You are currently viewing משמעת עצמית: איך סביבה תומכת מבטיחה לך כוח רצון יוצא דופן
משמעת עצמית

משמעת עצמית: איך סביבה תומכת מבטיחה לך כוח רצון יוצא דופן

איך לייצר משמעת עצמית בלתי שבירה בלי להילחם בהתנגדות של עצמך?

 1. לקחת אחריות אישית בתחומי החיים השונים.
 2. לקרוא שוב ושוב את דף המטרות והיעדים שכתבת.
 3. לחלק את הדרך למטרות משנה קטנות וקלות יותר להשגה.
 4. להתחבר לקבוצה או לאדם שעובר תהליך דומה.
 5. לקבוע מראש יום ושעה עם חבר/מנטור ולשוחח על ההתקדמות והקשיים שצצים בדרך.
 6. לבקש תמיכה ועידוד מהמשפחה הקרובה.
 7. חשוב להשתמש בקביעות ביומן ובאפליקציה לניהול משימות.
 8. להרחיק ממך דברים שיכולים ליצור מלכודת פיתוי והסחת דעת.
 9. להניח בבית ובחדר העבודה פריטים שמעודדים השראה ודוחפים לפעולה/עבודה.
 10. לשלם לאנשים שיעשו בשבילך משימות שקשה לך בהם.
 11. להזכיר לעצמך אחת ליום את ה"בור" שממנו טיפסת החוצה ולמה לא כדאי ליפול אליו חזרה.

כשאין סביבה תומכת, משמעת עצמית וכוח רצון מתכלים מהר יותר!


משמעת עצמית מגיעה כתוצאה של לקיחת אחריות אישית שמובילה להתנהלות דרך סדרה של כללים אותם מקיים אדם אחד או קבוצה של אנשים למטרה מסוימת ולפעמים זה קורה בניגוד להתנהגות הטבעית שלהם. ומתישהו, לפחות בנקודה מסויימת אחת בחיים אני חושב שגם אתם חוויתם את זה.

זוכרים את ההרגשה בהתחלה?

את ההרגשה של לטרוף את העולם?

זוכרים את התחושה שאתם גדולים מהחיים ולא משנה מה יקרה, אין סיכוי שבעולם שזה לא מצליח?

אז לפני כמה שנים הייתי בנקודה הזאת שהוכיחה לי את זה בענק. בעקבות כמה אירועים שחוויתי, חלק טובים וחלק פחות. התחלתי לנוע מהר יותר ממה שבדרך כלל לכיוונים חיוביים יותר בחיים. המשמעת העצמית והנחישות שפתאום התעוררו בי הדהימו אותי והם עזרו לי להתחיל לצעוד בדרך חדשה. כל התפתחות והתקדמות בדרך החדשה הזאת היו תוצאה ישירה של משמעת עצמית מברזל ומוטיבציה שהיו בי באותה התקופה. הגעתי לתוצאות מדהימות בכמה תחומים שלפני אותם אירועים היה לי קשה לחוות בהם הצלחות.

ואז, אחרי תקופה, התחלתי לשים לב למשהו שמאוד הטריד אותי. ככל שעבר הזמן, הנחישות שלי התחילה לאבד מהכוח שלה, התרגשתי והתלהבתי פחות, הרגשתי איך הסוללה מתרוקנת ומצאתי את עצמי מחפש בכל פעם מחדש עושה משהו שימלא אותה חזרה.

מעבר לזה שהתהליך של "הטענת הסוללות" גזל המון זמן, זה גם השפיע פחות ופחות.

כן, זה נכון שכוח רצון, נחישות, משמעת עצמית ומוטיבציה הם מנועים עוצמתיים ובמצבים מסוימים הם ידחפו אותנו למסלול הצלחה שישנה לגמרי את החיים שלנו אבל התחלתי גם להבין שאי אפשר לסמוך לאורך זמן רק עליהם.

