You are currently viewing ניהול עסק עצמאי והסיבה המפתיעה שהרבה עסקים קטנים קורסים

ניהול עסק עצמאי והסיבה המפתיעה שהרבה עסקים קטנים קורסים

החלטת להקים חברה וביום אחד הפכת למנכ"ל, לבוס, למנהל ולאדם שאחראי על ניהול עסק עצמאי. אז דבר ראשון, מגיע לך את כל הכבוד!!! אנחנו צריכים עוד אנשים כמוך שדוחפים לצמיחה כלכלית ושמייצרים הזדמנויות עבודה עבור האוכלוסיה.

עכשיו, אני לא יודע כמה זמן החברה שלך קיימת אבל זה היגיוני ויכול להיות שדברים זזים בקצב "קצת שונה" ממה שתכננת כי הבנת שניהול עסק עצמאי זה לא כזה פשוט ואולי אפילו מרגיש לך שצריך להיות אדם לא שפוי במדינה שלנו כדי לעשות את זה לעצמך.

מעבר לזה, קשה להתעלם מכותרות "כאלה מעודדות" שעולות מידי פעם בתקשורת…

"8 בעלי עסק מתוך 10 פושטים רגל בשנה הראשונה."

"המצב העגום של העסקים הקטנים בישראל."

"האם כדאי לפתוח עסק ב2023???"

כמה שהתקשורת אוהבת לשאוב אותנו לתוך כתבות ומאמרים בעלי כותרות בומבסטיות שמציגות לנו בלי יותר מידי מחשבה ועומק נתונים שמציגים סטטיסטיקה ומספרים דרמתיים שמעידים על מצב קשה ובעייתי, כשלמעשה בהרבה מקרים בכלל מדובר בתופעה טבעית ובריאה של הקפיטליזם.

והאמת היא שהנתונים בשטח על פשיטת רגל של עסקים בישראל הם הרבה פחות בעייתיים ומפחידים. במציאות חלק גדול של העסקים נסגרים, לא בעקבות כישלון עסקי או בגלל חוסר ניסיון בניהול עסק עצמאי, כי אנשים יכולים לסגור את העסק שלהם גם מסיבות חיוביות ותכף נדבר על כמה מהם.

מה הן סיבות חיוביות לסגירת עסק עצמאי?


אז נתחיל עם העובדה שחלק גדול של העסקים שנסגרו השנה היו קיימים כבר הרבה שנים ולא מדובר בעסקים חדשים שנפתחו השנה. למעשה כ-90 אחוז מהעסקים ממשיכים להתקיים גם בשנה השנייה שלהם וקרוב ל-70 אחוז עדיין פעילים גם בשנתם ה-4 ועדיין, מסיבה כלשהי, התקשורת בוחרת לא להזכיר את העובדה ההגיונית והפשוטה שעסקים נפתחים ונסגרים כל הזמן ומן הסתם בתי העסק שנסגרים אלה לא אותם העסקים שנפתחו באותה השנה.

מדובר במצב טבעי ולכל סוג עסק בתחומו יש את תוחלת החיים שלו. לפעמים זה 3 שנים ולפעמים זה יהיה 30 שנה. אגב, זה דומה למה שקורה בשוק העבודה כי לפעמים נהיה שכירים 3 שנים באותו המקום ולפעמים נשאר באותו מקום העבודה 10, 20 ואפילו ל-30 שנה.

אנחנו גם נקרא שיותר עסקים נסגרו ביחס לשנה הקודמת וגם זה מאוד הגיוני כי אוכלוסיית ישראל גדלה בכל שנה ולכן בכל שנה יהיו יותר אנשים שירצו להקים חברה ולנהל עסק עצמאי, ואם בכל שנה יש יותר אנשים שפותחים עסקים אז הגיוני שגם יותר עסקים ייסגרו. מה שחשוב הוא שאחוז החברות שנסגרות בכל שנה נשאר יציב, אבל בגלל שהאוכלוסיה גדלה מספר בתי העסק שנסגרים עולה.

עכשיו, פשיטת רגל תלויה גם במצב האישי של בעל העסק כי יש מצבים שאנשים מחליטים לעסוק בניהול עסק עצמאי עבור פרויקט מאוד נקודתי שהוא בנוסף לעבודה שלהם כשכירים וכשהפרויקט מסתיים ואין יותר צורך להשאיר את החברה קיימת, הם סוגרים אותה, אבל מה, בסטטיסטיקה הם נרשמים כעסק שנסגר. לפעמים עסק נסגר כי הבעלים החליט למכור אותו, להעביר אותו או לצרף שותפים והעסק ממשיך להתקיים תחת מס' עוסק או תחת שם חדש.

