק להתרחק מהמצב הלא רצוי ולנוע לכיוון הגשמת המטרות.

אם דוחים את הפעילות הגופנית למשל, אנחנו יכולים להביא את עצמנו למצב של עייפות, חוסר ריכוז ומצבי רוח ירודים ובהמשך לטווח הארוך הסיכוי עולה משמעותית לבעיות בריאותיות הרבה יותר מורכבות. לעומת זאת, הליכה כל כמה ימים עם חברים תשפר משמעותית רמות האנרגיה, את היכולות הפיזיות ואת מצב הרוח שלך.

ולפעמים צריך טיפה לזוז הצידה כדי לראות את הנוף במלוא הדרו ובדיוק על זה נדבר עכשיו.

איך שינוי נקודת מבט יכולה לשפר מוטיבציה פנימית?


אם יש הבנה אחת שכדאי לאמץ היא שאנחנו לא יודעים הכול ושאנחנו יכולים ללמוד מאחרים הרבה יותר ממה שנדמה לנו. מעבר לזה, לא משנה כמה אנחנו חושבים שאנחנו מבינים אנשים או סיטואציות בחיים תמיד יהיו דברים שלא ראינו, שלא הבנו או שלא קלטנו.

כל תכנית היא בסיס לשינוי וזה לא משנה איזה מפה ציירת לך בראש, תמיד האמת תהיה שונה ממה שנמצא תכלס בשטח וזה נכון לא רק לגבי שינוי נקודת המבט בחלל (במיקום), אלא גם בזמן וכדאי לחשוב גם על איך השלמת המשימה תגרום לך להרגיש מאוחר יותר בעתיד.

כי יש היום מחקרים שמגלים שתחושת הצפייה לפני שמקבלים, משיגים או מגיעים ליעדים ולמטרות יכולה להיות הרבה יותר עוצמתית ומחזקת מוטיבציה פנימית מאשר ההישג עצמו.

ולמרות שאולי עכשיו המשימה שיש לך מרגישה כדבר הכי לא מושך לעשות אותה, אני ממליץ לשאול את עצמך שאלות כמו…

  • איך הפעולה הזאת תגרום לך בסיום להרגיש בצורה חיובית?
  • איך מאוחר יותר היא תגרום לך להרגיש גאה בעצמך?
  • איך היא תעזור לך להיות מאושר ומרוצה מעצמך?

כי לפעמים כל מה שצריך זה רק לשנות את הפרספקטיבה ולהיות במקום ובזמן אחר כדי למצוא מוטיבציה.

טוב… את הטיפ הבא כולם מכירים אבל הנה הסבר מנקודת מבט קצת שונה.

לחשוב על חצי הכוס המלאה כדי להגביר מוטיבציה


צריך לזכור שבראש ובראשונה אנחנו יצורים הישרדותיים שזה אומר שהמטרה שלנו היא להצליח להישאר בחיים למרות כל הניסיונות של הסביבה ושלנו לקצר אותם ולכן המוח שלנו בדרך כלל מונע ע"י פחד.

המוח עוזר לנו "לברוח ממפלצת כלשהי" ודוחף אתנו לרדוף אחרי מטרת על ואם נחשוב על זה, ברוב הזמן אנחנו מרוכזים יותר בפתירת בעיות ביום יום מאשר בלצחוק ובלהיות מרוצים מעצמנו.

מוטיבציה פנימית - חצי הכוס המלאה
מוטיבציה פנימית – חצי הכוס המלאה

 

ומה קורה לנו כשאנחנו מתגברים על מכשול, משלימים משימה ומוחקים אותה מהצ'ק ליסט?

אנחנו נכנסים לתחושה של התעלות ושביעות רצון כי אנחנו יצורים של נקיטת פעולה ופתירת בעיות וכמה שיותר בעיות נפתור וככל שהבעיות יהיו גדולות יותר, כך נרגיש שהחברה, הסביבה, העולם והיקום זקוקים לנו יותר.

לא משנה כמה קשה או לא נעימה המשימה שמולך, כדאי לדמיין את תחושת העילוי שבוודאות תגיע אחרי שהשלמת אותה ומומלץ לנסות לחבר את ביצוע המשימה למטרות האישיות שלך. לדוגמה, אם קיבלת משימה מהמעסיק או המנהל האישי בעבודה שאין לך כוח לעשות, שפחות מעניינת אותך או שדברים אחרים מטרידים אותך ומקשים עליך להתרכז ולהתמקד בה…

אז כדאי לדמיין איך ביצוע המשימה על הצד הטוב ביותר תשפיע על דיוני השכר הקרובים, או איך השלמת המשימה תתרום לידע ולרמת המקצועיות שלך, איך היא תוסיף לארסנל הכלים שלך מיומנות נוספת שתהפוך אותך לאדם בעל ערך גבוה יותר עבור הארגון שמעסיק אותך.

והטיפ הבא הוא להקשיב למישהו שרובנו בדרך כלל מתעלמים ממנו למרות שהוא מדבר אתך ללא הפסקה.