כמו כל מנוע שפועל על אנרגיה, באיזשהו שלב האנרגיה נגמרת והמנוע מפסיק לעבוד.

כוח רצון ומשמעת עצמית נגמרים בשלב כלשהו…


לפעמים הייתי קם בבוקר עם מוטיבציה ולפעמים בלעדיה וזה היה מאכזב מאוד. גרוע מזה, ממש הרגשתי שאין בי יותר מהמשמעת העצמית שאתו התחלתי את הדרך כדי להמשיך לבצע את הפעולות החשובות באמת. את אותן הפעולות הקשות ושמקדמות ומכוונות אותי אל המסלול הנכון.

יודעים מה משותף בין מוטיבציה, משמעת עצמית וכוח רצון?

המשותף הוא שהם כמו שריר וככל שמאמנים אותם הם הופכים לחזקים יותר ויציבים יותר וגם אז, לפעמים פשוט יש דברים שמסיחים את דעתנו מהמטרה.

עכשיו, לבית ולסביבה שבהם גדלנו ולערכים שהוטמעו בנו בילדות יש תפקיד מכריע כי בתקופה הזאת התחילו להתגבש האמונות המגבילות שלנו. האמונות האלה קובעות בסופו של דבר איך אנחנו מתמודדים כמעט עם כל מה שהחיים זורקים לכיוון שלנו. הן קובעות איך אנחנו מתמודדים עם הסחות דעת, עם חוסר הרצון ליזום ולפעול ועם וכמה אנחנו טובים עם דחיית סיפוקים. הן קובעות איך אנחנו מתמודדים עם ההצלחות, המכשולים, ההתקדמות, הנסיגות והנפילות.

בהתחלה חשבתי שמשהו דפוק אצלי ולפעמים צצה בי המחשבה המדכאת שאולי בסופו של דבר אני פשוט לא עשוי מהחומר הנכון. שנועדתי לעבוד כל החיים תמורת תלוש משכורת ולהגשים חלומות של אנשים מצליחים יותר ממני.

עכשיו, קחו לדוגמה אנשים שמחליטים לעשות דיאטה כי הדבר העיקרי שרוב האנשים מסתמכים עליו כדי לרדת במשקל הוא משמעת עצמית ונחישות ולא פלא שרק 5% מהאנשים שמתחילים דיאטה מצליחים בסופו של דבר לרדת במשקל, לשמור עליו, להתמיד ולהפוך את אורח החיים שלהם לבריא יותר.

כי כמו שהסברתי, משמעת עצמית היא  אנרגיה מתכלה והיא נגמרת לכולם בשלב כזה או אחר.

אפשר "להטעין" את הסוללה של משמעת עצמית וכוח רצון


מסתבר שזאת בעיה מאוד נפוצה בקרב הרבה מאוד אנשים ואפילו בקרב אנשים מצליחים מאוד אבל הם למדו להשתמש בכמה טכניקות ושיטות שמבטלות את הצורך בכלל להסתמך על רגש כשלהו, על תכונה או על האופי שלהם.

והינה דוגמה לטכניקה שקצת רומזת על השיטה…

הם מעסיקים אנשים תמורת שכר שיעשו את המשימות שהם מתקשים בהן, שהם לא מספיק מוכשרים לעשות אותן או פשוט שאין להם רצון לעשות אותן. כך הם מרכזים את האנרגיות שלהם בדברים שהם טובים בהם ואוהבים לעשות. לדוגמה, הם מעסיקים מדריכי כושר ובריאות פרטיים ואפילו טבחים שידאגו להם לתזונה נכונה ובריאה.

נכון, זה יקר.

אך את הזמן שהם חוסכים במקום לעמוד במטבח, להחליט מה להכין ולבשל ולשכנע את עצמם לקום ולנסוע למכון הכושר כדי להתאמן, הם משקיעים בניהול העסקים שלהם, בלמידה ושיפור עצמי.