מה הן הסיבות הפחות נעימות לסגירת עסק עצמאי?


לא תמיד המצב הוא חיובי ולפעמים האנשים שפותחים חברה ומתחילים בניהול עסק עצמאי, הם גם האחראיים למצב שהעסק לא מייצר רווחים כי ספר שקראתי מסביר שאם בהתחלה זה נראה לאנשים שלעסוק בניהול עסק עצמאי זה רעיון "מגניב" וקל כדי לייצר הכנסות ורווחים, אז מהר מאוד הם מגלים שהמציאות היא שונה לגמרי.

הם מגלים שהתחרות מול בעלי עסק מתחרים היא קשה מידי עבורם, הם מגלים שצריך להשקיע כסף כדי לייצר כסף והם מגלים שהעסק גוזל מהם יותר זמן ממה שתכננו להשקיע בו ולעיתים קרובות זה מגיע על חשבון דברים חשובים כמו הזוגיות, הילדים, המשפחה, החברים והבריאות האישית שלהם ואז הם נאלצים לסגור אותו ובדיוק על האנשים האלה אני רוצה לדבר אתך היום וכדאי לזכור שכל ארגון מורכב מאנשים שונים שהם בעלי תפיסת עולם שונה ועל זה נדבר עכשיו.

מה הם שלושת סוגי האנשים שכל עסק מכיל?


אז נתחיל עם זה שבכל חברה, ארגון ותאגיד יש 3 מעגלים שכל אחד מנוהל דרך תפיסת עולם וסגנון חשיבה שונה לגמרי והראשון הוא…

היזם


הראש של היזם רוב הזמן נמצא בעתיד והשאלה שתמיד מרגשת אותו, שהוא מתעורר איתה בבוקר ומניעה אותו קדימה היא…

מה יקרה אם?

וכל תשומת הלב והמיקוד שלו נמצאים במחשבות על איך תיראה החברה בעתיד, מה מצפה לה בעתיד ואיך ליצור עבורה עתיד רווחי ויציב והיזם משוכנע שהוא הגורם החשוב ביותר שבלעדיו החברה תתרסק.

השני הוא המנהל


המנהל לא סובל את היזם כי הוא רוצה שהחברה תתנהל על מי מנוחות. היצר ההרפתקני והלא יציב של היזם מכניס את המנהל ללחץ ולחרדות כי בניגוד ליזם, הראש של המנהל פועל סמך העבר והוא מתוכנת לשמר את הסדר והארגון בחברה וכמו היזם, גם המנהל בטוח שאין סיכוי שהחברה תצליח לשרוד בלי יכולות הניהול המעולות שלו.

והטכנאי הוא השלישי


עכשיו… הטכנאי מאוהב במלאכה שלו ובלעשות את העבודה שלו!

בזכות האהבה לתחום הוא הקריב שנים בלימודים כדי להפוך את התשוקה שלו למקצוע.

מה שמבדיל את הטכנאי מהיזם ומהמנהל זה שהוא חי את הכאן ואת העכשיו וככל שהוא יהיה תקוע יותר בעשיית העבודה ובביצוע המשימות שלו, כך הוא יהיה יותר מסופק, שמח ומרוצה. הטכנאי "שונא" גם את המנהל שלו וגם את היזם כי שניהם בסופו של דבר אומרים לו מה לעשות, מגבילים אותו וגם מכריחים אותו לעשות עבודה שהוא לא אוהב.

איך כל זה מתחבר לניהול עסק עצמאי?


טוב, אז בטח תהית למה אני מספר לך על כל זה.

והסיבה היא שכל עוד אחד משלושת המעגלים האלה פועל בלי להתחשב בצרכים של שני האחרים, כל עוד אנרגיות ויכולות כמו ניהול הזמן, כסף, מחשבה ותשומת לב יושקעו יותר במעגל אחד ופחות בשניים האחרים, אז במקרה הלא נורא, הפוטנציאל האמיתי של החברה לא ימומש אבל במקרה הגרוע…

חברה יכולה לפשוט את הרגל.

אבל הנה החלק המדהים, כי אם עכשיו אמרת לעצמך…

"אבל רגע מני, אני בסך הכול עסק קטן של אדם אחד!"

