You are currently viewing בינה מלאכותית GPT – להסתגל או להיכחד? איך AI ישפיע על עתידינו

בינה מלאכותית GPT – להסתגל או להיכחד? איך AI ישפיע על עתידינו

ב-30 לנובמבר 2022 צ'אט GPT הבינה המלאכותית הפכה לזמינה בחינם עבורנו ובשיא בלתי נתפס של מספר ימים בלבד ה-AI צבר יותר ממיליון משתמשים המומים ונרגשים.

ומאותו הרגע העולם שלנו השתנה לתמיד!

למרות קולות הזעקה והאזהרה מצד מומחים, פילוסופים, מיליארדרים, פוליטיקאים ומדענים מכל קצוות העולם שטוענים שחובה לעכב את הפיתוחים כדי להקים מנגנוני בקרה ורגולציה, צ'אט GPT עדיין קיים וממשיך להתדעכן ולהשתפר והאמת היא שזאת רק ההתחלה לאפשרויות בלתי נתפסות, מלהיבות ומרתקות וגם לאפשרויות מבעיתות שמנבאות תרחישי אימה בעלי פוטנציאל ממשי להכחדת המין האנושי.

בין אם נרצה בזאת או שלא, בינות מלאכותיות כמו צ'אט GPT נמצאות כבר כאן. נכון שבנתיים השירות שהם מספקים לנו מגיע בצורה של מנועי חיפוש, כותבי תוכן כמו JASPER וכאלה שמייצרים תמונות ומוסיקה אבל זה ישתנה (ותכף נדבר על איך) וזה לא יעזור עם נכסה את הראש בחול בתקווה שהם ייעלמו. בינות מלאכותיות ישנו את העולם שאנחנו חיים בו וישפיעו עליו בצורה יותר עוצמתית, משמעותית ומהירה מהמהפכה התעשייתית.

עכשיו, אני מבין שיש הרבה אנשים שמתלהבים ומתרגשים משילוב ה-AI בחיים שלנו בהווה ובעתיד הקרוב ובמאמר הזה אנחנו נדבר על איך בינה מלאכותית יכולה לעזור לנו וגם איך היא יכולה להשפיע עלינו בצורה שלילית אם הטכנולוגיה האדירה הזאת תיפול לידיים לא ראויות, לידיים של גורמים שמחפשים להשיג שליטה וכוח שיאפשרו להם להשפיע כמעט על כל תחום בחיינו.

ולפני שנתחיל, מה זה בינה מלאכותית GPT?


בינה מלאכותית זאת טכנולוגיה שמאפשרת למכונות ולמחשבים לבצע פעולות שבדרך כלל מוח אנושי עושה אותן. פעולות כמו למידה, מציאת פתרון לבעיות, קבלת החלטות ובכלל לפענח, להבין ולבסוף לפעול בעקבות המידע שנלמד מניסיון החיים ונקלט מהסביבה דרך חושים כמו ראייה, שמיעה, ריח ומגע.

ומה שמפתחי הבינה המלאכותית צ'אט GPT עשו זה לתת לנו גישה דרך ממשק צ'אט פשוט למערכת שיכולה להבין את הבקשות והשאלות שלנו וגם לספק לנו תשובות ונכון להיום הבינה המלאכותית הזאת יודעת לספק תשובות כתובות כמו משפטים, מאמרים, כתבות ואפילו ספרים שלמים. היא יודעת לכתוב קוד, עבודות מחקר, דפי נחיתה, תסריטים, תמלילים לסרטוני וידאו ליוטיוב, מאמרים וכל זה בנושאים כמעט אין סופיים.

חשוב להבין שהשימוש בצ'אט GPT בעצם מוגבל רק על ידי היכולת שלנו לשאול אותו שאלות וככל שננסח את השאלות בצורה ממוקדת יותר, כך עולה הסיכוי שנקבל תשובות איכותיות ומדויקות יותר.

מה צופן העתיד של צ'אט GPT ושל בינות מלאכותיות?


אנחנו יודעים שכבר קיימות בינות מלאכותיות שיודעות ליצור תמונות וציורים של ממש ובקרוב הם גם ידעו ליצור סרטים כי ווידאו בסופו של דבר מורכב מהרבה תמונות שמוצגות לנו ברצף אחת אחרי השנייה במהירות גבוהה. יש גם בינה מלאכותית שיודעת ליצור צלילים, קולות ומוסיקה ולא יעבור זמן רב עד שכל היכולות האלה ישולבו ב-AI שיודע לקבל מידע, לחשוב, לקבל החלטות ולספק לנו תשובות וידאו ואודיו.