בהמשך ארחיב יותר על השיטה שהיא באמת מדהימה בפשטות שלה ואנשים כמו טוני רובינס, וורן באפט וקובי בריאנט (ז"ל) משתמשים (והשתמשו) בה בהצלחה. אבל לפני זה בבקשה רק עוד טיפה סבלנות כי יש נקודה מאוד חשובה שאני רוצה לחדד.

משמעת עצמית, סביבה תומכת והנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר


אני רוצה להסביר את המושג הזה שנקרא – הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר ואחרי שמבינים אותו, זה יהיה ברור למה לא כדאי להסתמך רק על משמעת עצמית ומוטיבציה.

עכשיו, יכול להיות שזה ירגיש לכם שאני קצת סוטה מהנושא העיקרי ואני מקווה לא לעייף יותר מידי.

המושג הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר נלקח מעולם הפיסיקה ומתקשר לשימור האנרגיה. הוא מתאר את הצורה שבה חשמל פועל כי חשמל תמיד יבחר לעבור בנתיב שהוא בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר.

עכשיו…

בגדול, זאת תופעה די נפוצה בטבע כי אויר, רוח, מים, נהרות ונחלים תמיד יבחרו לנוע בנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר.

הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר
הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר

 

מים, רוח וכל דבר שנע בטבע יבחרו תמיד בנתיב הכי מהיר וזה שהכי פחות מעכב את ההתקדמות שלהם. אנחנו בני האדם ובעלי חיים מתוכנתים לעשות קיצורי דרך כדי לשמור ולחסוך באנרגיה.

מדובר בתכונה הישרדותית.

הקשר בין האדם לזאב נוצר לפני כמה עשרות אלפי שנים בדיוק בזכות בחירת הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר כי הזאבים קיבלו מהאדם מזון "קל" ובתמורה האדם קיבל את חברו הטוב ביותר – את כלב השמירה, התקיפה והציד והוא נעזר בו כדי לאתר מזון, להגן על עצמו, על השבט ועל שאר בעלי החיים המבויתים שלו.

משמעת עצמית נדפקת ע"י פיתויים מסיכי דעת וגונבי תשומת לב


העולם שלנו עמוס בפיתויים והסחות דעת שמכוונים אותנו לכיוונים בעלי התנגדות נמוכה:

 • טלפון סלולרי, רשתות חברתיות, אפליקציות.
 • אוכל לא בריא.
 • טלוויזיה, תכניות, סדרות וסרטים.
 • משחקי ווידאו וקונסולות.
 • תזכורות ונוטיפיקציות.
 • דואר אלקטרוני.
 • פרסומות.

לא משנה כמה נסתמך על מוטיבציה, משמעת עצמית וכוח רצון, בסופו של דבר המוח שלנו ייכנע למשהו שמושך אותנו לכיוון הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר.

סלולרי ורשתות חברתיות מחלישים משמעת עצמית


אנחנו יצורים חברתיים, ההישרדות שלנו תלויה בזה ואנחנו מתוכנתים להיות חלק משבט, חלק מקומונה או קבוצה ובעבר הרחוק המשמעות של נידוי וחרם היה מוות כמעט וודאי. עכשיו, כמובן שפייסבוק וכל הרשתות החברתיות מודעות ומנצלות את הנטייה הפסיכולוגית הזאת ואנחנו מחפשים ומתחברים ברשתות האלה לאנשים ולקבוצות שתחומי העניין, העקרונות והאמונות שלהם עומדים בקנה אחד מול הסטנדרטים שלנו.

הטלפון הנייד והרשתות החברתיות הם נתיבים בעלי התנגדות נמוכה מאוד כדי לספק לנו צורך חברתי הישרדותי. נכון שאנחנו מוצאים בקבוצות האלה מידע ותוכן בעל ערך שלפעמים גם פותרים לנו בעיות.