"אני עושה את הכל בעסק שלי."

"אצלי אין כזה דבר כמו מעגלים של יזמים, מנהלים וטכנאים."

אז נכון… יש רק אדם אחד בחברה שלך שאחראי על כל מה שנמצא תחת הכותרת של ניהול עסק עצמאי. העניין הוא שהמוח שלך מכיל בתוכו גם מיינדסט של יזם, גם מיינדסט של מנהל וגם של טכנאי. יש אותם במוח של כולנו וזה הוכח שב-90% מהאנשים שולט האופי של הטכנאי והסיבה (או האשמה) לכך היא בשיטת החינוך המערבית שמטרתה לייצר יותר עובדים וחיילים ממושמעים, ופחות יזמים שהם אנשים בעלי חשיבה חופשית, אבל זה כבר נושא אולי לפוסט אחר.

בכל מקרה, המוח של רובנו מכיל 10% יזם, 20% מנהל וכ-70% טכנאי ואם החלטת להקים עסק כי הטכנאי שיושב לך בראש

 • אוהב לצלם.
 • אוהב לטפל באנשים.
 • אוהב לתכנת.
 • או כי הוא אוהב לאפות עוגות.

אז "הטכנאי שעובד אצלך" יעשה בעסק שלך בעיקר את העבודה שהוא אוהב לעשות ולך לא יהיה מושג מה הסיבה שהוא עובד קשה יום אחרי יום ולקוחות לא מגיעים ואין רווחים שישלמו על הציוד, על הדלק ועל השכירות.

ולכן אם מישהו מחליט להקים חברה כשהמוח שלו מתוכנת לפעול לפי הלך הרוח של הטכנאי, יש סיכוי גדול לכך שהוא יקרע את התחת בעבודה ולא יבין מה הסיבה שחלום העסק והעצמאות הכלכלית מתפורר ומתנדף לו בין האצבעות.

מאוד יכול להיות גם שהוא אפילו יתחיל לשנוא לצלם, לטפל באנשים ולאפות עוגות. הוא יתחיל לשנוא את הסיבה שבזכותה החליט לפתוח עסק מלכתחילה כי הוא יבין בסופו של דבר שהעבודה שהוא שונא לעשות ולא באמת יודע איך לעשות אותה, היא חשובה לא פחות ואפילו יותר לקיום העסק מהמלאכה שהוא כל כך אוהב לעשות.

בניהול עסק עצמאי, זה קריטי לזכור את הדבר הבא!


היזם שבך יודע שצריך להשקיע כסף על שיווק ופרסום, הוא מבין שצריך לחפש משקיעים ולחפש הזדמנויות שיעזרו לחברה שלך לשגשג. המנהל שבך יודע שצריך לקום מוקדם, לקנות ציוד, לשלוח הצעות מחיר ללקוח פוטנציאלי והוא מבין שכנראה הוא גם צריך להעסיק עובד נוסף. אבל זאת התשוקה של הטכנאי שדוחפת אותך ללמוד עוד על התחום, לאהוב לתת את השירות ללקוחות הקיימים ולפתח ולשפר את המוצר.

כל אחד משלושת העובדים שלך רוצה לעשות רק את העבודה שלו ושונא שמתערבים לו ומכריחים אותו לעשות עבודה אחרת.

העניין הוא שהתשוקה של "הטכנאי" שבך היא זאת שברוב הזמן תנצח כי התשוקה שלו תגרום לו לעבוד בהתלהבות יותר קשה ויותר מהר משני "העובדים" האחרים.

מה ההבדל בין חשיבה טקטית לבין חשיבה אסטרטגית?


עכשיו אין בעיה להיות הטכנאי שבחברה. הבעיה נוצרת כאשר הטכנאי הוא גם בעל העסק. כי כטכנאי החשיבה שלך על העסק תהיה הפוכה, מלמטה למעלה במקום מלמעלה כלפי מטה. החשיבה שלך כלפי העסק כטכנאי היא טקטית במקום אסטרטגית.

בצורת החשיבה הזאת רואים רק את העבודה שנמצאת מול העייניים ומיד מתחילים לעשות אותה בזמן שיש כל כך הרבה דברים מעבר.

