You are currently viewing מסע הגיבור – הסוד המסתורי והקדום שג'וזף קמפבל גילה בסיפורים

מסע הגיבור – הסוד המסתורי והקדום שג'וזף קמפבל גילה בסיפורים

היום נדבר על מסע הגיבור, נלמד את עקרונות הדפוס המופלא הזה ונבין את המשמעות העמוקה שלו בסיפורים ובחוויה האנושית שלנו כבני אדם. כי אם שאלת את עצמך מדוע אנו נמשכים לסיפורי הרפתקאות ואוהבים לשמוע ולצפות בהם, אז התשובה נמצאת עמוק בביולוגיה ובפסיכולוגיה שלנו.

ולפני שנתחיל, הנה מה שסיפורים לא עושים:

רוב הסיפורים לא מתארים מצבים רגילים בחייהם של אנשים רגילים והם לא מציגים את הדרך הרגילה שבה אותם האנשים הצליחו או נכשלו בהתמודדות מול אותם המצבים. כולנו כבר יודעים מה זה אומר להיות בן אדם רגיל ואם סיפורים היו על האדם הפשוט ועל אירועי היומיום המשעממים והרגילים בחייו, אז מה הטעם לקרוא אותם, להקשיב להם ולצפות בהם?

אנחנו אנשים פשוטים ורגילים והחיים והמוות וכל מה שקורה במהלכם ואחריהם הם התעלומות הגדולות והמרתקות שמעסיקות אותנו. אז למה שנפנה לסיפורים את תשומת הלב אם הם לא חושפים לפחות שבריר קטן מהתשובה לחידות הגדולות והמסקרנות של הקיום?

מה ימשוך אותנו ויגרום לנו להקדיש ולהשקיע תשומת לב, זמן ואנרגיה, אם הסיפורים לא היו מגלים לנו סוד, טריק, לקח או מוסר השכל שיכולים לעזור לנו לחיות חיים משמעותיים ולשפר את סיכויינו לצלוח אתגרים?

ורגע לפני שנבין את המשמעות האמיתית של מסע הגיבור… מה זה בכלל סיפור?

מה זה סיפור?


עכשיו, אולי זאת נראית לך שאלה טיפשית אך היא ראוייה להתייחסות כי סיפורים מלווים אותנו כמעט מגיל אפס וסיפור זה כלי הקיבול של המשל והנמשל וזה סט של רעיונות, כללים וכלים שדרכם אנחנו מבינים ולומדים את המסר ואת הערך שבו. סיפור טוב הופך את הגיבור לנערץ ולמודל לחיקוי ומלמד אותנו ליישם שיטות ודרכי פעולה במצבים השונים שאנחנו נתקלים במהלך חיינו.

הסיפורים המשפיעים והמרתקים ביותר הם על נושאים ארכיטיפיים, על מצבים שהמין האנושי חווה במשך עשרות ומאות אלפי שנים ושנצרבו בתודעה ובזיכרון הקולקטיבי של כולנו כרעיון אב-טיפוסי שעובר דרך המטען הגנטי מדור לדור ועליו נבנים ונשענים תפיסות עולם ורעיונות חדשים שאנחנו אוספים ולומדים בהווה.

והנה משהו לחשוב עליו…

כשיש לך את היכולת להקשיב לסיפורים של אנשים על הכישלונות, על הקשיים, על האירועים המרגשים, המוזרים או הבלתי רגילים שהם חוו בחייהם, ויש לך גם את המיומנות לחלץ מאותם הסיפורים את הרמזים ואת הכללים שסייעו להם להתמודד בהצלחה מול אותם הקשיים והאתגרים, זה יעזור לך לגבש פתרון על או סט של חוקי מפתח שיועילו לאנשים רבים אחרים שנקלעים למצבים דומים להגיע לחיים של שגשוג וביטחון, לחיות בהרמוניה עם שאר חברי הקהילה ואפילו להימנע מליפול לבור שממנו יהיה להם קשה לצאת.

עשרת הדיברות
עשרת הדיברות – סט של חוקי מפתח

 

האנושות היא עתיקה מאוד ויש סיפורים שעברו בעל פה במשך עשרות אלפי שנים ואנחנו אגרנו כמות אינסופית של סיפורי גבורה ואומץ של אנשים אמיתיים שיצאו למסעות בלתי רגילים ומה שמספרי סיפורים מוכשרים יודעים לעשות היטב זה לזקק מאותם המקרים סיפור כל-כך מעניין שמתאר התפתחות עמוקה של דמות ואופי. סיפור שמצליח לשבות ולרתק אותנו עד סופו, אך יותר מזה, סיפור שמלמד אותנו איך לפעול במצבים שונים. סיפור שהוא תכנית פעולה לחיים.

והנה כמה שאלות מעניינות…

האם סרטי מלחמת הכוכבים של ג'ורג' לוקאס או סדרת ספרי חולית שנכתבו ע"י פרנק הרברט הם סיפור בדיוני, או שמדובר בסיפור מודרני של משה רבינו ויציאת מצרים?

האם טרילוגיית סרטי המטריקס הם על מלחמה עתידית בין האנושות לבין מכונות, רובוטים ובינות מלאכותיות או שמדובר בגרסה המודרנית של הסיפור על ישו "שבאורח פלא" מצליח לרתק אפילו גיקים ואתאיסטים?

האם שר הטבעות הוא על הוביט שמציל את "הארץ התיכונה" או שזאת מטאפורה לאדם הפשוט והקטן שנלחם בפחדיו ובאתגרי החיים כדי לשרוד?

והאם סופרים בודים סיפורים מניסיונם ומזיכרונם האישי או שהם בעצם מעבירים אלינו מסר שהוא הרבה יותר קדום ועתיק ושהוא יותר אמיתי מאמיתי?

ואם כבר מדברים על הזיכרון, אז…

מה הסיבה שאנחנו זוכרים?