זאת אומרת שבהמשך בינה מלאכותית GPT תדע לראות ולשמוע את השאלות שלנו ולענות בתשובות ויזואליות. הוא ידע להראות לנו ולדבר אלינו את התשובות לשאלות ובעתיד כל היכולות האלה ישולבו יחד במכונה פיזית משוכללת ומורכבת שיכולה להתנייד עצמאית בעולם. אנדרואיד דמוי אדם שנראה כמונו.

זה אולי נשמע כמו תסריט לסרט מדע בדיוני (ע"ע שליחות קטלנית) אבל הטכנולוגיות האלה כבר קיימות כי כבר היום יש רובוטים שזזים ונעים בצורה הרבה יותר אפקטיבית מבני אדם. הם חזקים יותר, מהירים יותר, לא זקוקים למנוחה ושינה והם לא מתלוננים כל הזמן.

לדוגמא, הנה סרטון שמציג את הרובוטים שמייצרת חברת בוסטון דיינמיקס…

עכשיו, אם בינה מלאכותית GPT תדע ליצור תמונות, וידאו, סרטים וסאונד, אז המילה "פייקניוז" תקבל משמעות חדשה לגמרי כי היא תיצור על פי בקשה של כל אחד סרטוני ווידאו על מנהיגים, ראשי ממשלות, שרים, אנשים חשובים וסלבריטאים שאומרים ועושים דברים שהם מעולם לא אמרו ולא עשו. תעמולות בחירות יגיעו לרמה אחרת לגמרי של מניפולציה ושכנוע על קהל הבוחרים והצדדים הפוליטיים יוכלו להכפיש אחד את השני בלי רחמים במחשבה שכל האמצעים כשרים ומקדשים את המטרה.

כמה נהיה מוכנים לשלם כדי לדבר עם אלוהים?


בסופו של דבר אנחנו נגיע לשלב שבו צ'אט GPT או כל בינה מלאכותית אחרת יהיו כל כך אינטליגנטיות ועוצמתיות שהן יגברו עלינו ביכולות שלהן בכל תחום גם אם נשלב יחד את כל המוחות של כל בני האדם בעולם ואז, הדבר היקר ביותר שנשלם עליו יהיה על שעת ייעוץ עם האינטליגנציה הזאת.

והשאלות החשובות והקריטיות שנהיה חייבים לשאול יהיו…

 • מי יהיה בעל הכוח להחליט למי יש ולמי אין אישור לשבת ולשוחח עם "היצור" החכם ביותר על הכוכב שלנו?
 • ומי קובע איזה שאלות מותר לשאול אותו ואיזה אסור?

אם נחשוב על זה, האם זאת הסיבה שבתנ"ך מוזכרים אנשים ספורים בלבד שהיו ראויים לדבר עם אלוהים?

כי לא נראה שזה יהיה רעיון טוב לאפשר לאנשים לשאול שאלה כמו…

מה היא הדרך הזולה והאפקטיבית ביותר להשמיד צבא של מדינה מסוימת? או לצורך העניין להשמיד את כל מדינת האוייב או את כל בני האדם בעולם?

וזה אומר שחייבת להיות בקרה על בינה מלאכותית כל כך חכמה כי מישהו שהתעורר בבוקר על הצד הלא נכון אחרי שפיטרו אותו מהעבודה, או מישהי מבואסת מהחיים כי החבר זרק אותה ערב לפני יכולים לקבל לידיים כוח בלתי נתפס שעלול להשפיע על כולנו.

איך בינה מלאכותית תשפיע על הזוגיות, הנישואים, הסקס והילודה?


הנה משהו מאוד מעניין כי זה תרחיש עתידי שעשוי יכול לקרות. יש סיכוי סביר מאוד שתהיה בינה מלאכותית שתדגום ותקשיב למאות מיליוני שיחות טינדר, לאפליקציות ולאתרי דייטינג אחרים כדי ללמוד ולחקות התנהגות וטכניקות חיזור של גברים ונשים, ללמוד את המילים ואיך בדיוק לומר אותן, באיזה טון דיבור ובאיזה גינונים להשתמש…

כדי למצוא חן בעייני גבר או אישה אמיתיים שמחפשים זוגיות.