אך מה המחיר שאנחנו משלמים?

כמה זמן בממוצע ביום אנחנו מבזבזים ברשתות האלה במקום לעשות משהו מועיל באמת עבור עצמנו ועבור היקרים לנו?

הטלפון הסלולרי הוא מוצר נחשק ע"י כולנו, אך יותר ממה שאנחנו רוצים שמכשיר הזה יהיה ברשותנו, ממשלות, תאגידים וחברות רוצות זאת עוד יותר. כי דרכו הם משפיעים עלינו, מוכרים לנו ובעיקר מעסיקים אותנו בדברים פחות חשובים שעוזרים לנו בעיקר לדרוך במקום.

אוכל וג'אנק פוד


ג'אנק פוד הוא מזון עתיר בקלוריות, בסוכרים ובמלחים והוא מקור מהיר לאנרגיה. העניין הוא שזאת אנרגיה שאנחנו לא ממש צריכים במציאות המודרנית הקיימת.

כי אנחנו נמצאים בתקופה שיש בה שפע של מזון.

הבעיה היא שמערכת ההפעלה שצרובה לנו במוח, עדיין לא קיבלה את העדכון שמבצע בו את ההתאמה לעידן החדש, לעידן שאחרי המהפכה התעשייתית. המוח שלנו עדיין נמצא בגרסה שתואמת לתקופה של לפני עשרות ומאות אלפי שנים בה עוד היינו חיים במערות.

בזמנו בחורף לא היה להשיג מזון ולכן בקיץ אספנו ואגרנו מזון כדי שיהיה לנו מה לאכול כאשר הכול קופא. למעשה, יש מחקרים שמראים שהתא החי מותאם למצבים של מחסור במזון יותר מאשר לשפע.

המחקרים מראים שתאים שהורעבו כמה ימים מתחסנים והופכים לפגיעים הרבה פחות למחלות וזקנה. הגוף שלנו לא יודע איך להתמודד עם השפע של היום אבל הוא כן יודע לאותת לנו.

מחלות העידן המודרני כמו השמנה, סכרת, מחלות לב, וסרטן הם איתותים שהגוף שלנו שולח לנו והמסר שלו הוא – "תפסיקו להתעלל בי".

כוח הרצון


הדלק של נחישות ושל משמעת עצמית הוא כוח הרצון ולפעמים בבוקר אנחנו קמים מלאים בו וכמה שעות אחרי או בסוף היום הוא כבר לא שם. לפעמים שיחה עם מישהו שאנחנו מעריכים יכולה להחזיר לנו אותו ולפעמים סרטון או שיר יכולים לגרום למצברים שלו להתמלא.

הנקודה היא שכוח הרצון נגמר מהר יותר ממה שהיינו רוצים כי הוא תלוי וקשור גם במצבי הרוח שלנו וברגשות שלנו. לכן אני ממליץ שתשימו לרגע בצד את המשמעת העצמית, את כוח הרצון ואת המוטיבציה.

זה נחמד שהם בסביבה אך הם לא מה שיעזרו לכם לקדם לאורך זמן את עצמכם מבחינה חברתית, כלכלית ובריאותית.

אז מה כן?

אם לא סומכים על משמעת עצמית וכוח רצון, אז יוצרים סביבה תומכת!


רוח ומים בטבע אולי מחפשים את הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר אך הם גם משנים את הסביבה שלהם כדי ליצור אותו. הם חוצבים בהרים ויוצרים קניונים מדהימים כדי להיתקל במינימום התנגדות.

עכשיו, אם אנחנו נהפוך את הדברים שאנחנו חייבים לעשות, כמו המטלות והמשימות שלנו לקלים וכיפיים יותר לביצוע מהדברים שאנחנו לא צריכים לעשות, כך נוכל ליצור את קיצורי הדרך להצלחה.