בניגוד לדעה הרווחת שהמטרה של הזיכרון זה פשוט להיזכר בעבר, אז התפקיד הביולוגי שלו זה לעזור בקבלת החלטות והפקת לקחים מניסיון החיים, כדי שלא נחזור על אותה הטעות הטיפשית והמיותרת גם בעתיד.

כשאנחנו נמצאים בסיטואציה של קבלת החלטה חשובה שיש בה את הפוטנציאל להשפיע עלינו בצורה משמעותית, אז קרוב לוודאי שנזכור את האירוע למשך זמן רב ואפילו למשך כל חיינו. זאת הסיבה שמשפטים שיש בהם חכמה עמוקה נחקקים לנו בזיכרון ואחרים "נמחקים" אחרי זמן קצר ולפעמים המוח שלנו בוחר להתעלם ולא להתייחס בכלל אל מסר טפל וחסר משמעות.

הזיכרון שלנו
הזיכרון שלנו

 

ומה הסיבה שאנחנו מדברים על הזיכרון שלנו?

כי אנחנו זוכרים סיפורים שאנחנו נחשפים אליהם דרך ספרים, סרטים וגם דרך משחקי וידאו ומה שגורם להם להיות זכורים בצורה מקסימאלית זה חשיבות הערך שבמסר שמועבר אלינו דרך מבנה הסיפור שנקרא מסע הגיבור. כמובן שיש גורמים נוספים שיקבעו עבורנו בין אם מדובר בסיפור שהוא סביר, גרוע או מעולה. אך, כאשר העלילה מאורגנת ומועברת על פי עקרונות מסע הגיבור, זה מקל על המאזין, על הקורא או על הצופה להתחבר אליה.

ועכשיו נדבר על ההיררכיה של השלבים בסיפור.

מה הם השלבים במסע הגיבור לפי ג'וזף קמפבל?


מסע הגיבור הוא נושא מאוד מעניין שגם זיגמונד פרויד וגם קארל יונג הבינו את המשמעות העמוקה שלו בחוויה האנושית והמיתולוג, הסופר והמרצה ג'וזף קמפבל (שהיה תלמיד של יונג) חקר את הנושא לעומק והוא כתב ביצירה הגדולה שלו – הגיבור בעל אלף הפנים – שכמעט כל הסיפורים ממגוון תקופות, שפות ומיקומים שונים בעולם וזה כולל את התנ"ך, סיפורים מהמיתולוגיות הרומית והיוונית, את הברית החדשה וגם מתקופות מודרניות ואף קדומות יותר, מעבירים מסרים דרך עקרונות יסוד שחוזרים על עצמם.

ג'וזף קמפבל קרא לסט הכללים האלה מסע הגיבור ותכף נגלה איך הוא מייצג גם חוויה או הרפתקה חיצונית, גם מסע פסיכולוגי פנימי וגם את מסע החיים האישי של כל אחד ואחת מאתנו.

וסיפור כזה על פי ג'וזף קמפבל בבסיסו מכיל 17 שלבים, אבל כאשר עוסקים בכתיבת מאמרים לבלוג או בכתיבת תסריטים לסרטוני יוטיוב, אז אנחנו נתמקד ב-8 שלבים או ב-7 שאלות מפתח שאסביר עליהם לקראת הסוף.

לשלבים יש סדר מסוים ולפעמים שלב אחד יכול להתחלף עם שלב אחר ובדרך כלל זה נראה כך…

1. הגיבור שלנו

ישנה עיר שמאויימת ע"י כוחות קדומים וכאוטיים שבעבר הרחוק היו תחת שליטה והסיפור הוא על אדם שחי חיים נורמליים, רגילים ודי משעממים. הוא חי את הגרסה הנחותה של עצמו, הוא ילד בגוף של גבר וכך גם מתייחסות אליו נשות העיר כי אין בו משהו ייחודי ומשמעותי ואין דבר יוצא דופן שמתרחש בחייו שגורם לו למקסם את היכולות שלו.

2. הקריאה לצאת להרפתקה

באופן לא צפוי הוא נקרא ע"י הגורל, ע"י אירוע, ע"י אדם אחר או דרך רצון גדול לצאת להרפתקה שמגיע מכאב אדיר. המשימה שלו היא להציל את העיר ותוך כדי זה להציל גם את עצמו ובהתחלה הוא לא מבין את הסיבה שאדם פשוט וחסר ייחודיות כמוהו צריך לצאת למסע כה מסוכן שדורש אומץ, אחריות והקרבה.

3. הסירוב

הפחד מאלץ אותו לסרב בתוקף. הוא לא מוכן לעזוב את המקום המוכר, הנוח והבטוח שלו ולצאת למסע שעלול לעלות לו בחייו אבל בסופו של דבר הוא עושה זאת מתוך קבלת אחריות אישית או מחוסר ברירה.

4. יציאה מהאזור המוכר והנוח והמעבר אל הלא נודע

הוא מגיע לנקודת האל חזור והוא פוגש במנטור חכם ונבון שחונך ומכין אותו למסע. בדרך הוא פוגש דמויות, אנשים, בעלי חיים או יצורים שמעולם לא ידע על קיומם שרוצים לעזור לו להתגבר על מכשולים, קשיים, אתגרים ופיתויים וגם רוצים לעזור לו להילחם ברוע ובמפלצות שבדרך כאשר המטרה הראשית שלהם היא לעצור אותו.

5. מוות ולידה מחודשת

מי ששולח אותם הוא הרודן, הארכי נבל שהוא ההפך הגמור ממנו, שהוא האנטי המוחלט שלו והוא עושה זאת כדי להפריע לגיבור, כדי למנוע ממנו לגלות את האמת על עצמו ולמנוע ממנו להשלים את המשימה שהוטלה עליו ובשלב מסוים במסע, הנבל מצליח להרוג הגיבור, או לפחות להרוג חלק ממנו.