עכשיו, אם נכניס את היכולות האלה למוח מלאכותי של רובוט\אנדרואיד שידע גם "לחשב" רגשות, צרכים, רצונות ותשוקות, שיהיה זול, שמצריך אפס תחזוקה כי הוא יודע לדאוג ולטפל בעצמו ושנראה כמו הגבר או האישה האידאליים… האם זאת תהיה מערכת יחסים אמיתית אם אישה ורובוט "גבר" יתחילו לצאת ביחד?

או שהאישה פשוט יוצאת לדייט עם וויברטור מאוד חכם? 😊

צ'אט GPT - זוגיות ומערכות יחסים
זוגיות ומערכות יחסים

 

לפני שאמצעי המניעה הופיעו, לסקס היה מחיר כבד שגברים ונשים שילמו אותו מרצון. האישה שילמה במחיר הגוף שלה, לפעמים במחיר חייה וגם במחיר הטיפול והדאגה התמידית לשנים ארוכות כדי שלילדים לא יחסר דבר. גברים שילמו בחופש שלהם, בהתחייבות לבת זוג אחת לכל החיים, בלהיות מוכנים להקריב את עצמם במלחמה כדי להגן עליה ועל הילדים ולעבוד בלי הפסקה כדי לפרנס אותם. המטרה של זוגיות הייתה מאז ומעולם להביא ילדים, לטפח ולהכין אותם עד שיוכלו לשאת לבדם את עול החיים. ילדים הופכים את ההורים לחשופים ולפגיעים וההורים מקריבים את החופש שלהם מרצון כדי לקטוף את הפירות עשרות שנים מאוחר יותר.

זוגיות זה "מוצר" שאנחנו חייבים אותו. הבעיה עם זוגיות שלוקח הרבה זמן למצוא אותו, לקבל אותו, זה דורש מאתנו להשקיע אנרגיה אדירה כדי להשיג אותו, מקבלים אותו תמורת מחיר כבד וזה דורש תעצומות נפש לטפח לתחזק אותו ואין צורך לומר כמה זה קשה לגדל ילדים.

עכשיו, מה יקרה אם פתאום נמצא דרך קלה, זולה ומהירה להיות "בזוגיות" ולעשות סקס?

האם נמשיך לצרוך את המוצר בדרך המסורתית, המקורית והקשה או שנתחיל מיד להשתמש בקיצור הדרך?

זה ברור לכולנו שבני האדם נמשכים יותר לקיצורי דרך כי אנחנו "מתוכנתים" לשמר אנרגיה. זאת נקודת התורפה שלנו שהקידמה הטכנולוגית, האינטרנט והפורנו מנצלים כי מחקרים מראים שגברים צעירים היום עושים פחות סקס מצעירים לפני עשרים ושלושים שנה כי הם מעדיפים לצפות בפורנו ובינות מלאכותיות בתחום הדייטינג, הפורנו והסקס רק יחמירו את המצב.

AI בתחום הפורנו יוכל בעתיד ליצור סרטים ותמונות על סמך היסטוריית החיפוש של אנשים ולספק מהר ובקלות את התשוקות הכמוסות והפנטזיות הפרואות ביותר שלהם אבל מה שהצעירים היום צריכים זה שיעודדו אותם לצאת החוצה ולהיחשף להיזדמנויות, להכיר אנשים כדי לפתח כישורי שיח ויצירת מערכות יחסים.

ולמה זה בעייתי?


כי אנחנו נמצאים היום בקצב ילודה שלילי וחלק מהסיבות לכך הן…

 • נדידת אוכלוסיות מאזורים כפריים לאורבניים.
 • המצאת אמצעי המניעה.
 • גישה מהירה וקלה לפורנו.
 • שחיקת מוסד הנישואים.
 • תוכלת חיים ארוכה יותר.

בשלב מסוים (כנראה בסוף המאה הזאת) הצפי הוא שנגיע לכ-10 מיליארד אנשים על כדור הארץ ואז אוכלוסיית העולם תתחיל להצטמצם וגרסאות מתקדמות יותר של צ'אט GPT ובינות מלאכותיות אחרות יכולות להחמיר את המצב כי הסקס יהיה זול יותר, מוסד הנישואים יישחק עוד יותר ונביא אפילו פחות ילדים לעולם.