לא סומכים על משמעת עצמית
לא סומכים על משמעת עצמית

 

בלילות הייתי יושב שעות מול המחשב ולפעמים ממש עד לפני הזריחה, יושן שעה או שתיים וקם לעבודה. זה היה מטורף, זה ממש הזיק לי בריאותית, השפיע על התפוקה שלי בעבודה ויצר לא מעט חיכוכים לא נעימים בבית.

החלטתי יום אחד שאי אפשר להמשיך יותר כך.

בהתחלה הסרתי את כל המשחקים שהיו לי וזה עזר לתקופה די ארוכה אך הפיתוי להחזיר אותם תמיד היה שם. לבסוף, הסרתי את המעבד הגרפי של המחשב כדי שגם אם אחזיר את המשחקים, לא אוכל לשחק בהם כי ללא החלק הזה אין אפשרות להפעיל אותם.

יום אחד השלט של הטלוויזיה נעלם


חיפשנו את השלט של הטלוויזיה בכל הבית ולא מצאנו ואז פשוט וויתרנו. אני לא זוכר למה אבל אני ואשתי לא מיהרנו לספק השירות שלנו כדי לקבל שלט חדש. למעשה נשארנו ככה כחודשיים וזאת הייתה תקופה מדהימה בשבילי ובשביל אשתי עם הילדים.

גילינו דברים במהלך החודשיים האלה על הילדים שהדהימו אתנו. חווינו פרץ של יצירתיות מצדם שלא ידענו שהיה קיים בהם. מאז קבלנו שלט חדש אבל כבר הבנו את ההשלכות.

ראינו וחווינו איך לטלוויזיה ולמסכים יש השפעה לא בריאה עליהם ועלינו. החלטנו להוריד משמעותית את החשיפה שלהם למכשירים מהסוג הזה. ואגב, יש הרבה אנשים שמבטלים את מנוי הכבלים או הלוויין ואפילו מעיפים את הטלוויזיה מהבית.

רצינו שהילדים יאכלו בריא יותר


הנחנו קערת פירות וירקות על השולחן במטבח ולאט עם הזמן היא התחילה להתרוקן. גם אנחנו התחלנו לאכול יותר פירות וירקות וכשהבטן מלאה בדברים בריאים, לרוב האנשים זה יהיה קשה לדחוף פנימה גם ג'אנק.

בסופרמרקטים מסדרים את המדפים כך שעל המדפים שבגובה העיניים יהיו המוצרים היקרים יותר.

למה?

כדי שהמוצרים היקרים יהיו הראשונים שהעיניים שלנו יקלטו ויהיה לנו קל להושיט את היד ולקחת. זה הנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר ואינסטינקטיבית ניגש קודם למדף בגובה הזה ואפשר להשתמש בטריק הזה גם בבית.

איך?

תהפכו את תהליך איתור המזון הבריא לקל יותר. תתארגנו כך שיהיה קל למצוא את המזון הבריא יותר ותקשו על מציאת המזון הפחות בריא. אפשר לדוגמה במקרר להניח בגובה העיניים ובתאים שהם כבר פתוחים מזון בריא וטעים כמו שקדים ואגוזים. תכינו בצלחות ירקות ופירות שטופים לגישה מהירה.

הדרך הטובה ביותר ואולי אנשים יגידו שהיא קצת קיצונית, וזה פשוט לא להכניס לבית מזון לא בריא וכך נימנע את הפיתוי לגמרי.

מתעצלים לצאת לאימון?


הנה כמה שיטות שיעזרו לכם לעשות יותר ספורט:

 • שימו את הנעליים ובגדי הספורט שלכם במקום בולט בבית, במקום שאתם מבלים בו את רוב הזמן.
 • צפו ביוטיוב בסרטונים של אנשים שעושים ספורט – זה עושה חשק.
 • תמצאו לכם שותף עקשן יותר מכם ותבקשו ממנו לא לוותר לכם כשתרימו ידיים ולא תרצו לצאת לאימון.
 • בקשו מהילדים, מבני הזוג, קרובים וחברים שיחמיאו לכם על ההתקדמות שלכם.
 • תעניקו לעצמכם מידי פעם פרס על ההשקעה וההישגים שלכם, לדוגמה מסז' אחת לחודש.