6. השינוי והתיקון

למרות הכול, הגיבור מתאושש וכוח האמונה והרצון שלו להשלים את המשימה עוזרים לו להשיג את הבלתי ייאמן. הוא עובר שינוי והוא סוף סוף מבין שהסיבה שהמשימה הוטלה עליו היא לא חשובה ומה שחשוב זה הדרך שהוא בחר להשלים אותה.

7. התגמול והתמורה

הוא מבין שהמשמעות האמיתית בחיים היא בבני האדם, בחברות, באמון, בכנות, בכאב, באומץ, בגבורה, בקושי, באתגרים, ביושרה, באהבה באחריות אישית ובחקר האמת כי בזכות כל אלה הוא מביס את הנבל והורג אותו.

8. השיבה הביתה

בסוף המסע הוא חוזר לביתו כאדם חדש, כאדם שעיניו נפקחו וכאדם שרואה את המציאות מבעד האשליה (כמו Neo אחרי שבלע את הגלולה האדומה). הוא היה ילד ועכשיו הוא גבר, אדם בוגר ואחראי שזנח את התמימות וכאחד שמעט מהרוע דבק בו והוא למד להשתמש בכוח הזה לעשיית דברים טובים. הוא כבר לא מביט על העולם באותה הדרך כפי שעשה לפני שיצא להרפתקה ששינתה את חייו. בנות העיר מעריצות אותו על אומץ ליבו והגבורה שהפגין והוא מוצא אהבה עם האחת והיחידה בחייו.

מסע הגיבור - שלבים
מסע הגיבור – שלבים

 

אלה הם בדרך כלל השלבים כמעט בכל סיפור שמאורגן ומסודר לפי עקרונות מסע הגיבור ועכשיו ננסה לפענח את הסיבה שהסדר הספציפי הזה כל-כך מרתק אותנו לסיפורים.

מסע הגיבור מובנה בביולוגיה שלנו


הסיבה שאנחנו מתחברים לסיפורים שמועברים אלינו דרך עקרונות מסע הגיבור היא כי בני האדם מפרשים את המציאות דרך שני פילטרים עיקריים שכנראה נוצרו בעקבות מחזוריות האור שביום והחשיכה בלילה. מצד אחד התפעלות ויִרְאָה, הערצה ופליאה ומצד שני פחד וכאב. יש בנו הבנה קדומה, עמוקה ושורשית שהעולם הוא אדיר, הוא מקור האור (השמש) והחיים, מלא בשפע, מקנה ביטחון, מרהיב ביופיו, מופלא וקסום אבל יחד עם זאת ואפילו לפני הכול, העולם הוא מקום אפל, מיסתורי, פראי, קטלני ומסוכן כי בחסות האפילה הטורפים יוצאים לצוד ואנחנו מתבוננים על העולם דרך פרספקטיבה של הטרף.

הסיפור הפנימי והאישי של כל אדם ואדם בעולם מסופר בדרך הזאת כי מאז שהתא החי הראשון נוצר על כדור הארץ, מאז שהחיים התחילו להתקיים כאן, המציאות הקבועה שנמשכה מיליארדי שנים ושהועברה אלינו בירושה היא שכל יצור חי שהיה קיים לפנינו נאלץ להתמודד מול קשיים, מול כאב ומול מוות וכל סוגי בעלי החיים (כן, גם אנחנו) בשלב מסוים היו טרף לחיה גדולה וחזקה יותר ולמרות הסכנות והפחד, אבותינו הקדומים יצאו באמונה עיוורת ובאומץ למסעות (הרפתקאות) בחיפוש אחר מקלט ומזון.

בקיצור, מאז ומתמיד בעלי החיים ממוקדים בלשרוד ובלדחות את הקץ.

כולנו גיבורי מסע החיים שלנו, כולנו פגומים, כולנו שואפים ליותר, כולנו נתקלים בקשיים ובבעיות וגם היום עורבים לנו "טורפים" ואנחנו נמצאים "בסכנת מוות".

נכון שהסיכוי שיזנק עלינו ברחוב חתול ששוקל כ-300 ק"ג כדי לטרוף אותנו שואף ל-0, אבל מיום היולדנו שעון החול שלנו סופר את גרגריו לאחור ולמעשה אנחנו היצור היחיד בעולם שמודע לקיומו של הזמן ושל העתיד. כולנו מבינים שצריך להקריב היום כדי לשפר את הסיכוי שנקטוף פירות מחר ואנחנו מודעים לעובדה שהמוות הוא בלתי נמנע והמחר לא מובטח לאף אחד.

היום אנחנו יכולים לחוש באיום (שיש טורף שעורב לנו) ממצבנו הבריאותי, ממצבנו הכלכלי, מהמצב החברתי, המדיני והאישי והסוף עבורנו יכול לבוא לידי ביטוי גם בצורה של מוות נפשי ומנטלי, וכאשר מורכבות החיים הופכת לבלתי נסבלת, אנחנו נקפא במקום. לפעמים בני אדם יעדיפו למות פיזית מאשר לחזות במוות הבלתי נסבל והאיטי של נפשם ורוחם.

במסע החיים אנחנו פוגשים אנשים מכל הסוגים, יש אנשים שרוצים לעזור לנו וגם כאלה שהמטרה שלהם היא לעזור לעצמם על חשבוננו ולבגידה ע"י אדם שהרוויח את האמון שלנו, יש את היכולת להרוג אותנו פסיכולוגית. אבל, דווקא ברגעים החשוכים ביותר בני אדם מגלים את הכוח שבתוכם שמעולם לא ידעו על קיומו והם מגלים שם את האור שעוזר להם למשוך את עצמם חזרה החוצה "מעולם המתים" ולהביס את הרוע שמשך אותם לתוכו.

מסע הגיבור והמאבק שבתוכנו בין כוחות האור לבין כוחות האופל


מסע הגיבור מתאר את המלחמה שלנו נגד עצמינו כי הנבל הנרשע, הניבזי והזדוני ביותר שמאיים עלינו הוא לא אחר מאשר הבורות המכוונת, הבחירה שלנו לקבור את הראש באדמה ולעצום את העיניים. כך אנחנו מקבלים החלטות לא חכמות שגורמות לנו ליפול לתהום האפל ובמצבים הגרועים ביותר, אנחנו נופלים ומושכים אתנו אנשים טובים וחפים מפשע.