איך הקשבה לדיבור הפנימי שלך יכולה לעודד מוטיבציה?


טוב, זה קצת קשה ודורש תרגול אבל אחרי שמשתלטים על המיומנות הזאת, היא הופכת לכלי מאוד אפקטיבי וכל העניין כאן הוא ללמוד להקשיב לדיבור הפנימי שלך אבל כאדם חיצוני שמקשיב מהצד ושלא משתכנע בקלות מהטיעונים של הקול הפנימי שלך וזה לא משנה כמה האמירות שלו (שלך) יהיו משכנעות והגיוניות.

עכשיו… נניח לדוגמה שחבר לעבודה אומר לך…

"אני שונא את העבודה שנתנו לי לעשות!".

או…

"לא מתחשק לי לעשות את זה!".

בדרך כלל העצות שלך אליו יהיו הנכונות והחכמות, וזה יהיה משהו כמו…

"זה נכון שזה קשה לך עכשיו אבל בהמשך יעריכו אותך יותר וזה ישפיע בצורה חיובית על השכר ועל הקידום שלך".

העניין הוא שאני חושב שרוב האנשים אוהבים לתת לאחרים עצות מעולות שהם שונאים לתת לעצמם.

אם רופא אומר לא לאכול מאכלים שיכולים להזיק לנו מאוד אז לפעמים נרשה לעצמנו לזלזל בדיאגנוזה שלו למרות שאנחנו יודעים שיש לזה השלכות גרועות על הבריאות שלנו. אבל אם חבר מגלה לנו שאתמול הוא דחף לבטן מגש פיצה למרות שאסור לו, אנחנו מיד הופכים למעריצים נלהבים של הרופא ומיד נסביר לחבר כמה ההוראות שקיבל חשובות ושהמטרה שלהן היא לשמור עליו.

בקיצור, אנחנו גרועים בזה וכדאי לשאוף ככל שאפשר להיות כנים עם עצמנו ואפילו להפוך אז זה לאחת ממטרות העל שלנו. כי אם יש לך כללים, מטרות ויעדים שקבעת לעצמך ולרוב מצאת את עצמך מפר אותם, אז כדאי להקשיב לדיבור הפנימי שלך מהסיבה הפשוטה שלפעמים הוא יגלה לך רמזים לסיבה האמיתית או לאמונה המגבילה שמפריעה לך להתקדם ולהתפתח.

גם לדבר איתו יכול לעזור לך לדחוף אותו (את עצמך) ולעזור לו למצוא מוטיבציה פנימית לעשות את אותם הדברים הלא כיפיים שהוא צריך לעשות.

והטיפ הבא הוא על ענווה.

ללמוד יותר על עצמך ועל המשמעות של להיות בן אדם


עכשיו, למה הטיפ הזה קשור לענווה?

כי גאווה מרמה אותנו לחשוב שאנחנו כבר יודעים את כל מה שצריך לדעת. ענווה לעומת זאת, עוזרת לנו להודות שאנחנו בעצם לא יודעים הרבה. ענווה עוזרת לך לומר "אני לא יודע ואני מוכן ללמוד ולהשתנות". ידע משנה אותנו ושינוי לפעמים יכול להיות מפחיד וזה מתחיל בלהוריד את ההגנות ולהכיר בזה שסיטואציה שמולך יכולה לתרום לך ושהאדם שמולך וזה לא משנה אם זה בן או בת הזוג, מורה, מנטור, ספר או הילד שלך… יש לו משהו ללמד אותך!

אני זוכר שהתחלתי ללמוד שיווק שותפים ולא הבנתי למה אני לא מצליח להתקדם למרות שלמדתי את כל השיעורים בקורסים, העניין הוא שלא ייחסתי חשיבות לתהליך הלמידה דרך התנסות תכלס בשטח והאשמתי את כולם באי ההצלחה שלי חוץ מאת עצמי.

מוטיבציה פנימית - ידע
מוטיבציה פנימית – ידע

 

אנשים רוצים ללמוד מקצועות ומיומנויות כמו איך להקים עסק, איך לנהל אותו ואיך לעשות עסקים ומה שקשה לאנשים להבין שכדי לעשות את כל העבודה פעם אחר פעם ועדיין לא לוותר כשיש בפניהם משימה לא פשוטה לבצע, עבודה שקשה להתמקד בה לאורך זמן וגם שלא מיד רואים את התוצאות שלה, הוא שהם צריכים קודם להיפטר מכל האמונות המגבילות ומהשקרים ההרסניים שהם מספרים לעצמם על עצמם.

רק אז הם יכולים לקוות לקבל את ההזדמנות ולמנף אותה כדי לנהל את העסק שלהם, להתגבר על האתגרים ולהגיע לתוצאה שהם מעוניינים לעצמם בצורה חכמה ונכונה.

ההצלחה שלך תלויה בכוח להתגבר על כישלון אחרי כישלון, אחרי כישלון למרות השעמום, למרות תחושת התסכול ולמרות שעם הזמן התלהבות, החשק ומוטיבציה פנימית נחלשות. הכוח הזה מגיע דרך הסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו ודרך האמונות שלנו כי בסופו של דבר, הכול תלוי במיינדסט שלנו.