חשיבה אסטרטגית
חשיבה אסטרטגית

 

כן, יש הרבה דברים שצריך להספיק לעשות בעסק עם הזמן שיש לך…

 • לענות לטלפונים.
 • להקים אתר.
 • לצלם תמונות עבורו.
 • לקדם אותו בגוגל.
 • לכתוב מאמרים לבלוג.
 • להרים פוסטים ברשתות החברתיות.
 • לצלם סרטונים ולפרסם אותם ביוטיוב ובטיק-טוק.
 • לשלוח מיילים לרשימת התפוצה.
 • לענות למיילים.

ועוד בלי סוף משימות ומטלות…

אבל יש משהו הרבה יותר חשוב שלא מתבצע ברמת הטכנאי וזאת העבודה היזמית שמפתחת את העסק, הפעולות הקריטיות שמייצרות צמיחה וגדילה שדוחפים את החברה שלך קדימה ושמביאים אותך למקום שתמיד רצית להיות בחיים.

חשוב להבין שכל עוד הפוקוס שלך על העסק מגיע מתפיסת העולם של הטכנאי, גורלו של העסק שלך נדון לקושי, לחיכוך ולהתנגדות.

למה אנחנו רוצים להקים עסק?


זה נכון שעשיית העבודה היא זאת שמרגשת אותך והיא זאת שבשבילה קמים בכל בוקר, אבל צריך לזכור את הסיבה שאדם מחליט מלכתחילה להקים עסק והיא לשחרר את עצמו לחופשי ולפנות לו זמן כדי לעשות אתו מה שירצה, איך שירצה, מתי שירצה, עם מי שירצה וכמה שירצה בזמן שהעסק ממשיך לתפקד וליצר עבורו ועבור העובדים שלו רווחים.

כשהלקוחות שלך תלויים באדם אחד, בפעולות שלך ובשירותים שלך אליהם, אי אפשר להיות חופשי. אבל ברגע שהלקוחות שלך מקבלים שירות מהעסק שלך (ולא ישירות ממך), אז החופש שלך מתחיל להיות מורגש.

צריך לזכור את הדבר הבא… אם קיום העסק שלך תלוי רק בך אז אין לך עסק, יש לך עבודה. ואם זה המצב, לא עדיף כבר לעבוד כשכיר עבור מישהו אחר? בשביל מה כל כאב הראש הזה?

לא עדיף לך שהבוס שלך לא ישן בלילה, שהוא יוציא סכומי עתק על שיווק ופרסום, שהוא יתמודד עם החודשים החלשים ושהוא ייקח את הסיכונים על עצמו?

לא עדיף לך לקבל שכר קבוע גם אם עבור העסק החודש האחרון היה חלש?

בכל מקרה… מי שפותח עסק עושה את זה כדי שאחרים יעשו את העבודה בשבילו כי בסופו של דבר אם עושים את זה נכון וחכם, ברוב הפעמים הסיכון שנמצא בלהקים עסק ולהפוך לעצמאי… משתלם.

ברגע שהחלטת להקים עסק אז באופן לא מודע החלטת לשחק את המשחק הגדול ששיחקת אי פעם וזה משחק שהטכנאי לא יודע את הכללים שלו והיזם שבך צריך לתפוס את ההגה בידיים. צריך לטפח את היזם שלך וצריך לתת לו מקום לבוא לידי ביטוי. גם המנהל שבך צריך לקבל עידוד להתפתח וליצור סדר בארגון וכמובן לתרגם את הדרישות והחזון של היזם לפעולות מובנות וברות ביצוע עבור הטכנאי.

אז מי הכי חשוב בעסק עצמאי? הטכנאי, המנהל או היזם?


כולם חשובים! בניהול עסק עצמאי חשובים גם הטכנאי, גם המנהל וכמובן שגם היזם ורק ההבנה שכולם נחוצים ושזה הכרחי להגיע למצב של שיתוף פעולה מלא בין שלושתם, יבטיח את ההישרדות והשגשוג של העסק שלך.

הטכנאי חייב להבין שבלי המנהל, המשימות החשובות והפחות כיפיות לא יתבצעו ובלי היזם לא תהיה בכלל עבודה ולא תהיה לו הזדמנות להתפתח ולהתקדם.

המנהל צריך להבין שבלי הטכנאי והמסירות שלו לעבודה לא יהיו שירותים ומוצרים והלקוחות לא יהיו מרוצים ושבזכות היזם הוא עצמו הופך למנהל מוכשר ויעיל יותר.

וחשוב שהיזם יבין שבלי המאמצים והעבודה המסורה של הטכנאי והמנהל, לא יהיו לו משאבים שיאפשרו לו לחקור ולחפש הזדמנויות עבור החברה ולגלות דרכים חדשות להתפתח לכיוונים חדשים ורווחיים.