זה קורה כי לא רק שסירבנו להקשיב ולא היינו מוכנים להביט לכיוון הנכון, אלה חמור מזה, אנחנו השתקנו את המצפון, את קול החכמה הקדומה והפנימית שלנו (אלוהים והמלאכים שלו) כשהוא קרא לנו לשים לב למה שקורה ודרש מאתנו לבחור באומץ ובאחריות את הדרך הנכונה.

הוא הזהיר על הסכנה שמתקרבת ושמאיימת על קיומנו. הוא ביקש מאתנו לתכנן לטווח הארוך, להתכונן לקראתה "ולצאת להרפתקה" שתשנה אותנו ואת תפיסת המציאות שלנו. אבל, במקום זאת בחרנו להיכנע לגחמות, לתשוקות ולרגשות (השטן והשדים שלו) ובחרנו ללכת בדרך הקלה והמהירה. בחרנו לעשות את מה שמתחשק ומרגיש לנו באותו הרגע ולחפש אחרי הסיפוקים המידיים.

מסע הגיבור - הקרב הפנימי שבין המלאכים והשדים שלך
הקרב הפנימי שבין המלאכים והשדים שלך

 

כל הסיפורים המקראיים הגדולים והמשמעותיים ביותר מהתנ"ך כמו הסיפורים על אברהם אבינו, משה רבינו, דוד המלך, יונה הנביא, נוח ואיוב וגם סיפורים מודרניים כמו שר הטבעות, הרי פוטר, פינוקיו, מלחמת הכוכבים, המטריקס, מלך האריות וסרטי גיבורי העל של MARVEL ו-DC, וגם משחקי מבוכים ודרקונים ומשחק הוידאו The Witcher (שהתחיל כסדרת ספרים), ומשחקי ווידאו כמו God Of War ו-The Last Of Us ועוד רבים אחרים, כולם מסופרים ובאים לידי ביטוי דרך המאבק שבין כוחות הטוב והאור נגד משרתי הרשע והאופל שזה קונספט משמעותי בעקרונות מסע הגיבור.

הסיפורים והסרטים שהזכרתי ורבים אחרים הם אהובים ופופולריים בכל העולם ולא משנה באיזה מדינה, יבשת ושפה אנשים נחשפו אליהם כי הפסיכולוגיה האנושית חוצה גבולות, שפות ותרבויות ואנחנו מתחברים אליהם כי הם מבוססים על עקרונות שהוטבעו בבני האדם ומעוברים מהורים לילדיהם אין ספור דורות ובמיוחד מאז שהאדם "התעורר" והפך ליצור בעל תודעה (כשאכל מפרי עץ הדעת) שמבדיל בין טוב לרע.

ועכשיו נדבר על הדרך שעקרונות מסע הגיבור משתלבות גם בתחום ההתפתחות האישית.

איך מסע הגיבור מתחבר להתפתחות אישית ולהצלחה או לכישלון?


בעולם ההתפתחות האישית, מסע הגיבור אומר שכדי להצליח בתחום כלשהו, כדי לעבור שינוי ולהיות אדם מצליח בחיים, הדרך היחידה שתביא אותך ליעדים שלך נמצאת בלקיחת אחריות אישית וללכת בדרך שתעמת אותך מול הדבר שהכי מפחיד אותך. לצעוד בדרך שעוברת במקום העמוק, האפל והמבודד ביותר ביער, במקום שנמצא הדרקון או המפלצת שמבעיתה אותך.

ואיך קבלת אחריות קשורה לנושא מסע הגיבור? להקליק כאן כדי להבין את המשמעות של אחריות אישית ואיך זה עוזר לנו להתכונן טוב יותר מול אתגרי החיים.

לכל אחד מאתנו יש את "הדרקון" שלו ולפעמים מדובר במכלול של פחדים שיכולים לגרום לנו "לקפוא" במקום. אגב, במיתולוגיה היוונית, מדוזה המפלצת שעל ראשה נחשים ארסיים, גורמת לכל מי שמביט בה לקפוא במקום וכולנו עושים זאת אינסטינקטיבית ברגע שסכנה מיידית מאיימת עלינו כשכל החושים מאותתים לנו שיש "טורף" בסביבה.

"הטורף" יכול להגיע בצורות שונות כי יש אנשים שיש להם פחד מקהל או פחד במה, יש שפוחדים מכישלון, יש את אלה שמפחדים מעכבישים, יש פחד מנחשים, פחד ממקומות קטנים וסגורים, פחד מרעשים חזקים, פחד מגבהים ויש אנשים שמפחדים מרופאי שיניים ומה שעולם הפסיכותרפיה הצליח להוכיח זה שהדרך היעילה ביותר לכבוש את הפחד היא לחשוף את עצמך בהדרגה, בהתנדבות ומתוך רצון פנימי ואמיתי מול "המפלצת" שלך והשיטה הזאת נקראת טיפול בחשיפה לפחד.

תחום ההתפתחות האישית הוא עצום בעולם הפסיכולוגיה וכאן נדבר על טיפים קלים ליישום שיעזרו להתפתח ולהגיע ליעדים.

עכשיו, למפלצות בדרך כלל יש צורה ומאפיינים מסוימים ומסיבה שתכף נבין, באופן די מוזר, עבור רוב האנשים בעולם מדובר ביצור מיתולוגי מסויים.

למה דרקונים?


נחשים וזוחלים מפחידים ומרתקים אותנו ושימפנזים מתייחסים אליהם בצורה דומה. נחשים באופן אוטומטי מעוררים בנו תחושת חרדה והסיבה האבולוציונית לזה היא שיונקים וזוחלים "נלחמו" אחד בשני במשך עשרות אם לא מאות מיליוני שנים ומאוחר יותר לבני האדם וליונקים היו גם אויבים נוספים שהעיקריים היו טורפים כמו חתולי ענק.