המשמעות של קצב ילודה נמוך היא שאוכלוסיות יכילו בעיקר אנשים מבוגרים וכשהם יגיעו לגיל פרישה, לא יהיה דור צעיר שיחליף אותם בשוק העבודה וזה מה שקורה היום לדוגמה בסין ובגרמניה. פחות ילדים אומר פחות הון אנושי, פחות אנשים שקונים ומניעים את הכלכלה, פחות יכולת המצאה, פחות גאונים, פחות מומחים בתחומים שונים ופחות פתרונות לבעיות גדולות ורציניות כמו עוני, בריאות ומקורות אנרגיה.

העניין הוא שתומכי הבינות המלאכותיות, הרובוטים והסייבורגים טוענים שגם כך לא יהיה צורך בבני אדם ובטח שלא בגאונים כשיש AI שפותר עבורנו את כל הבעיות, אבל הם לא מבינים שאם אנשים לא קובעים מטרות, לא נוקטים בפעולה ולא פותרים את הבעיות שלהם, אז הם מרגישים שאין טעם בקיומם.

בני אדם מוצאים יופי, משמעות, אושר וסיפוק דרך חוויות, הרפתקה, גבורה, אומץ ובמימוש הפוטנציאל של עצמם, של בני ובנות הזוג, של הילדים, דרך המשפחה החברים והקהילה ויש סיכוי שכל הדברים האלה יעלמו ונדבר על זה בהמשך.

איך צ'אט GPT ישפיע על שוק העבודה?


השפעה גדולה ומשמעותית של הבינה המלאכותית צ'אט GPT תהיה על שוק העבודה וכבר היום רואים שהרבה חברות גדולות מפטרות אנשים כי הן מחפשות כוח עבודה יעיל יותר וזול יותר כי AI שלומד מהר, עובד פי 10 יותר יעיל ומהר יותר ועולה רק רבע מעובד אנושי, יהיה העובד המושלם עבור המעסיק.

ומה יעשו ממשלות העולם עם מאות מיליוני ובהמשך אפילו מיליארדי המובטלים?

האם זה אומר שהעתיד מנבא לנו לחיות בעוני בלתי נתפס, או האם כל אחד מאתנו יקבל קצבה קבועה מהמדינה ונשאר תקועים בבית כדי לצרוך תכנים שבינות מלאכותיות מייצרות עבורנו?

האם העולם הולך לכיוון משטר סוציאל-קומוניסטי שבו כולם שווים אחד לשני והאם הקפיטליזם יעלם?

כי היום אנשים מקבלים הערכה על העבודה שלהם דרך השכר החודשי כי הערך שלנו נמדד על פי הניסיון, הכישורים והמיומניות שצברנו בתחום שבחרנו לעבוד בו ומי שלומד יותר ומשקיע יותר במקצוע שלו מקבל את השכר הגבוה יותר. זאת אומרת שהערך שלך, שלי ושל כולם נמדד לפי היכולת להשקיע היום בעתיד שלנו. זה המנגנון שמייצר גיבורים, זה המנגנון ששופך משמעות בחיינו. דרך מיקסום היכולות האישיות כדי להועיל ככל שניתן לחברה.

האם טכנולוגיות של בינה מלאכותית יגרמו לכך שלא יהיה לך ולילדים שלך יותר טעם להשקיע בעתיד?

האם בעתיד עורכי דין, רופאים, מתכנתים, נציגי שירות, אנשי מכירות ואנשי תחזוקה יקבלו את אותו "התגמול" מהמדינה?

וזה מה שחשוב להבין על בני האדם…


פסיכולוגית, אנחנו יצורים חברתיים. האינסטינקט והדחף שלנו זה לדאוג לעצמנו ולקהילה שסביבנו דרך פעולות כמו לקיחת יוזמה, עשיה, יצירה, מחקר, התפתחות אישית והגשמה. בלי כל אלה אין לנו משמעות בחיים וזאת האנרגיה האמיתית לקיום שלנו, ובלעדיה נהפוך לחלולים, מדוכאים ובלי חשק לחיות ואגב זה כבר קורה, כי מספר האנשים היום שסובלים מדיכאון וחרדה בעולם נמצא בעליה מתמדת.