ולמה זה חשוב?

כי רק בשילוב שלושת הכוחות האלה יחד אפשר לספק ערך לקהל גדול של אנשים שמחפשים עזרה, פתרון, שירות ומוצר.

מקום ראשון
ובמקום הראשון נמצא…

 

אבל, יש עוד משהו שחשוב לדעת שכתב מחבר הספר

The E-Myth Revisited: Why Most Small Businesses Don't Work and What to Do About It

כן, זה נכון שיש לך בראש את העובדים, את המנהלים ואת היזמים, העניין הוא שאחד מהם הוא קריטי לקיום העסק וליכולת שלו לייצר עבורך הכנסות ולבסוף גם רווחים. אחד מהם צריך לקבל ממך את מירב תשומת הלב כדי להבטיח שהעסק דופק כמו שצריך והוא היזם והסיבה לזה תכף תהיה לך ברורה.

מה היא לרוב הסיבה האמיתית לעוני ואיך זה קשור לניהול עסק עצמאי?


כמו שאמרנו כבר, היזם חי את העתיד, הראש שלו נמצא במחשבות על מה יהיה, הוא עם העיניים קדימה, כל המטרות והתוכניות שלו ממוקדות בעתיד החברה ואדם שאין לו חלומות, מטרות, תוכניות ושאיפות יגשים חלומות של מישהו אחר.

מחקרים מראים שהסיבה לעוני היא לא פשוט כי לאנשים אין כסף, או כי הם לא עובדים, או כי המשכורת שלהם מאוד נמוכה כי אלה הם בעצם תופעות הלוואי.

נכון שיכולות להיות הרבה סיבות לעוני אבל אחת העיקריות היא שאנשים עניים מעולם לא למדו את הערך והחשיבות שיש בתכנון העתיד ובהצבת מטרות ויעדים לשלוש, חמש, עשר או לשלושים שנים קדימה. רוב האנשים לא יושבים, חושבים וכותבים את החזון שלהם לעתיד, הם לא חושבים על איך הם רוצים שהעתיד שלהם ייראה.

וזאת הסיבה שזה כל כך חשוב להשקיע היום ביזם שבך כי הוא חושב על העתיד שלך ושל החברה. הוא קובע את היעדים והמטרות של החברה שלך למחר בזמן שהמנהל והטכנאי מבצעים את הפעולות שמשרתות את ההווה.

וחשוב שיהיה אותך כדי לנצח על כולם!

כי צריך את הנווט, את הקפטן והמנהיג האמין שמנווט את הספינה בחכמה ומוביל אותה למקום מבטחים. צריך את האחראי שיודע לאן להעביר ומתי את האנרגיות והמשאבים בכל רגע נתון, כי העסק שלך מספק שירות לבני אדם ומערכות יחסים מול אנשים זה עניין דינמי ולא צפוי. לפעמים יהיו עליות ולפעמים נפילות והחכמה היא לדעת להשיט את הספינה גם במים רגועים, גם כשהם סוערים וגם כשאין רוח במפרשים והספינה עומדת במקום.

שיהיה בהצלחה עם העסק.


הגעת עד לסוף המאמר ואני רוצה לומר לך תודה רבה.

אני מעריך אותך ואת הזמן שלך ומקווה שמצאת כאן את מה שחיפשת.

לא לדאוג, אני לא מלקק סתם כי תיכף תבוא הבקשה… 🙂

אני משתדל לכתוב כאן ב-Its Up 2 Me על נושאים ותחומים שמעניינים אותי ומקווה שגם אותך וכדי שאוכל להשתפר עוד יותר ולהציג תוכן עדכני ואיכותי, יעזור לכולם לדעת…

 • איך התרשמת מהמאמר?
 • איך לדעתך ניתן לשפר את התוכן?
 • האם לדעתך חסר כאן מידע עדכני?
 • איזה מידע יש בידך שחשוב לך שאוסיף אותו?

זאת אינפורמציה שתועיל משמעותית לבלוג ולקוראים שלו.

עכשיו,

כמובן שזאת לא חובה ואשמח מאוד אם מתאפשר לך, להשאיר טקסט קצר שמסביר את דעתך על הפוסט ובמידה ואהבת, כל עזרה בהפצת המידע תתקבל בברכה.

שוב תודה רבה ומקווה שהיה מועיל.

נתראה בערוץ היוטיוב.

מני.

כתיבת תגובה