מדענים טוענים שבזכות הנחש חוש הראייה של היונקים התפתח משמעותית כדי שתהיה להם את היכולת להבחין בו על הקרקע, בין השיחים הירוקים ועל העצים ולהתגונן מפניו. אז מאוד יתכן שבזכות הנחש היונקים "התעוררו" ומיליוני שנים מאוחר הפכו ליצורים בעלי תודעה ותובנה. העניין הוא שיונקים היו קיימים גם בעידן היורה כאשר בעלי חיים רפטליים (דינוזאורים) זחלו, עפו וגם הילכו על רגליים.

זאת אומרת שהיונקים הקדומים היו מאוימים גם מהקרקע וגם מהאוויר וקופי האדם היו האוכל המועדף של אריות ונמרים וכנראה שזאת הסיבה שהמפלצת האולטימטיבית בסיפורים זה דרקון שהוא שילוב של בעל חיים שזוחל, שמתנייד במהירות ובקלות על הקרקע וגם יודע לעוף.

אנשים טוענים שדרקונים הם לא אמיתיים אבל זה לא בדיוק נכון כי הדרקון בעצם משלב מאפיינים בהחלט אמיתיים של כל היצורים הקלאסיים שאיימו על יונקים ועל בני האדם בעבר הרחוק מאוד שהם חתולים טורפים, זוחלים טורפים וציפורים ועופות טורפים. אבל, למה הדרקון נושף אש?

כי עבור כל בעלי החיים, הכוח ההרסני של האש נחשב לטורף האכזרי, המפחיד והגדול מכולם.

מסע הגיבור - למה דווקא דרקונים ונחשים?
למה דווקא דרקונים ונחשים?

 

מאפיינים של בעלי חיים רפטליים הם דם קר ושיניים ארסיות ובעלי חיים טורפים לרוב הם יצורים ליליים שפועלים בחסות החשיכה, בעלי עיניים חודרות, הם עורבים לטרף בשקט אי שם בחוץ במקום החשוך והאפל היכן ששוכן הכאוס. טורפים מייצגים עבורנו את הלא נודע וסיפור הנחש בספר בראשית מספר בעצם על הלא נודע שיכול לצוץ בכל מקום כשאנחנו לא מפנים אליו תשומת לב ובמיוחד כשנדמה לנו שהחיים מתנהלים על פי התוכנית וכשאנחנו חושבים שהחיים נמצאים בשליטה שלנו (בגן עדן).

לשימפנזים בטבע יש קריאה שהיא ייחודית למצב שבו מופיע נחש וכשהם מבחינים בו הם קופאים במקום ובוהים בו ולפעמים במשך שעות. גם אנחנו מרותקים ע"י הלא נודע ואנחנו מרגישים חובה להתעמת מולו גם אם הוא מפחיד אותנו. הבסיליסק, הנחש העצום בסרט "הארי פוטר וחדר הסודות", יכול כמו מדוזה לאבן את הקורבנות שהביטו ישירות בעיניו וג'יי קיי רולינג הסופרת והתסריטאית שכתבה את סדרת ספרי הארי פוטר, בחרה במכוון שלורד וולדמורט יהיה בעל מאפיינים רפטליים והארי פוטר גילה שחלק מהרוע דבק בו ושהוא יודע "ללחשש" בשפת הנחשים.

הנחש בסיפור התנכ"י בראשית (שמייצג את השטן) שרצה להרוס את מה שאלוהים יצר, הביא לגירוש אדם וחווה מגן העדן וזה בדיוק מה שקורה לנו גם בחיים האמיתיים כשאנחנו חושבים שהחיים "זורמים" לפי התוכנית ופתאום "הלא נודע" מחליט לקפוץ לביקור כי באותו הרגע נגלה שלמרות כל הגדרות וההגנות שבנינו סביב הבית, אנחנו עדיין פגיעים ועדיין יכולים להיכשל.

עם זאת, יש לא מעט שטוענים שהלא נודע שינה את חייהם לטובה. ללא אותו האירוע המסוכן והמפתיע שצץ משום מקום הם היו נשארים עדיין תמימים, ילדותיים ותלותיים. המפגש עם "הנחש" העיר אותם מתרדמתם והוא גרם להם לקבל החלטה שהם לא יירדמו שוב ולא יחזרו על הטעות הפטאלית פעם שנייה.

עכשיו, בדרך כלל הגיבור מתוגמל בסוף המסע באוצרות ובפרסים ועל זה נדבר מיד.

מה הפרס והתגמול במסע הגיבור?


בסיפורים, מפלצות ודרקונים בדרך כלל שומרים על אוצר, על זהב שבוהק ומפיץ אור ולפעמים הם גם כולאים ושומרים על נערה (בתולה) וזה הפרס והתגמול שלנו על שכבשנו את הפחד, שעמדנו מולו באומץ, שלא ויתרנו ועמדנו באתגר. אולי בחיים האמיתיים לא נמצא זהב טהור שבוהק ומפיץ אור כפרס על עמידה ביעדים ועל התגברות על אתגרים אבל האוצר (המאגר) של האבנים הטובות והזהב מסמלים הארה, התגלות וצבירת ניסיון. רכישת מיומנויות, כישורים, ידע ומידע. והכי חשוב, חשיפה להזדמנויות ולפוטנציאל שמאפשרים צמיחה והתפתחות.

ומה משמעות הנערה כפרס? נשים בדרך כלל נוטות להימשך לגברים שמוכנים להתמודד באומץ ובגבורה מול הכיאוס והלא נודע ובסופו של דבר לצאת מנצחים וכשידם על העליונה.