נכון, מיומנויות וכישורים הם סופר חשובים אבל כל עוד לא הבנת על איזה דלק המנוע הפנימי שלך עובד ומה מדליק את התשוקה האמיתית שבך, אז לא גילית עדיין את הפוטנציאל האמיתי שלך.

זאת הסיבה שאני ממליץ לך ללמוד קצת על הפסיכולוגיה של בני האדם דרך ספרי המוטיבציה האלה, כי קודם כל אני חושב שזה נושא מאוד מעניין, אבל מה שיותר חשוב זאת ההבנה שהמקור לחוסר ההצלחה שלך נמצא בך ולא בגורמים חיצוניים כי לקיחת אחריות אישית מגיעה כשהגאווה מפנה מקום לענווה.

בני האדם קיימים כבר לא מעט זמן ותוך כדי גם אימצנו הרגלים והתנהגויות שהם גם יחסית חדשים וגם שירשנו, כאלה שהם אפילו ממש הרבה יותר עתיקים מאתנו וחשוב להבין אותם כדי שנוכל להתקדם קדימה.

איך הורמון הדופמין משפיע על מוטיבציה פנימית?


דופמין זה ההורמון שמופרש במוח כדי לעורר מוטיבציה ולהמשיך לעשות את מה שמספק לנו הנאה וכל מה שדברנו עליו עד עכשיו משפר את רמת המוטיבציה באנשים. העניין הוא שיש פעולות אפילו בסיסיות יותר שעוזרות ושכל אחד יכול לבצע.

הפרופסור אנדרו הוברמן שדברנו עליו מוקדם יותר טוען שמנוחה ושינת לילה איכותית, פעילות גופנית וצריכת קפאין בשעות הבוקר והצהרים המוקדמות עוזרים מאוד בשחרור הדופמין, בחיזוק המוטיבציה, בתחושה של מסוגלות, ביכולת המיקוד, בקבלת החלטות ובשיפור ההרגשה הכללית.

פעולות נוספות שהוא ממליץ עליהן גם להגברת המוטיבציה וגם לשיפור הבריאות הכללית הן מדיטציה וחשיפה לקור דרך אמבטיות קרח.

ולסיום כדאי לזכור…


שהמשותף לכל הטיפים שדברנו עליהם הוא שהם מתמקדים בעיקר בעתיד כשהוא התוצאה של הפעולות שלנו ושבכל משימה ואפילו הקטנה ביותר אפשר למצוא משהו שיתרום לחיים שלך גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך.

העניין הוא שאנחנו מחפשים לעשות את מה שקל ומחפשים את ההשפעה החיובית והמיידית עלינו בלי להבין שהערך הגדול ביותר נמצא דווקא בקושי ובכישלון כי שם אנחנו באמת לומדים ודרך התגברות על התנגדויות אנחנו מתחזקים, מתפתחים ומתעצמים וזאת לא סתם אמירה כי אפילו הפיזיולוגיה שלנו מותאמת לכך.

ככל שנאמן את הגוף ואת המוח שלנו בתרגילי התנגדות, כך הבריאות שלנו מתחזקת וככל שנאמן את הגוף והמוח בתרגילים שהקושי שלהם עולה בהדרגה כך אנחנו מקבלים יותר מוטיבציה פנימית להשתפר עוד.


ועכשיו אני רוצה לומר לך תודה רבה…

אני מעריך אותך ואת הזמן שלך ומקווה שמצאת כאן את מה שחיפשת.

לא לדאוג, אני לא מלקק סתם כי תיכף תבוא הבקשה… 🙂

חשוב לי לומר לך שבזכות זה שבחרת לקרוא את הפוסט הזה, עזרת גם לאחרים למצוא אותו ולהנות ממנו.

איך?

ככה גוגל עובדת…

היא מדרגת אתרים על פי התעניינות וצריכת הגולשים ובזכותך ועוד רבים אחרים, הפוסט הזה יגיע לעוד גולשים רבים בגוגל ועל זה אני מודה לך.

אני משתדל לכתוב כאן על נושאים ותחומים שמעניינים אותי ומקווה שגם אותך וכדי שאוכל להשתפר עוד יותר ולהציג תוכן עדכני ואיכותי, יעזור לכולם לדעת…

  • איך התרשמת מהמאמר?
  • איך לדעתך ניתן לשפר את התוכן?
  • האם לדעתך חסר כאן מידע עדכני?
  • איזה מידע יש בידך שחשוב לך שאוסיף אותו?

זאת אינפורמציה שתועיל משמעותית לבלוג ולקוראים שלו.

עכשיו,

כמובן שזאת לא חובה ואשמח מאוד אם מתאפשר לך, להשאיר טקסט קצר שמסביר את דעתך על הפוסט ובמידה ואהבת, כל עזרה בהפצת המידע תתקבל בברכה.

שוב תודה רבה ומקווה שהיה מועיל.

נתראה בערוץ היוטיוב.

מני.

כתיבת תגובה