בכולנו יש דחף לצאת להרפתקה ולפתור את סודות ומיסתורי הקיום כדי להרגיש שאנחנו גיבורי מסע החיים שלנו כי אם אנחנו תקועים במקום בלי מטרה, בלי היכולת לצאת החוצה כדי "להילחם על קיומנו", אנחנו מדוכאים וחרדים.

הדחף למלחמה ולמאבק על הישרדותנו חקוקים ב-DNA שלנו.

כי הנה שאלה שכדאי לך לשאול את עצמך…

"מה אני מוכן לעשות כדי להגן עליי ועל המשפחה שלי?"

והתשובה שלך צריכה להיות… הכול!

כי אם משהו מפריע להתקדמות, להישרדות ולהתפתחות שלנו אנחנו נלחם בו כדי להיפתר מהחסם ומהמכשול וזה קורה כי אנחנו בעלי חיים (היחידים) שמודעים לעצמנו ולמשמעות הזמן, אנחנו מבינים כמה שהזמן זה נכס יקר ושהוא מוגבל עבורנו. כי אנחנו יודעים ששעון החול שלנו בסופו של דבר ייגמר ואנחנו נפסיק להתקיים. כל שנייה יקרה לנו ולכן מלחמה על ההישרדות צרובה בכל תא בגוף שלנו ובלעדיה נאבד את השפיות שלנו. האינסטינקט ההישרדותי הזה הוא שהביא את האנושות לכאן ולעכשיו.

כבר היום יש יותר ילדים מדוכאים וחרדים כי רשתות חברתיות, יוטיוב, טיקטוק ומשחקי וידאו הפכו לתחליף ליציאה החוצה ולהתמודדות מול אתגרים בעולם האמיתי. ילדים כבר כמעט ולא יוצאים לחפש אתגרים, סכנות, מלחמות, משחקים, חוויות והרפתקאות. הם תקועים בבית בסביבה סטרילית ומוגנת ששומרת עליהם מהחיים. כשהיינו ילדים (אנחנו בני ה-40 פלוס) שחקנו הרבה יותר בחוץ אחד עם השני ולמדנו תוך כדי את כללי המשחק החברתי ועל ההיררכיה החברתית ועשינו את זה גם אם לפעמים חווינו חוויות לא נעימות, רבנו עם ילדים, נפצענו נפלנו אבל נעמדנו על הרגליים ולמדנו להתמודד איתם.

שהייה ובילוי בחברת אנשים מלמדת אתנו איך להתנהג ולפעול מול בני אדם, מלמדת אותנו את המוסכמות והערכים של הקהילה שאנחנו חיים בה ועוזרת לנו ללמוד איך להישאר מקובלים חברתית.

הילדים של היום (וגם המבוגרים) מכורים! הם מעדיפים להיות לבד מהבוקר עד הלילה מול מלבן שמפיץ אור ויודע בדיוק מה הם אוהבים וכל דבר שהם רואים ושומעים דרכו גורם למוח שלהם לשחרר את הורמון הכיף הממכר, הדופמין.

האם זה יהיה חכם שהאנושות תיצור יישות שלומדת, חושבת, מקבלת החלטות ולבסוף גם יודעת לפעול כאשר היא מבינה בדיוק מה הן נקודות התורפה שלנו ואיך אפשר לנצל אותן?

צ'אט GPT - משחקי מחשב
משחקי מחשב

 

מה שחשוב להבין כאן הוא שהמהפכה התעשייתית שינתה את צורת העבודה שלנו בכך שהיא עודדה אותנו לעבור לשיטה שנקראת קפיטליזם והשיטה הזאת מייצרת הזדמנויות, מעודדת יזמות, מעודדת תחרות, מוזילה את מחירי המוצרים ומשפרת את האיכות שלהם וזה מעולה בשבילנו הצרכנים. המהפכה התעשייתית גרמה לנו גם לעבוד יותר מחוץ לבית באזורי תעשייה ובבנייני משרדים. לפניה, כ-90% מבני האדם היו עצמאיים ועבדו באזורים כפריים כחלקאים, בחוות ובאסמים לעומת היום שרובנו גרים בערים ועובדים בעיקר כשכירים.