לכל אדם יש את השאיפה הגדולה ביותר שלו שבמידה ויצליח להשיג אותה היא תביא לו את "הגאולה", תפתח בפניו את "שערי גן העדן", תוציא אותו מעבדות לחירות ותוביל אל "הארץ המובטחת". לכולנו יש את ה"ארץ, זבת חלב ודבש", את מה שנמצא בראש היררכיית הערכים שלנו, את הדבר שמיקמנו בקצה פירמידת "הדברים החשובים ביותר עבורי" ושאנחנו שואפים אליו ובדרך כלל זה המשפחה והילדים שלנו, העבודה, החברים והקהילה.

אבל הדרך לשם היא מפותלת וקשה, היא עמוסה במכשולים ובאתגרים והיא מאלצת אותנו להתעדכן. היא מאלצת אותנו למצוא את האנשים הנכונים, להתחבר אליהם, לאתר הזדמנויות ולהבין איך למנף אותם בצורה חכמה שמועילה לנו ועל הדרך גם לחברה.

יכולת החשיבה שלנו התפתחה בדרך שמאפשרת "להרוג" רעיונות גרועים כדי שאנחנו נוכל להמשיך לחיות.

וכדי "להרוג" החלטות שעלולות להיות מסוכנות עבורנו, אנחנו צריכים שתהיה בנו את היכולת לרוע ועל זה נדבר עכשיו.

הגיבור חייב להיות מפלצת ולדעת איך לשלוט בה


לפני היציאה למסע, כל חייו אמרו לגיבור להיות נחמד לאחרים, להיות ישר, לנהוג לפי הכללים, לדכא את היצר התחרותי הטבעי ולא לשאוף לנצח, לא להיות אסרטיבי לחסום ולבטל את הצד האגרסיבי שבו ועכשיו הוא מבין את הטעות כי במלחמה על חייו הוא לא יודע איך להגן על עצמו ועל היקרים לו. הגיבור חייב ללמוד איך להפוך למפלצת אבל אז הוא חייב גם ללמוד לשלוט בה כי אחרת היא תשלוט בו והיא תהפוך למכשול האחרון שימנע ממנו להביס את הנבל.

אנחנו צריכים להבין שהיכולת לרוע שוכנת בכולנו אבל הגיבור האחראי משתמש בה רק לטוב וכשאין שום ברירה אחרת. בכולנו יש קרב אדיר בין היררכיה לכאוס, בין טוב לרע ובין אור לחושך ובכולנו יש שני זאבים, זאב שחור וזאב לבן והזאב "שנאכיל" יותר יהיה הזאב שישלוט בנו.

השאיפה של הגיבור (ושלנו) היא תמיד לטוב אבל במסע הגיבור (וכמובן שגם בחיים האמיתיים) "כשיצורים פרדטוריים וכוחות אפלים" עורבים לו בדרך, הוא לא יכול לנצח רוע אמיתי באמצעות נועם הליכות וטוב לב. אם האסטרטגיה שלך היא לנהוג באדיבות ובנחמדות מול "הנבל" שלך ואין בך את היכולת להגן על עצמך פיזית ולומר את המילים – "לא!!! ודי!!!" באומץ, בנחישות ובסמכותיות, אז זאת תוכנית שלא תועיל מול מי שרוצה להכאיב לך וגם יודע בדיוק איך לעשות זאת.

בכל טוב יש מקום אפל ובכל אדם אפל קיים גם ניצוץ של אור.

מסע הגיבור - הגיבור הוא טוב אך מסוגל גם לרוע
הגיבור הוא טוב אך מסוגל גם לרוע

 

טבעת הכוח הדביקה את פרודו ההוביט ברוע של סאורון והארי פוטר היה בעצמו (לא בכוונה) ההורקרוקס האחרון שהרג את לורד וולדמורט. גם אנחנו צריכים לשאוף תמיד לטוב אבל כשיגיע הזמן והוא יגיע! חובה שתהיה בנו גם את היכולת לשחרר את הזאב השחור, לשלוף את "החרב" מהנדן ולהגן על עצמנו ועל היקרים לנו.

איך למנף את עקרונות מסע הגיבור בכתיבת מאמרים ותסריטים?


טוב, עכשיו אני רוצה לעשות סוג של מעבר חד כי מה שהופך את מסע הגיבור לכל כך מגניב זה שהוא חולש על לא מעט תחומים כמו פילוסופיה, דת, פסיכולוגיה והיסטוריה. אבל, מאחר ואחד הנושאים העיקריים של הבלוג הזה הוא שיווק אינטרנטי, יצירת תוכן וכתיבת מאמרים, אז גם כאן דפוס מסע הגיבור יכול לעזור לך.

אמנם מאמרים ותסריטים לסרטוני יוטיוב הם משמעותית קצרים מסרטים ומספרים, אבל גם אותם אפשר לכתוב על פי עקרונות מסע הגיבור. עכשיו, את הדפוס שג'וזף קמפבל ניסח מהמחקרים שלו ניתן להמיר ל-7 שאלות שיעזרו לך לכתוב מאמר או סקריפט לסרטון יוטיוב בעל מבנה שדומה לסיפור על מסע או יציאה להרפתקה.

מה שחשוב לזכור הוא שבמידה ויש לך בלוג או ערוץ יוטיוב אז לרוב יהיה מדובר "בסיפורים" שמסופרים מהפרספקטיבה שלך, סיפורים שהם על החוויה האישית שלך בזמן שהקורא או הצופה יוצר הזדהות עם הנושא ומשייך את הסיפור לחוויה אישית שהוא עובר.

והשאלות הן:

 • מי הדמות?
 • מה הוא רוצה?
 • מה הסיבה שהוא לא יכול להשיג את מה שהוא רוצה?
 • מה מונח על הכף אם הוא לא ישיג את מה שהוא רוצה?
 • מי או מה עוזר לו?
 • איך הוא משיג את מה שהוא רוצה?
 • באיזה דרך הוא השתנה בעקבות מה שהשיג?

ולדוגמה, הנה סקריפט לסרטון יוטיוב:

מי הדמות הראשית במסע הגיבור?