כך אנחנו מורידים משמעותית את הסיכוי שפיתויים חיצוניים ישפיעו עלינו. מורידים משמעותית את ההסתמכות על מזל, מקריות, משמעת עצמית וכוח רצון. אנחנו לוקחים שליטה על הנושאים החשובים ביותר שיש לנו בחיים כמו הבריאות שלנו, המצב כלכלי שלנו וזוגיות.

שינוי הרגלים


דרך נוספת שיכולה לתרום מאוד ליצירת סביבה תומכת היא למידת הרגלים חדשים. מכירים את התחושה הזאת שפתאום עוברים למצב של טייס אוטומטי? תחושה כזאת שאתם עושים משהו אבל אתם לא לגמרי בשליטה.

אתם חושבים על משהו אחד בזמן שהגוף עושה משהו אחר לגמרי, לדוגמה זה קורה להרבה אנשים בזמן נהיגה. בלי לשים לב, מתחילים לנדוד עם המחשבות ואז שפתאום חוזרים חזרה וקולטים שנסענו 5 דקות כשהראש שלנו ריחף בכלל במקום אחר.

מי נהג במכונית?

מי שלט בהגה וסובב אותו בהתאם לתנועה ולכביש?

לפעמים זה קורה לנו בשגרת הבוקר. אנחנו מתעוררים ומשם ועד תחילת העבודה יש רצף של פעולות קבועות שאנחנו עושים לפעמים שנים באותו הסדר. הפעולות החוזרות האלה בסופו של דבר נצרבים לנו במוח והופכים להרגל שיהיה אתנו עד שנחליט לשנות אותם ואם רוצים ללמוד עוד על הנושא, תעברו למאמר שמרחיב על שינוי הרגלים.

הטריק הוא שבמידה ויש התנהגות שאתם מעוניינים לאמץ, תתחילו לעשות אותו מיד ותמשיכו לעשות אותו עד שיהפוך להרגל. אותו הדבר גם הפוך, יש לכם הרגל שאתם רוצים להיפטר ממנו? תפסיקו לעשות אותו מיד וחשוב מאוד שבמקומו תתחילו הרגל נגדי ורצוי.

אל תשכחו לתת לעצמכם פרס קטן בסוף כל יום על זה שהצלחתם להתגבר על הרצון לעשות את ההרגל הלא רצוי ושסיגלתם לעצמכם הרגל חדש שמקרב אתכם ליעדים שלכם. הפרס "הקטן" הזה נראה להרבה חסר משמעות אבל הוא מעורר במוח את מערכת התגמול שלו ומשחרר הורמון שנקרא דופמין והוא אחראי גם על תחושת הכיף שלנו אבל הכי חשוב זה שהוא גם גורם לתחושת מוטיבציה מוגברת שדוחפת אתנו אל השלמת המטרה.

ובכל זאת, איך לחזק משמעת עצמית, כוח רצון ומוטיבציה?


טוב, אני מבין שלא לכולם ולא בכל מצב הפתרונות כאן מתאימים. יהיו כאלה שיגידו שהם מעדיפים להסתמך על מוטיבציה ונחישות ואני יודע שיש סביבות שיהיה קשה להתאים אותם אליכם.