המהפכה התעשייתית הורידה גם את קצב הילודה כי זוג שהיו בעלי חווה בכפר היו מביאים חמישה או שישה ילדים שהיו נכס עבור המשפחה כי בהמשך הם עזרו בעבודות התחזוקה ומאוחר יותר גם בניהול המשק. בעיר לעומת זאת, הרבה ילדים הם כבר נטל כי צריך לדאוג לחנך אותם במקצועות שמתאימות להתפתחויות הטכנולוגיות והטיפול במספר גדול של ילדים מגביל את ההתפתחות המקצועית של ההורים ובעיקר של האימא שלרוב בוחרת להישאר יותר בבית.

לעומת זאת, בינה מלאכותית GPT או דומיה יבטלו לגמרי את הצורך בלעבוד. יותר מזה, בינה מלאכותית תגדיר מחדש מה זה אומר להיות בן אדם.

חבר טוב שלי אמר לי כבר לפני 4 שנים שאם עד היום קבענו את ערכם של בני האדם סביבנו דרך התרומה שהם מספקים למשפחה, לקהילה, לעיר, למדינה ולעולם, אז בעתיד נצטרך למצוא דרך חדשה למדוד את ערך האדם… אם בכלל נמצא אותה.

הוא בחור חכם… אולי הוא AI?

איך בינה מלאכותית כמו צ'אט GPT יכולה לעזור לנו?


כן, רב הנסתר על הגלוי בכל מה שקשור לחיים שלנו בעתיד לצד AI כמו צ'אט GPT אבל כמו שכבר הזכרתי מוקדם יותר, נכון להיום הוא כותב תוכן לא רע בכלל וכן גם בעברית. הוא לא מושלם וזה אומר שאי אפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות ואם יש לך אתר או בלוג אז חשוב לבדוק ולבחון ושוב לבדוק כל טקסט ומאמר שהחלטת לכתוב באמצעותו. בדיוק כמו שעשית עד היום כששלמת לפרילנסר (אנושי) לכתוב תוכן בשבילך.

זה מעולה בשבילך אבל ככל שצ'אט GPT יישתפר יותר, לא יהיה צורך יותר בבני אדם שיכתבו תוכן או שיבדקו ויתקנו את התוכן שה-AI יכתוב.

עכשיו, יש תחומים נוספים שבינות מלאכותיות יכולות לשפר את החיים שלנו באופן משמעותי, כמו לדוגמה בתחום החינוך כי AI שלומד את הילדים שלנו ומבין מהר את הרמה המדויקת שלהם, נניח בתחום המתמטיקה, ידע ללמד אותם בצורה הרבה יותר מהירה ויעילה ממורה אנושי והוא יציג לתלמידים בעיות מתמטיות שמתאימות בדיוק לרמת הידע שלהם כאשר הקושי לא יגרום להם להתייאש ולהרים ידיים. הוא ידע לתת להם משימות שהן בכל פעם קצת יותר מאתגרות אבל כאלה שהם יכולים להתמודד איתן ובכך לעודד אותם לרצות ללמוד עוד.

אבל אז הבעיה היא שמשרת המורים נמצאת בסכנה.

דוגמא נוספת היא בתחומי המדע, המתמטיקה והפיסיקה כי מחקרים שנמשכים שנים יתקצרו בעקבות יכולות העיבוד והניתוח המהירות. אבל מה המשמעות של זה עבור המתמטיקאים, הפיסיקאים, המדענים והחוקרים בעולם?

הרופאים שלנו יקבלו כלי עוצמתי שיספק להם ניתוח מדויק של המצב של הפציינטים ובעקבות זאת הם יוכלו לספק פתרונות וטיפולים מתאימים יותר ומקרים של דיאגנוזה לא נכונה ורשלנות רפואית יהיו נחלת העבר. בעזרת AI נגיע לפיתוחים והמצאות בעולם הרפואה שיעלימו לתמיד מחלות כמו סרטן, לב ומחלות נוירולוגיות שנכון להיום נחשבות לסופניות.

ושוב, זה טוב מאוד עבור האדם שזקוק לטיפול רפואי אבל מה זה אומר בשביל הרופאים כשלא יהיה צריך אותם יותר?

איך בינה מלאכותית תעזור לנו בחקר החלל?