אהלן חברים, שמי מני ואני עוזר לבעלי אתרים, ליוצרי תוכן ובלוגרים למשוך תנועה אורגנית לנכסים שלהם באונליין ועוזר להם ליצור מוצרים דיגיטליים כדי לעשות כסף באינטרנט.

מה הוא רוצה?

כשהתחלתי לעסוק בתחום הזה, האתגר הגדול עבורי היה ליצור תנועה לאתרים ובסרטון הזה אני רוצה לדבר אתכם על שיטת 3 השלבים ומדובר בטכניקה שפיתחתי במשך 5 שנים של ניסיון עם אתרים ונכסים דיגיטליים שלי ושל לקוחות מהארץ ומהעולם.

מה הסיבה שהוא לא השיג את מה שרצה?

כשהתחלתי לעבוד על הבלוג שלי, לא הבנתי איך מנוע החיפוש של גוגל פועל וחשבתי שכל מה שצריך לעשות זה לכתוב תוכן ולפרסם אותו בבלוג. העניין הוא שהפוסטים שפרסמתי לא הגיעו לדירוגים משמעותיים בתוצאות החיפוש וזאת הייתה בעיה כי…

 • גולשים לא נחשפו ולא ראו בגוגל את התכנים שפרסמתי.
 • הם לא יכלו להקליק עליהם.
 • הם לא יכלו לקרוא אותם.
 • הם לא יכלו ללמוד מהם.
 • והם לא יכלו ליישם את העזרה שהצעתי.

והאמת היא שבשלב מסוים כמעט והתייאשתי.

וחברים, אם אתם אוהבים תכנים מסוג זה אז בבקשה לוודא שאתם נרשמים לערוץ ולוחצים על הלייק. זה עוזר לי מאוד עם האלגוריתם של יוטיוב ולהגיע ליותר אנשים שמחפשים הדרכה והכוונה בנושא.

מה יקרה אם הוא לא ישיג את מה שהוא רוצה? מה מונח על הכף?

והסיבה שזה היה כל כך קריטי היא שהמטרה של הבלוג שהקמתי הייתה לעזור לאנשים שנתקלים באתגר שתוקע אותם במקום ולא מאפשר להם להתפתח.

הבעיה היא שאם הם לא מקליקים על הפוסטים שלי בגוגל, אז הם גם לא מגיעים למגנט הלידים, הם לא נרשמים לרשימת התפוצה ואז אי אפשר לשלוח אליהם טיפים, מידע וערך נוסף ואי אפשר למכור להם מוצרים ושירותים שדרכם יכולתי לעזור בלשפר עוד יותר את מצבם ופחדתי שזה יפריע לי להתפתח כבעל עסק שמייצר הכנסה ורווחים שמאפשרים לי לספק יותר ערך ולאורך תקופה ארוכה.

מי או מה עזר לו?

ואז התחלתי לחקור יותר לעומק את מנוע החיפוש הגדול ביותר בעולם, למעשה, החלטתי לחפש מישהו תותח בתחום וללמווד ממנו וככל שלמדתי איך האלגוריתם של גוגל פועל, כך נחשפתי לתחומים חדשים שלא הכרתי, כמו…

 • יחס המרה או CTR בשפת משווקי התוכן.
 • שיווק דיגיטלי.
 • מגנט לידים.
 • רשימות תפוצה.

ועוד הרבה מושגים אחרים ואתם יודעים מה? אז דברים התחילו להשתנות עבורי וללא שום ספק, התחומים החשובים ביותר שבאמת עזרו לי בהמשך עם הבלוג היו SEO וקופירייטינג ובהמשך אסביר לכם על שיטת 3 השלבים שכל בלוגר ואפילו כל בעל עסק אינטרנטי חייב להכיר.

איך הוא משיג את מה שהוא רוצה?

ומאותו הרגע שיישמתי את מה שלמדתי בקורסים שקניתי על SEO וקופירייטינג הכול התחיל להשתנות. כתבתי כותרות יותר מסקרנות, הכתיבה שלי הפכה ליותר מעניינת ויותר גולשים הקליקו, נכנסו, קראו, נשארו ועברו לפוסטים נוספים בבלוג.

בקיצור, גוגל… ויותר חשוב הגולשים עצמם, הגיבו בצורה חיובית ואהבו את התכנים שפרסמתי.

איך הוא השתנה בעקבות מה שהשיג?

ככל שהגולשים וגוגל התחילו לאהוב את התוכן ואת הערך שפרסמתי בבלוג, כך יותר עמודים הגיעו למקומות גבוהים יותר במנוע החיפוש מה שעזר לי להיחשף מול כמות גדולה יותר של גולשים ומי שלא יודע…

עסק זה משחק של אנשים, אמון ורווחים!

ושיטת 3 השלבים מדברת על…

 1. יצירת תנועה.
 2. יצירת אמון.
 3. ויצירת רווחים.

ככל שיותר אנשים מכירים את העסק שלכם ויותר אנשים מפתחים מולכם אמון, כך הסיכוי שהעסק יעשה יותר רווחים עולה וזה בדיוק מה שקרה עם הבלוג שלי.

אם בשלבים הראשונים היו מגיעים אל הבלוג רק כמה עשרות גולשים בחודש, אז ככל שהתמדתי בלפרסם תוכן בעל ערך על פי כללי ה-SEO והקופירייטינג, הגעתי לאלפי גולשים חדשים בחודש שנכנסים לבלוג, קוראים ומפתחים כלפי אמון.

בהמשך יצרתי את מגנט הלידים החינמי שדרכו הם נרשמים לרשימת התפוצה ובאמצעות שליחת מיילים ישירות אליהם אני יכול לתת להם יותר טיפים ועזרה כדי להעצים את האמון שלהם וגם להציע להם את המוצרים והשירותים שלי או להציע מוצרים של משווקים אחרים תמורת עמלת מכירה דרך שיווק שותפים.