אם אתם רוצים לדעת איך לפתח משמעת עצמית, אז הנה כמה טיפים להגברת המוטיבציה וחיזוק כוח הרצון:

 1. תודו שאתם תקועים – תכירו ותבינו את המצב שאתם נמצאים בו ותשאלו את עצמכם שאלות כמו "מה מפחיד אותנו בלהתקדם? ומה הסיבה שאנחנו לא מעיזים?" חשוב להבין את "הלמה" של המצב. בלהבין את "הלמה" נבין גם מה צריך לעשות כדי לצאת החוצה מהבוץ.
 2. הצבת מטרות ויעדים – מתארים לעצמכם ספינה ללא קברניט שאמור לקבוע את היעד שאליו הוא רוצה להגיע? כמובן שלא, אז למה לרוב האנשים שזה באזור ה-95%, אין להם מטרות ויעדים לחיים? קביעת מטרות ויעדים תרומם אתכם. אנשים שהמטרה שלהם נמצאת מול העיניים מפתחים יותר משמעת עצמית ונחישות מאשר אנשים ללא מטרה. הנה מאמר מצוין בנושא הצבת מטרות ויעדים שילמד אתכם איך לעשות את זה בצורה נכונה.
 3. נקיטת פעולה תתחילו לבצע! גם אם לא יודעים מה ואיך לעשות, פשוט תתחילו. יעלו הרבה שאלות בהתחלה ואתם תרשמו את כולן על נייר ובסוף היום תעברו עליהן ותגלו שעל חלק כבר עניתם תוך כדי העשייה. סדרו את השאלות בשתי קבוצות, שאלות שאתם יכולים למצוא להם תשובה בעצמכם ושאלות שאתם צריכים עזרה חיצונית עבורן, כמו חבר, מכר או מומחה שיעזור לכם תמורת תשלום. ואז שוב ממשיכים עם העשייה, לפעמים תתקדמו ולפעמים תתקעו, אך חשוב לרשום את הבעיה ולהמשיך לנסות עד שמצליחים להתגבר עליה. פעולה מניעה אותנו עוד יותר וממלאת את הסוללות של כוח הרצון והנחישות להצליח. פעולה מייצרת בנו השראה והשראה מגבירה גם מוטיבציה וגם משמעת עצמית.
 4. התפתחות אישית – זה הזמן לחקור ולהבין את עולם ההתפתחות האישית, לקרוא ספרי התפתחות אישית וספרי מוטיבציה ולהבין מה זאת העצמה אישית. אני ממליץ ומזמין אתכם לבקר בעמודים האלה בבלוג.
משמעת עצמית ומוטיבציה
משמעת עצמית ומוטיבציה

טיפ בונוס


אם נשארתם וקראתם עד כאן אז מגיע לכם פרס קטן וזה משהו שעשוי לעזור לכם להבין מה תוקע אתכם במקום.

פנו קצת זמן להיות לבד עם עצמכם ותרשמו על דף את השאלה "מה מפריע לי להשיג את המטרה שלי?"

תענו על השאלה. תרשמו כל מה שעולה לכם בראש וזה יכול להיות, כמו:

 • אין לי זמן.
 • אין לי כוח.
 • חסר לי כסף.
 • גידול הילדים לא משאיר בי כוחות.
 • לא מתחשק לי.
 • אני עובד כשכיר.
 • זה לא מספיק חשוב לי.

עכשיו, תארו לכם שעל כל שורה כזאת אתם משלמים 50 ₪ ויש לכם רק 150 ₪. תתחילו למחוק את מה שפחות חשוב אך אתם חייבים להישאר בסוף רק עם שלוש.

מה הן שלוש הסיבות שאתם לא מוכנים למחוק?

שלושת הסיבות האלה יהיו כנראה אלה שהכי מפריעים לכם להתקדם ולהשיג את המטרה שלכם. תהרהרו ושחקו אתן בראש.

הן לא הגיעו לשם סתם והאמת היא שכמה שאתם כועסים עליהן, הן לא נמצאות שם כדי לפגוע בכם. אתם יצרתם אותן כדי לשמור ולהגן על עצמכם.

תחשבו עליהן, נסו להבין מה המקור שלהן ומתי הן הופיעו וממה הן מנסות להגן עליכם.