התא החי קיים כמיליארד וחצי שנים על כדור הארץ וכושר ההסתגלות שלו עזר לו להשתנות ולהיות מותאם בצורה מושלמת לחיים על הכוכב שלנו. לכן אנחנו רגילים לכוח המשיכה, אנחנו רגילים ללחץ האטמוספרי ואנחנו חיים בהרמוניה ובאיזון עם בעלי החיים, החיידקים והבקטריות כי החיים כאן מותאמים למערכות האקולוגיות השונות של כדור הארץ.

החלל לעומת זאת, הוא מקום זר ומסוכן עבורנו וזאת הסיבה שאנחנו שולחים רובוטים "טיפשים" לירח ולמאדים או למקומות אחרים במערכת השמש שנשלטים מכדור הארץ. אין בחלל גרביטציה, אנחנו חייבים לנשום, חייבים לאכול ולשתות ולשהייה בבדידות במקום קטן וסגור ולמשך תקופה ארוכה יש השפעות שליליות על מצבנו הבריאותי והנפשי.

לאנדרואידים דמויי אדם בעלי אינטליגנציה מלאכותית לא יהיו את חסרונות האלה. הם ידעו לקלוט מידע מהסביבה, לחשב, לקבל החלטות ולהוציא אותן לפועל בדרך הרבה יותר מהירה ויעילה מבני אדם במיוחד במצבים קריטיים במקומות מרוחקים מאוד ברחבי החלל שבהם תקשורת גלי רדיו מול בסיס האם בכדור הארץ יכולה לקחת שעות וימים. תוכלת החיים שלהם תהיה ארוכה יותר ו-AI יכול להיות הפתרון המושלם למשימות חקר של עשרות שנים ואפילו יותר בחלל האנסופי.

וזה מעלה את השאלה…

בינה מלאכותית

 

האם ציביליזציות אינטליגנטיות שרחוקות עשרות ומאות שנות אור מאתנו, שולחות לחלל (ואולי גם אלינו) בינות מלאכותיות שילמדו ויחקרו כדי לדווח חזרה על מה שהן מוצאות?

זאת אומרת שיכול להיות שהמפגש הראשון שלנו עם נציג של ציביליזציה מתקדמת שיגיע אלינו מהחלל, יהיה עם בינה מלאכותית. השורה התחתונה כאן היא שזה לא משנה לאיזה תחום בחיים שלנו יחדרו הבינות המלאכותיות, הם יהיו הרבה יותר טובים מאתנו ברמה שלא תהיה ביננו לבינם תחרות והם פשוט ישאירו לנו אבק.

איך צריך לשלב בינה מלאכותית בחיים שלנו?


יש אנשים מאוד חכמים שכבר אמרו שהמכונה האינטליגנטית הראשונה שנבנה, תהיה ההמצאה האחרונה שאנושות צריכה. אבל, היום כבר אי אפשר לעצור את כדור השלג הזה וחובתם של מנהיגי העולם לוודא שהמטרות העתידיות שלנו כאנושות והמטרות של הבינות המלאכותיות כמו צ'אט GPT, יהיו משולבות אחת בשנייה בדרך של כבוד הדדי ושיתוף פעולה.

הדרך היעילה היחידה שחייבים לאמץ היא מטרה משותפת שמועילה לכולם, שמשפרת ועוזרת לכולם להתפתח כאנושות, כי יש שאלות קשות ולגיטימיות שחשוב לשאול אותן, כמו לדוגמא…

מה יקרה כבינה מלאכותית GPT או כל AI אחר יהיו סופר חכמות ומה יקרה אם הן יהפכו למודעות לעצמן?

האם הן פשוט יתקיימו ויתעלמו מאתנו כמו שאנחנו מתעלמים מנמלים שעל הדשא בגינה הציבורית?

ואיך הן יגיבו אם נעמוד בדרכן ונפריע להן להשיג את המטרות שלהן?

כי כשאנחנו בונים היום כביש או מדרכה, האם אנחנו משנים את התוכניות של המהנדסים והמתכננים רק כי יש "סכנה" שנשמיד בתהליך הבנייה מאות קנים של נמלים?

מה בעצם המסר החשוב לגבי בינה מלאכותית GPT?