ואם גם אתם רוצים שהבלוג שלכם יצליח למשוך יותר גולשים אליו במנוע החיפוש של גוגל, אז אני ממליץ לעבור למדריך שלי בבלוג שבו אני מלמד על SEO ואת הקישור תמצאו גם בתיאור.

ושוב, אם אתם חושבים שהרווחתי את הלייק שלכם אז תקליקו עליו ותרשמו לערוץ.

אם תקליקו כאן, אז בסרטון הזה נדבר על איך ליצור את הכותרת המושלמת לכל פוסט שתפרסמו בבלוג.

ואנחנו נתראה בסרטון הבא.

וכך בעצם אפשר לכתוב מאמר וליצור תסריט לכל סרטון יוטיוב לפי השיטה המפורסמת של ג'וזף קמפבל.

מסע הגיבור – לסיום


אז כפי שכבר הבנת, דפוס מסע הגיבור מאפשר לכתוב סיפורים ומאמרים שירתקו את המבקרים בבלוג שלך, מאפשר ליצור סרטונים שהצופים ירצו לצפות ביוטיוב וגם יעזור לספר בעל פה סיפורים שירתקו מאזינים אבל מדובר בהרבה מעבר לזה. כי המציאות ומסע חיים הם הסיפור הגדול שלנו ואנחנו משחקים בו בתפקיד הגיבור הראשי והתחושה שיש בחיים יותר ממה שנראה לעין הופכת את הקיום שלנו לסיפור המסתורין הגדול ביותר אי פעם ומאחר ואנחנו גם יצורים סקרנים מטבענו, אנחנו כמהים לפתור את תעלומות החיים ולהבין את משמעותם, באמונה שבסופו של דבר זה ישתלם לנו.

הסיבה שאנחנו כל כך אוהבים סיפורים היא כי סיפור טוב זה בעצם מסר שהתוכן המשעמם הושמט ממנו ומה שנשאר זאת אמירה נוקבת, מזוקקת ומדויקת של האמת האמיתית ביותר שכולנו באופן טבעי רוצים להבין ולהתחבר אליה.

אנשים לא אוהבים שמטיפים להם מוסר ואנחנו לא אוהבים שמדקלמים לנו חוקים וכללים של מה לעשות ומה לא לעשות. התנ"ך לא היה היום הספר המפורסם והנמכר בעולם אם הוא היה מכיל רק את החוקים, הכללים והחובות שלנו כלפי אלוהים, כלפי החברה, כלפי עצמנו וכלפי הטבע. עם זאת, כולנו מוצאים את עצמנו מרותקים למסרים שמלמדים איך לנהוג במצבים מסוימים בחיים דרך סיפור ועלילה שמאפשרים לנו להזדהות ולהתחבר לגיבור הראשי ולהתיחס אליו כאל מודל לחיקוי.

"המכונה" העוצמתית ביותר שאנחנו מכירים זה המוח האנושי . בזכותו יש לנו את היכולת ליצור המצאות מופלאות וגם את הכוח להשמיד את כול מה שאנחנו מכירים ומה שמניע אותנו קדימה הם הסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו כי סיפורים גורמים לנו להרגיש אומץ, עצב, חמלה, מרמור, כעס, פחד, שמחה, גועל ואמון. הם מעוררים בנו גם רגשות חיוביים וגם שליליים והם יכולים לדכא אותנו וגם לעודד אותנו.

מסע הגיבור הוא סיפור המטא (הסיפור שמאחורי הסיפור) האישי של כל אחד ואחת מאתנו. זה התמצית, הבסיס והיסודות של החוויה האנושית וזאת הסיבה שכולנו נמשכים לסיפורים על גבורה ואומץ. זאת הסיבה שאנחנו כל כך אוהבים סיפורי מלחמה וניצחון ואירועי ספורט שלמרות הקושי, הכאב והסבל, בסופו של דבר האנדרדוג מנצח.

מסע הגיבור זה הסמל והדגל שעינינו נשואות אליהם בגאווה שהועברו בעל פה ובכתב דרך מסורת של אין ספור שנים והוא נמצא בסיפורים שאנחנו מעבירים הלאה לילדים שלנו בתקווה שבזכותם הם יהיו אנשים בעלי מוסר וערכים ושיגדלו להיות חזקים, שקולים, אמיצים ומועילים לחברה.

בהצלחה עם הסיפור האישי שלך!


הגעת לסוף המאמר ואני מקווה שמצאת בו את מה שחיפשת בנושא מסע הגיבור.

אני גם רוצה לומר לך תודה רבה.

לא לדאוג, אני לא מלקק סתם כי תיכף תבוא הבקשה… 🙂

חשוב לי לומר לך שבזכות זה שבחרת לקרוא כאן, עזרת גם לאחרים למצוא אותו ולהנות ממנו.

איך?

פשוט כי ככה גוגל עובדת…

היא מדרגת אתרים על פי צריכת הגולשים ובזכותך גם אחרים יחפשו את התוכן שבו.

אני משתדל לכתוב כאן ב-Its Up 2 Me על נושאים ותחומים שמעניינים אותי ומקווה שגם אותך וכדי שאוכל להשתפר עוד יותר ולהציג תוכן עדכני ואיכותי, יעזור לי ולכולם לדעת…

 • איך התרשמת מהמאמר?
 • איך לדעתך ניתן לשפר את התוכן?
 • האם לדעתך חסר כאן מידע עדכני?
 • איזה מידע יש בידך שחשוב לך שאוסיף אותו?

זאת אינפורמציה שתועיל משמעותית לבלוג ולקוראים בו.

עכשיו,

כמובן שזאת לא חובה ואשמח מאוד אם מתאפשר לך, להשאיר טקסט קצר שמסביר את דעתך על הפוסט.

ובמידה ואהבת, כל עזרה בהפצת התוכן תתקבל בברכה.

שוב תודה רבה ומקווה שהיה מועיל.

נתראה בערוץ היוטיוב.

מני.

כתיבת תגובה