תראו, זה לא יהיה קל. זה דורש חפירה עמוקה פנימה וכשתבינו את הכוונה החיובית של "ההגנות" האלה, זה יצור הזדמנות לשינוי.

תהיו מוכנים לזה שלא בהכרח תגיעו לתובנות מיוחדות בחצי השעה הזאת ותהיו גם מוכנים להרגיש שמחים, מדוכאים או המומים מהדברים שיעלו לכם בראש.

לסיום, תרגיל בקביעת מטרות ויעדים


יש לכם מטרה או יעד שאתם לא מצליחים להשיג?

מעולה, קחו דף ועט ותרשמו לכם מה הם הדברים שאתם צריכים לעשות כדי להשיג את המטרה הזאת. אחרי זה תרשמו את כל הדברים שאתם צריכים לעשות כדי להפוך את המשימות האלה לקלות לביצוע.

פשטות היא מפתח.

תפשטו את המשימות שלכם כך שיהפכו לנתיב בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר. כמה שיותר קל לבצע את המשימה, הסיכוי שתסיימו לעשות אותה עולה משמעותית.

 • כך אנחנו מבטלים את הצורך במוטיבציה.
 • כך אנחנו מבטלים את הצורך במשמעת עצמית.
 • כך אנחנו לא צריכים להיות מתודלקים בכוח רצון.
 • אנחנו בעצם מבטלים כך את הצורך בכלל לבצע החלטה.

קראתי פעם שלמארק צוקרברג (הבעלים של פייסבוק) יש במלתחה עשרות בגדים מאותו הסוג ובאותה המידה וזה כדי שלא יבזבז זמן יקר על בחירת הבגד. הכול נראה אותו הדבר אז הוא פשוט מוציא מהארון ולובש.

אולי בשבילינו זה נשמע מטופש אבל בשבילו זה כנראה הגיוני מאוד, במיוחד כשדקה אחת שלו שווה כמה מיליוני דולרים.

צפו בסרטון הבא כדי ללמוד איך לקבוע מטרות בצורה חכמה ואפקטיבית:


 

הגעת עד לסוף המאמר ואני רוצה לומר לך תודה רבה.

אני מעריך אותך ואת הזמן שלך ומקווה שמצאת כאן את מה שחיפשת.

לא לדאוג, אני לא מלקק סתם כי תיכף תבוא הבקשה… 🙂

חשוב לי לומר לך שבזכות זה שבחרת לקרוא את הפוסט הזה, עזרת גם לאחרים למצוא אותו ולהנות ממנו.

איך?

פשוט כי ככה גוגל עובדת והיא מדרגת אתרים על פי צריכת הגולשים ובזכותך ועוד רבים אחרים…

הפוסט הזה נמצא בין המקומות הראשונים בגוגל ועל זה אני מודה לך.

אני משתדל לכתוב כאן ב-Its up 2 Me על נושאים ותחומים שמעניינים אותי ומקווה שגם אותך וכדי שאוכל להשתפר עוד יותר ולהציג תוכן עדכני ואיכותי, יעזור לכולם לדעת…

 • איך התרשמת מהמאמר?
 • איך לדעתך ניתן לשפר את התוכן?
 • האם לדעתך חסר כאן מידע עדכני?
 • איזה מידע יש בידך שחשוב לך שאוסיף אותו?

זאת אינפורמציה שתועיל משמעותית לבלוג ולקוראים שלו.

עכשיו,

כמובן שזאת לא חובה…

ואשמח מאוד אם מתאפשר לך, להשאיר טקסט קצר שמסביר את דעתך על הפוסט.

ובמידה ואהבת, כל עזרה בהפצת המידע תתקבל בברכה.

שוב תודה רבה ומקווה שהיה מועיל.

נתראה בערוץ היוטיוב.

מני.

כתיבת תגובה