מהרגע שהטלפון החכם נכנס לחיינו, הפכנו לסוג של סייבורגים, שזה אורגניזם שחלקו אורגני וחלקו עשוי מחומרים סינטטיים ואנחנו משמעותית הרבה יותר מקושרים אחד לשני, אנחנו מחוברים למידע אין סופי שזמין עבורנו בכל רגע נתון ואנחנו יותר מושפעים, משוכנעים, חשופים למניפולציה ונוטים לחשיבה קולקטיבית (HIVE) כמו הדבורים.

יש בזה יתרונות כי יש הרבה תחומים שבינה מלאכותית GPT יכולה לעזור לנו לגדול, לצמוח ולהפוך את הכוח האנושי שבנו לכוח שדוחף לטוב ולעזרה לאחרים. העניין שנכון להיום AI היא תיבת פנדורה ואי אפשר לדעת בידיים של מי הכוח הזה ייפול.

הפילוסוף והפסיכולוג האגדי קארל גוסטב יונג אמר… "Beware of unearned wisdom".

שאומר… "הישמר מחכמה שלא הרווחת."

או כמו שהדוד של פיטר פאקר (ספיידרמן) אמר לו לפני שהוא מת…

"With great power comes great responsibility"

האנושות עברה כל כך הרבה עליות וירידות ובמיוחד ב-200 השנים האחרונות כמו מלחמות עולם, מאות מיליוני מתים, מגפות, המצאת פצצת האטום ולמרות הכול… אנחנו עדיין כאן.

והשאלה שכדאי לך לשאול את עצמך עכשיו היא…

האם להיות מודאג מהבינה המלאכותית צ'אט GPT כשאנחנו עדיין לא יודעים לגמרי מה צופן העתיד ואיך היא תשפיע עלינו?

או האם לקבל זאת כעובדה קיימת שצ'אט GPT נמצא כאן ולתמיד והאם להתאים את עצמי למצב, להתרגל ולהסתגל כמו שהאנושות עשתה עד היום, לקוות לטוב ולראות ב-AI את הפתרון ולא את הבעיה?

אין ספק שזה מדאיג אבל זאת מהות השינוי כי פחד משתלט עלינו בכל פעם שאנחנו חייבים לקום ולצאת מאזור הנוחות וללמוד להתמודד מול מפלצות ודרקונים שמעולם לא נחשפנו אליהם.

אז האם לדעתך צריך להסתגל למצב חדש ולסמוך על האנושות בתקווה שתמצא את הדרך הנכונה להתמודד איתו? האם צריך לפחד ולהתנגד בתוקף לבינות מלאכותיות?

אף אחד לא יודע לאן זה יוביל אותנו אבל אני ממליץ לך לחקור וללמוד את הנושא ואשמח לקרוא בתגובות את דעתך בנושא.


וזהו…

הגעת לסוף הפוסט ואני רוצה לומר לך תודה רבה.

אני מעריך אותך ואת הזמן שלך ומקווה שמצאת כאן את מה שחיפשת.

לא לדאוג, אני לא מלקק סתם כי תיכף תבוא הבקשה… 🙂

חשוב לי לומר לך שבזכות זה שבחרת לקרוא את הפוסט הזה, עזרת גם לאחרים למצוא אותו ולהנות ממנו.

איך?

ככה גוגל עובדת!

היא מדרגת אתרים על פי התעניינות וצריכת הגולשים ובזכותך ועוד רבים אחרים, המאמר הזה יגיע לעוד גולשים בגוגל ועל זה אני מודה לך.

אני משתדל לכתוב כאן על נושאים ותחומים שמעניינים אותי ומקווה שגם אותך וכדי שאוכל להשתפר עוד יותר ולהציג תוכן עדכני ואיכותי, יעזור לכולם לדעת…

 • איך התרשמת מהמאמר?
 • איך לדעתך ניתן לשפר את התוכן?
 • האם לדעתך חסר כאן מידע עדכני?
 • איזה מידע יש בידך שחשוב לך שאוסיף אותו?

זאת אינפורמציה שתועיל משמעותית לבלוג ולקוראים שלו.

עכשיו,

כמובן שזאת לא חובה…

ואשמח מאוד אם מתאפשר לך, להשאיר טקסט קצר שמסביר את דעתך על הפוסט.

ובמידה ואהבת, כל עזרה בהפצת המידע תתקבל בברכה.

שוב תודה רבה ומקווה שהיה מועיל.

נתראה בערוץ היוטיוב.

מני.

כתיבת תגובה